Uwaga! Szakale pojawiły się w Polsce!

Choć te zwierzęta kojarzone są bardziej z Afryką i południową Europą, okazało się, że szakale spotkać można i w naszym kraju. Potwierdzona została ich obecność na Pomorzu. Czy jest się jednak czego bać?

Szakale zaobserwowano nieopodal gospodarstw rolniczych na terenie nadleśnictwa Miastko w gm. Bytów. Służby poinformowane zostały o nich przez mieszkańców okolicy.

– Prawdopodobnie może chodzić o tzw. szakala złocistego. O jego obecności w Polsce, Niemczech i na Ukrainie wielokrotnie informowały media – mówi nam Marek Stasiuk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.

Szakal to inaczej dziki pies i należy do rodziny psowatych. Choć podobny do wilka, jest od niego nieco mniejszy. Warto też wiedzieć, że mimo że jest to drapieżnik, nie jest zwierzęciem łownym. Jego pojawienie się w okolicy nie musi więc oznaczać większego niebezpieczeństwa, jednak dobrze jest powziąć pewne środki ostrożności.

– Szakal może wyrządzić szkody w gospodarstwie rolnym wśród mniejszych zwierząt domowych i gospodarskich. Dlatego tu zalecany jest szczególny nadzór oraz sprawdzanie ogrodzeń przez właścicieli gospodarstw. Szakale mogą też przenosić choroby, równie niebezpieczne dla zwierząt domowych, jak i człowieka – wyjaśnia Marek Stasiuk.

Leśniczy uspokajają, że niezmiernie rzadko zwierzęta te same z siebie atakują. Zdarzyć się to może, podobnie jak w przypadku innych dzikich zwierząt, gdy poczują się zagrożone. Mimo wszystko podczas spotkania z szakalem należy, ze względów bezpieczeństwa, zachować dystans i nie zbliżać się. Najlepiej też powiadomić o tym odpowiednie służby, które dalej zajmą się sprawą.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Magda pisze:

    O proszę. Wbrew pozorom to piękne zwierzęta.