Wierzba energetyczna: jak na niej zarobić?

Wierzba energetyczna to często świetna alternatywa dla tradycyjnych upraw. Głównie dlatego, że od kilku lat zapotrzebowanie na zieloną energię w kraju rośnie. Elektrownie kupują zręby tej rośliny, które wykorzystują później do produkcji biomasy.

Wierzba energetyczna nie ma dużych wymagań glebowych. Radzi sobie świetnie nawet na gorszych terenach, które nie nadają się pod inne uprawy. To roślina wieloletnia o wysokiej tolerancji środowiskowej, charakteryzująca się niską energochłonnością produkcji.

Wzrostowy trend w uprawie wierzby energetycznej widoczny jest w Polsce od 2008 r. Ale taką inwestycję należy najpierw dobrze przekalkulować. Dochodowość tej uprawy plasuje się, zdaniem ekspertów, na poziomie od 1500 do 2500 zł/ha rocznie. Najbardziej opłacalne są zmechanizowane plantacje o powierzchni większej niż 50 ha. Wierzba energetyczna wymaga jednak odpowiedniego nawodnienia, a także likwidacji pojawiających się w uprawie chwastów w pierwszym roku jej prowadzenia. Kluczem do sukcesu jest jednak przede wszystkim znalezienie rynku zbytu.

***

Więcej o uprawie wierzby energetycznej znajdziecie na forum rolniczym AgroFoto.pl.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Ciągniki rolniczeZobacz Wypełnij ankietę!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *