Wierzba energetyczna: niezbyt pracochłonna i tania

Jeśli możemy wykorzystać nieużytki – zróbmy to. Wierzba energetyczna to jedna z upraw, które udadzą się w takich miejscach. Jakie są zalety?

Największe zalety uprawiania wierzby energetycznej to mała pracochłonność mały nakład finansowy mówi nam Rafalll360, młody rolnik z Podkarpacia, który uprawia wierzbę energetyczną. Koszt założenia plantacji to jedynie kupno sadzonek i oprysk na trawę oraz uprawa pola. Znaczącą wadą jest długi okres wzrostu i czasami brak kupców na wierzbę.

Zapytaliśmy pana Rafała, czy uprawa wierzby się opłaca.

wierzba

Na własny użytek przy posiadaniu rębaka uprawianie wierzby energetycznej jest opłacalne. (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: krasnaldyzio)

To zależy, bo dla niektórych zarobek 2 tys. zł z 5 t po 400 zł jest dużym zarobkiem i się opłaca a dla innych to mało pieniędzy i szkoda zachodu powiedział nam rolnik Moim zdaniem wszystko zależy od areału i popytu. Na własny użytek przy posiadaniu rębaka uprawianie wierzby energetycznej jest opłacalne. 

Pan Rafał wierzbą obsadził 20 arów. 10 arów ma już 2 lata, a drugie 10 – rok.

Nie paliłem jeszcze wierzbą energetyczną, ale sądzę że daje więcej ciepła od zrębek drzew liściastych którymi teraz palę mówi pan Rafał. Chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami za jakiś czas, gdy już wypróbuję ile ciepła daje wierzba.

Wierzba energetyczna nie ma dużych wymagań glebowych. Radzi sobie świetnie nawet na gorszych terenach, które nie nadają się pod inne uprawy. Pamiętajmy także, że wierzba energetyczna zbierana co 3 lata daje łącznie o kilkanaście procent większy przyrost biomasy niż wierzba zbierana corocznie.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *