Wiosenny problem wypalania traw

Download PDF

Wraz z nadejściem cieplejszych dni pojawia się wiosenny problem wypalania traw. Za większość pożarów odpowiedzialny jest człowiek, dlatego Państwowa Straż Pożarna apeluje o niepodpalanie łąk i nieużytków rolnych. Zwłaszcza, że grożą za to surowe kary.

Wiosenny problem wypalania traw- patent na glebę i chwasty

Praktyka wypalania traw znana się od wieków. Niegdyś uważano, że zabieg ten pozwoli w łatwy sposób użyźnić glebę, dzięki pozyskaniu nawozu z popiołu. Jest to nie prawda, ponieważ większość związków azotu po pożarze wyparowuje, a popiół bogaty w fosforany i związki potasu często jest przenoszony przez wiatr.

Sposób ten dla niektórych jest też pomocny przy pozbywaniu się chwastów. To również jest błędne myślenie, ponieważ nasiona chwastów nie ulegną całkowitemu zniszczeniu przez ogień. Wszystko dlatego, że po ustaniu ognia spory zapas nasion pozostaje w glebie, które rozprzestrzenią się gdy ich konkurencja spłonie.

Co grozi za wypalanie traw?

Wiosenny problem wypalania traw podlega surowym karom grzywny, a nawet aresztu. Można je otrzymać na podstawie:

  • art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r. poz. 618) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24 § 1 może wynosić od 20 do 5000 złotych
  • art. 163 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553 ze zm.): „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”

,,Palący problem” w liczbach

Jak informuje Państwowa Straż Pożarna na przełomie marca i kwietnia pożary pojawiają się bardzo często. Wiosenny problem wypalania traw sięga nawet 1200 – 1400 pożarów w ciągu dnia. Pojawiająca się susza z roku na rok i brak opadów dodatkowo wpływa na to, że wysuszona roślinność jest doskonałym materiałem palnym. Pożary niosą za sobą również ekonomiczne skutki. Szacowane straty spowodowane w wyniku pożarom traw w 2019r. wyniosły około 40 974 800 zł.
W akcji strażaków zużyto 183 412 171 litrów wody, co odpowiada pojemności 49 basenów olimpijskich. 

Znając te wszystkie dane warto zastanowić się, czy wiosenne wypalanie traw warte jest zachodu.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o