Jeszcze tylko do końca roku można starać się o wsparcie finansowe dla gospodarstw rolnych, które poniosły straty spowodowane klęskami żywiołowymi lub wystąpieniem ASF.
Rolnicy, którzy ponieśli w swoich gospodarstwach straty spowodowane wystąpieniem co najmniej jednej klęski żywiołowej, mogą ubiegać się o pomoc unijną. Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski do 31 grudnia. To wsparcie finansowe dla gospodarstw rolnych, które mają straty spowodowane m.in. przez powódź, deszcz nawalny lub susze.
Dowiedz się więcej! Minister Ardanowski o ASF.
Wsparcie finansowe dla gospodarstw rolnych z problemem ASF
Dodatkowo ARiMR przewiduje pomoc dla rolników, którzy mieli do czynienia w swoich gospodarstwach z ASF.
– O pomoc tą mogą ubiegać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii w drodze decyzji administracyjnej nakazał zabicie świń lub zniszczenie zwłok świń w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się ASF – mówi Jolanta Augiewicz z Wydziału Wdrożeń Biura Wsparcia Inwestycyjnego OR ARiMR.
Pomoc dla rolników z powodu ASF
W ostatnim komunikacie z 16 grudnia Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że na podstawie wyników badań uzyskanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym potwierdzono wystąpienie kolejnych 53 przypadków ASF u dzików w zachodniej części Polski.
– W gospodarstwach nowych przypadków nie ma. Ostatni był 1,5 miesiąca temu. W tym roku jest 48 przypadków; w zeszłym roku było około 110 w tym okresie. Czyli rolnicy i weterynarze robotę wykonali, ale dzików zdechłych porażonych jest coraz więcej. Do końca listopada było 2100 znalezionych – podaje minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski.

Wnioski można wysłać do właściwego oddziału regionalnego ARiMR rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej
Jakie wsparcie finansowe dla gospodarstw rolnych? O ile można się starać?
Kwota o jaką mogą ubiegać się rolnicy wynosi 300 tysięcy złotych na jedno gospodarstwo rolne. – W przypadku ASF pomoc może być przyznawana na działalność rolniczą z wyłączeniem kosztów związanych z utrzymaniem trzody chlewnej – mówi Jolanta Augiewicz z Wydziału Wdrożeń Biura Wsparcia Inwestycyjnego OR ARiMR.
Wniosek o pomoc dla rolników warto złożyć je jak najszybciej. ARiMR będzie przyznawać pomoc według kolejności wpływu do agencji. Ponadto trzeba pamiętać o wypełnieniu kompletnym wniosku i załączeniu niezbędnych dokumentów wskazanych w rozporządzeniu. Wnioski można wysłać do właściwego oddziału regionalnego agencji rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej.
Dodaj komentarz