Wspólna Polityka Rolna i ASF – rozmowy z Hiszpanią

Minister Krzysztof Jurgiel kontynuuje międzynarodowe spotkania z dotyczące przyszłości rolnictwa w Europie i na świecie. Wspólna Polityka Rolna była jednym z tematów poruszonych z minister rolnictwa Hiszpanii.
Ministrem rolnictwa, rybołówstwa, wyżywienia i ochrony środowiska od listopada 2016 roku jest Isabel Garcia Tejerina. To z nią minister Krzysztof Jurgiel miał okazję rozmawiać na temat Wspólnej Polityki Rolnej. Dyskusja toczyła się też wokół sytuacji na rynkach rolnych wieprzowiny, mleka i cukru. Nie zabrakło czasu na podjęcie rozmów o problemie afrykańskiego pomoru świń.
Spis treści
Wspólna Polityka Rolna
Po dwustronnych rozmowach z przedstawicielką rządu Hiszpanii, minister Jurgiel oznajmił:
– Po przedstawieniu przez Komisję Europejską propozycji dotyczących przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej wspólnie zgadzamy się, że powinna to być silna polityka z I i II filarem, która dysponuje odpowiednio wysokim budżetem na realizację jej celów – dodał też, że stanowiska obu stron są w tej sprawie podobne, a rozmowy na temat niektórych rozwiązań będą kontynuowane. Ze słów ministra wynika również zgodność obu stron co do konieczności ciągłego monitorowania rynków rolnych.
Minister rolnictwa Hiszpanii podkreślała, że Wspólna Polityka Rolna powinna być silna, bo dzięki niej Europa jest obecnie czołowym eksporterem, a także producentem żywności. Kraje Unii stosują bardzo wysokie standardy jakości i wysokie normy dotyczące dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska.
– Już pół roku temu rozmawiałam z ministrem Jurgielem na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Zgadzamy się, że powinna to być bardzo silna polityka dysponująca odpowiednio wysokim budżetem – powiedziała Isabel Garcia Tejerina.
Walka z ASF
Na luty 2018 planowana jest konferencja państw Europy Środkowo-Wschodniej, dotycząca przeciwdziałania ASF. Według Isabel Tejerinej niektóre propozycje KE mogą budzić obawy i wymagają przedyskutowania. Mówiła:
– W Hiszpanii bardzo długo trwała walka z afrykańskim pomorem świń. Mamy duże doświadczenie w tym zakresie oraz laboratorium referencyjne i tymi doświadczeniami chętnie dzielimy się z naszymi polskimi partnerami.
Jak więc widać, Polska może liczyć na pomoc Hiszpanii w walce z ASF. Rozmówczyni Jurgiela zapowiedziała też, że będzie obecna podczas lutowej konferencji dotyczącej ASF.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
