Jesienne wymagania nawozowe rzepaku ozimego

Plony rzepaku osiągane w doświadczeniach są często o połowę wyższe w porównaniu do tych, które zbieramy z pól. Dlaczego?

Pierwsze zasadnicze pytanie, związane z wymaganiami nawozowymi rzepaku ozimego, które powinniśmy sobie zadać, dotyczy stanowiska tej uprawy. Czy jest to stanowisko dostosowane do wymagań pokarmowych naszej rośliny?

Od czego zależy ilość plonów?

Z reguły rolnik ma wiedzę na podstawie wieloletnich obserwacji swoich pól, które z nich najlepiej nadają się pod tę uprawę, jaka jest jakość gleby i jakie zmianowanie stosował. Na podstawie badań odmian rzepaku ozimego mamy wiedzę, że plony osiągane w doświadczeniach są często o połowę wyższe w porównaniu do tych, które zbieramy z naszych pól. Dlaczego?

Nie od dzisiaj wiadomo, że przyczyn niskiego plonowania rzepaku ozimego jest wiele. Jedną z nich jest coraz niższa zawartość materii organicznej w glebie, wynikająca z bardzo ograniczonego stosowania (lub nie stosowania ich w ogóle) nawozów organicznych i naturalnych m.in. obornika, którego produkcja w gospodarstwie radykalnie się zmniejszyła.

Przyczyn niskiego plonowania rzepaku ozimego jest wiele. Jedną z nich jest coraz niższa zawartość materii organicznej w glebie.

Od wielu lat zauważalne jest niższe zużycie nawozów mineralnych przez rolników i na koniec, co często się zdarza, nie posiadamy aktualnej wiedzy na temat zasobności naszej gleby (chemiczna analiza gleby) i trudno wtedy mówić o prawidłowym bilansowaniu nawożenia. Także zbita gleba i podeszwa płużna ograniczają plonowanie naszych roślin. Należy w tym miejscu odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wykonujemy (czy kiedykolwiek wykonaliśmy) zabieg głęboszowania na naszych polach?

Warto pamiętać, że rzepak ozimy, w każdym zmianowaniu, najmocniej zareaguje na poziom żyzności gleby, zasobność i wzajemne proporcje między składnikami odżywczymi (N, P, K, Mg, Ca, S, B, Cu, Mn, Mo, Zn) oraz ich dostępność, która uzależniona jest od pH gleby. Z tego wynika, że powinniśmy zadbać o regulację odczynu i doprowadzić go do poziomu obojętnego. Z czasem i tak będzie się zmieniał w kierunku odczynu kwaśnego (nawozy zakwaszają nam glebę), a odczyn zbliżony do obojętnego spowoduje, że rośliny będą zdrowsze, a składniki odżywcze dostępne. Jednak to działanie powinno być wykonane w roku poprzednim. Jeżeli wykonujemy ten zabieg po zbiorze przedplonu, co także może mieć miejsce zwłaszcza w sytuacji, gdy odczyn gleby jest bardzo kwaśny, musimy mieć świadomość, że wpłynie to niekorzystnie na pobieranie fosforu i wschody roślin.

Jakie rozwiązanie zastosować?

Dobrym rozwiązaniem jest uzyskanie co najmniej średniej zasobności gleby w fosfor i potas przed siewem rzepaku ozimego, co możemy uzyskać odpowiednio nawożąc przedplon, np. superfosfatem i solą potasową. Niskiej zasobności tych dwóch składników nie nadrobimy stosując wysokie dawki nawozowe P i K tuż przed siewem. W takim przypadku nie spodziewajmy się uzyskania zadowalających plonów.W porównaniu z pszenicą ozimą rzepak ozimy pobiera prawie dwa razy więcej azotu, fosforu i potasu oraz pięciokrotnie więcej wapnia. Średni stosunek N:P2O5:K2O:CaO w nawożeniu rzepaku ma się jak 2,6:1:2,7:2,4. Zakres stosowania dawek NPK i Ca jest znaczy, wynosi ok. 70–230 kgN·ha-1, 60–300 kgK·ha-1, 50–130 kgP·ha-1 i jest uzależniony od zasobności gleby.

green-973596_1280

Dobrym rozwiązaniem jest uzyskanie co najmniej średniej zasobności gleby w fosfor i potas przed siewem rzepaku ozimego.

Jesienią stosujemy nawozy fosforowe i potasowe oraz małą część nawozów azotowych. Przy ustalaniu dawek pamiętajmy, że fosfor z nawozów wykorzystywany jest przez rośliny zaledwie w 30%. Przedsiewnie dawkę azotu należy stosować umiarkowanie. Jeżeli rośliną przedplonową było zboże z pozostawionym wysokim ścierniskiem, dawkę azotu należy zwiększyć, jednak ok. 40 kgN·ha-1 uznaje się za ilość wystarczającą. Rośliny rzepaku możemy dokarmiać jesienią także siarką, magnezem oraz borem, stosując nawożenie dolistne.

Podstawowe metody szczepienia gruszy

Szczepienie gruszy jest podstawowym zabiegiem który ma na celu zwiększenie odporności drzewa na mrozy i choroby. Jak poprawnie dokonać szczepienia gruszy?

21 lutego 2017

Chwasty w zbożach: jaki herbicyd zastosować wiosną?

Choć do wiosny i pojawienia się chwastów na polach jeszcze trochę czasu, warto już teraz zastanowić się, czym zwalczać agrofagi!

13 lutego 2017

Zapalenie wymienia u krów (mastitis): przyczyny i zapobieganie

W ciągu roku ok. 20–50% krów choruje na zapalenie wymienia, co przynosi olbrzymie straty hodowcom. Czy schorzeniu można zapobiec?

11 lutego 2017