Wypadek na polu a ZUS

Wypadek na polu a ZUS

Nie każdy z nas żyje wyłącznie z pracy w gospodarstwie. Nieraz wykonujemy pracę na etat bojąc się, co będzie, jeśli wydarzy nam się wypadek na polu.

Nie każdy, kto posiada gospodarstwo rolne, żyje wyłącznie z niego. Są wśród nas tacy, którzy pracują na etat, a po powrocie do domu zajmują się rolnictwem. Wówczas opłacamy składki w ZUS, ale to nam nie pomoże, jeśli będziemy mieli np. wypadek na polu. Co wtedy?

Jeden z użytkowników Agrofoto niedawno podjął na forum następujący problem:

Prowadzimy z żoną gospodarstwo rolne, a ubezpieczeni jesteśmy w ZUS z racji pracy na etat. Zastanawiam się, co by było, gdyby wydarzył się wypadek podczas pracy w rolnictwie – pisze case-jxu-95. – Czy musimy wykupić dodatkowe ubezpieczenie? ZUS ubezpiecza drogę do pracy i z powrotem oraz czas spędzony w pracy. Czyli teoretycznie nie mamy ubezpieczenia z pracy w rolnictwie. Chyba, że można to podciągnąć pod ubezpieczenie gospodarstwa… Czy ktoś orientuje się jak to naprawdę jest?

Ubezpieczenia, które ze względu na posiadanie ziemi, trzeba zawrzeć (tj. OC i ubezpieczenie budynków) nie zabezpieczą rolnika pracującego zarówno na etat jak i w gospodarstwie w przypadku wypadku na polu. Pierwsze z tych ubezpieczeń dotyczy sytuacji, w której z winy ubezpieczonego osoba trzecia będzie poszkodowana. Natomiast obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolnych ma na celu wypłatę odszkodowania w razie zniszczenia zabudowań na skutek zdarzeń losowych.

Co więc powinien zrobić rolnik pracujący na etat?

Wypadek na polu

Odpowiednio dobrane do potrzeb ubezpieczenie może m.in. zapewnić rentę naszym dzieciom – na przykład, gdy będziemy mieli wypadek na polu, na skutek którego dojdzie do zgonu.

Wypadek na polu – jakie ubezpieczenie wykupić?

Kluczowe dla ustalenia odpowiedniego w tej sytuacji ubezpieczenia jest to, co takie ubezpieczenie miałoby obejmować, jakie świadczenia i kto byłby jego faktycznym beneficjentem – tłumaczy pan Grzegorz Bobowski z firmy RKB.

Będąc w takiej sytuacji jak użytkownik forum mamy kilka możliwości zabezpieczenia się. Po pierwsze możemy zawrzeć umowę na ubezpieczenie NNW dla określonych osób. Obejmuje ono świadczenie w przypadku nieszczęśliwego wypadku, ale często z wyłączeniem zgonu naturalnego. Drugą opcją jest ubezpieczenie na życie, które dodatkowo obejmuje zgon z przyczyn naturalnych.

Istnieje możliwość ubezpieczenia kosztów leczenia (medyczne) dające podstawy do korzystania z opieki medycznej – wyjaśnia pan Bobowski.

W opisanym przypadku posiadacz gospodarstwa rolnego nie podlega pełnemu ubezpieczeniu w KRUS, ale może ubezpieczyć się częściowo:

Osoba taka może zostać objęta na wniosek ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim i to wyłącznie w zakresie ograniczonym uprawniającym do uzyskania jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub  długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej – wyjaśnia przedstawiciel Biura Organizacyjno-Prawnego Centrali KRUS. – W celu objęcia ubezpieczeniem na wniosek konieczne jest złożenie stosownego wniosku w jednostce organizacyjnej KRUS.

Ubezpieczenie NNW a wypadek na polu

Firmy zamieszczają na swoich stronach informacje dotyczące norm oceny uszczerbku na zdrowiu

Ta polisa zabezpiecza zarówno posiadacza gospodarstwa jak i jego małżonkę przed następstwami nieszczęśliwych wypadków, a często także przed skutkami ataków epilepsji czy omdleń, które spowodowały obrażenia ciała. Dodatkowo może też chronić na wypadek zawału. Zakres objęcia ochroną ubezpieczonego zależy od propozycji firm ubezpieczeniowych. Mogą one oferować różne pakiety w ramach, których ubezpieczymy się w zakresie podstawowym bądź też rozszerzonym. Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości opłacenia składki.

Przy zawieraniu umowy NNW zwraca się uwagę m.in. na ryzyko stałego uszczerbku na zdrowiu. Wysokość świadczenia w tym przypadku odpowiada procentowo temu uszczerbkowi, co określają lekarze. Firmy zamieszczają na swoich stronach informacje dotyczące norm oceny uszczerbku na zdrowiu. Wyróżnia się w nich m.in. różnego rodzaju uszkodzenia twarzy, głowy, poszczególnych narządów, kości czy też zatrucia.

Ubezpieczenie na życie

Jesteś ubezpieczony w ZUS równocześnie wykonując prace rolnicze?

  

Istnieje też opcja ubezpieczenia na życie i zdrowie. Tutaj możliwości jest wiele – znowu wszystko zależy od tego, jakie pakiety przygotuje dla nas ubezpieczyciel. I tak jak w przypadku NNW – towarzystwo przede wszystkim weźmie pod uwagę nasze potrzeby. Tak więc możemy na przykład podpisać polisę na gromadzenie kapitału, który zostanie wypłacony bliskim chociażby w przypadku śmierci ubezpieczonego. Ubezpieczenia na życie zapewniają również wypłaty środków zarówno z okazji narodzin dziecka jak i nieszczęśliwych wypadków, pobytu w szpitalu i poważnego zachorowania. Co ważne – w ramach takiego ubezpieczenia zabezpieczone są również nasze dzieci, które na wsi szczególnie narażone są na wypadki. Często poprzez odpowiednie ubezpieczenie możemy też naszym pociechom zapewnić rentę jeśli dojdzie do śmierci rodzica.

Nie zawsze zostanie nam wypłacone odszkodowanie. Towarzystwa nieraz wyłączają z zakresu swojej odpowiedzialności choroby i wypadki będące następstwem przeciążenia i nadwyrężenia organizmu na skutek wykonywania powtarzalnych czynności.

Choroba replantacyjna w sadach – jak zapobiegać

Ochrona środowiska naturalnego, jak i potrzeba produkcji zdrowej żywności, skłania sadownika do ograniczenia stosowania doglebowych środków chemicznych.

11 września 2017

Bio owoce narażone na szkodniki – jak je zwalczać

Sadownik, który decyduje się na podjęcie produkcji ekologicznej, musi mieć dużo większą wiedzą na temat ekosystemu jakim jest jego uprawa owoców.

14 września 2017

Nawodnienie gleby konieczne dla wzrostu cebuli

Warzywa w okresie wegetacji powinny rosnąć w równym tempie a brak wody, występujący w uprawie warzyw polowych, hamuje ich wzrost, obniża wielkość plonu.

12 września 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij