Wysokie kary za wypalanie traw dla rolników

Wraz z początkiem wiosennej pogody strażacy mają ręce pełne roboty. Zaczęło się bowiem wiosenne wypalanie traw. To niebezpieczna i szkodliwa praktyka, której skutki mogą być tragiczne. Przypominamy, że za wypalanie traw grożą wysokie kary.
Rolnikom za wypalanie traw i nieużytków grożą poważne konsekwencje. Dotkliwe kary finansowe, utrata dopłat, a nawet więzienie. Dlaczego nie powinno się wypalać traw?
Spis treści
Drastyczny wzrost pożarów traw w 2025 r.
Strażacy co roku apelują o ostrożność i przypominają: wypalanie traw jest nielegalne i grozi wysokimi karami. Bowiem każdy pożar to zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz ogromne straty materialne. W tym roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała drastyczny wzrost pożarów traw. Ściśle mówiąc, od początku 2025 r. było ich już 7478. To ponad czterokrotny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w 2024 r. (1729 pożarów traw).
Jak poinformowała Państwowa Straż Pożarna, podczas minionego weekendu 8–9 marca 2025 r. strażacy interweniowali przy 2164 pożarach traw. Stanowiły one blisko 75% wszystkich pożarów w tym okresie. W wyniku tych zdarzeń trzy osoby zostały ranne. Najwięcej pożarów traw odnotowano w województwach:
- mazowieckie – 335 pożarów;
- małopolskie – 300 pożarów, 1 osoba ranna;
- podkarpackie – 224 pożary;
- dolnośląskie – 221 pożarów;
- świętokrzyskie – 221 pożarów;
- śląskie – 184 pożary, 1 osoba ranna,
- lubelskie – 170 pożarów, 1 osoba ranna.
Czy wypalanie trawy jest legalne?
Jak widać z przedstawionych danych, wypalanie traw to proceder, który wciąż jest praktykowany, chociaż niesie za sobą poważne konsekwencje i ogromne zagrożenie. Pomimo zakazów, akcji informacyjnych i przypominania, co roku wiosną wzrasta zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Prawo w Polsce jednoznacznie zabrania tej praktyki. Wypalanie traw jest nielegalne i niezgodne z prawem. Zarówno rolnikom, jak i wszystkim innym osobom łamiącym przepisy grożą surowe kary. Szkody, jakie powoduje wypalanie traw są oczywiste i ogromne dla ekosystemów pól, łąk i pastwisk — dla roślin, gleby i zwierząt. To również realne zagrożenie dla ludzi, mogące mieć tragiczne konsekwencje.
Dlaczego nie powinno się wypalać traw?
Niestety, wciąż pokutują mity, że wypalanie traw poprawia jakość gleby i przyspiesza wzrost nowych roślin. W rzeczywistości jednak prowadzi do degradacji gleby, niszczenia ekosystemu oraz śmierci wielu organizmów, w tym: owadów, ptaków i drobnych ssaków. Wysoka temperatura niszczy warstwę próchniczną gleby, przez co staje się ona jałowa i mniej żyzna.
Co więcej, pożary traw mogą łatwo wymknąć się spod kontroli i rozprzestrzenić na lasy, gospodarstwa rolne oraz zabudowania mieszkalne. Mogą być także bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Zatem, zamiast powielać szkodliwe mity, należy pamiętać o ochronie przyrody i przestrzeganiu prawa. Pozwoli to zapobiec katastrofom ekologicznym oraz ludzkim tragediom.
Jakie kary przewiduje Kodeks wykroczeń za wypalanie traw?
Za wypalanie traw i nieużytków grożą rolnikom poważne konsekwencje prawne. Uściślając, zgodnie z art. 130a ust. 1 ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. z 2022 poz. 916):
Za usuwanie roślinności przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 zł.
Warto również wiedzieć, że jeśli wypalanie traw przyczyni się pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo spowoduje zniszczenie mienia wielkich rozmiarów, sprawca może zostać pozbawiony wolności nawet na 10 lat.

Za wypalanie traw i nieużytków grożą rolnikom poważne konsekwencje prawne. Utrata dopłat bezpośrednich, wysoka grzywna, a nawet więzienie.
Wysokie kary dla rolników za wypalanie traw
Z kolei rolnikowi, który jest beneficjentem płatności bezpośrednich i obszarowych, oprócz wymienionych sankcji grożą dodatkowe konsekwencje. Mianowicie rolnik, któremu zostanie udowodnione podpalenie może stracić część lub całość dopłat. Bowiem w takim przypadku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma obowiązek redukcji lub odebrania płatności bezpośrednich i obszarowych.
Warto dodać, że nie jest to martwy przepis, tylko realne działania. A przy namierzaniu sprawców coraz częściej wykorzystywane są drony. Jak informuje ARiMR, za wypalanie traw i nieużytków od 2015 r. sankcje finansowe nałożono na 156 rolników, a 18 z nich utraciło całość dofinansowania. Zatem wypalanie traw to nie tylko szkody dla środowiska, ale również może się okazać, że rolnik sam odczuje dotkliwie finansowe skutki tego procederu.
Źródło: www.gov.pl
