Prognozowany wzrost cen zbóż konsumpcyjnych

Deszczowa pogoda odbija się na notowaniach zbóż. Eksperci prognozują, że jeśli niekorzystna aura się utrzyma ziarna będzie na rynku mało, a ceny zbóż konsumpcyjnych pójdą w górę.

Przerwa w żniwach to również przerwa w dostawach ziarna. Ulewy i burze w niektórych regionach wciąż nie pozwalają rolnikom wyjechać w pola i dokończyć zbiorów, więc ruchu w punktach skupu praktycznie nie ma. Skupujący skarżą się więc na mniejsze dostawy. Na plantacjach pozostało dużo pszenicy, a w niektórych miejscach nie zebrano jeszcze pszenżyta i żyta. Problemem jest też pogarszająca się jakość ziarna. Tam, gdzie udaje się przeprowadzić żniwa, parametry zbóż są słabe. Wszystko przez deszcze i panującą wilgoć.

Zboża: prognozowany wzrost cen zbóż konsumpcyjnych

W związku z niekorzystną pogodą w niektórych rejonach kraju niektóre zboża wciąż nie zostały skoszone.

– W tym roku mamy mokre żniwa, co nie pozostaje bez wpływu na ceny zbóż. Prognozujemy, że w związku z deszczową pogodą i problemami z jakością ziarna będzie mniejsza podaż ziarna konsumpcyjnego. Jeśli pogoda się nie ustabilizuje, ceny zbóż konsumpcyjnych będą wzrastać, będzie też mniej ziarna chlebowego – przewiduje Wiesław Łopaciuk z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. – Ceny zbóż paszowych pozostaną nadal na niskim poziomie, ich nie będzie brakowało na rynku – dodaje.

Obecnie w związku z mniejszymi dostawami ziarna w punktach skupu widoczna jest stabilizacja cen. Za tonę pszenicy konsumpcyjnej rolnicy mogą liczyć na ok. 600 zł. Notowania pszenicy paszowej utrzymuje się na poziomie 550–570 zł/t. Za tonę jęczmienia gospodarze otrzymują ok. 480 zł, za tonę żyta 450–470 zł, a za tonę pszenżyta 490 zł. Gospodarze twierdzą, że te ceny są dla nich nie do przyjęcia. Według ich wyliczeń w ubiegłym roku na tonie ziarna zarabiali ok. 50–100 zł więcej.

W ogólnym rozrachunku ziarna na globalnym rynku będzie dużo. Mówi się o rekordowych zapasach zbóż na świecie, które wyniosą nawet 480 mln t.

Wiesław Łopaciuk z IERiGŻ

– Na ceny zbóż w kraju wpływa globalna sytuacja na rynku oraz kurs złotego. Według prognoz tegoroczne zbiory w Unii Europejskiej osiągną poziom 312,9 mln t. Rekordowe plony mogą być odnotowane w Rumunii i Bułgarii, dobrych zbiorów spodziewają się rolnicy z Ukrainy i Rosji. Tymczasem spadku zbiorów, który spowodowany zostanie deszczową, kapryśną pogodą oczekuje się w Europie Zachodniej. Problemy ze zbiorami mają m.in. farmerzy z Francji – opowiada Wiesław Łopaciuk.

Międzynarodowa Rada Zbożowa szacuje z kolei, że w tym sezonie globalna produkcja zbóż wyniesie 2 mld 46 mln t, czyli o prawie 20 mln więcej niż w poprzednim sezonie. Będzie to poziom podobny do rekordowego wyniku osiągniętego 2 lata temu.

Zboża: prognozowany wzrost cen zbóż konsumpcyjnych

Zdaniem eksperta zmiany cen będą dotyczyć wyłącznie zboża konsumpcyjnego.

– W ogólnym rozrachunku ziarna na globalnym rynku będzie dużo. Mówi się o rekordowych zapasach zbóż na świecie, które wyniosą nawet 480 mln t. Ta sytuacja może stanowić barierę przeciwko wzrostowi cen – twierdzi pan Łopaciuk.

Duża część zbóż jest wywożona dalej, ale zapewne sporo zostaje w kraju. Cierpią na tym rolnicy z południowego wschodu, gdyż jest to region importerski.

Wiesław Łopaciuk z IERiGŻ

Zdaniem rolników taką barierę stanowi dziś tranzyt zbóż z Ukrainy, który odpowiada za obecne niskie ceny oferowane im w punktach skupu.

Import ziarna z Ukrainy odbija się rzeczywiście na cenach, ale lokalnie. Duża część zbóż jest wywożona dalej, ale zapewne sporo zostaje w kraju. Cierpią na tym rolnicy z południowego wschodu, gdyż jest to region importerski, rolnicy z pozostałych regionów Polski tego nie odczuwają – podkreśla ekspert.

Jak już informowaliśmy, obawy rolników związane z niekontrolowanym napływem zboża z Ukrainy dotarły do ministerstwa rolnictwa. Resort zapowiedział zwiększoną kontrolę przywozu ziarna.

 

Zobacz także:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *