Rolnikom z województwa łódzkiego nie sposób odmówić kreatywności – część z nich wpadła na pomysł, by wykupić budynek po bankrutującym Tesco. Dowiedz się więcej!
O czym jeszcze dziś piszemy w Aktualnościach rolniczych?
Ważne! Decyzja ws. skupu rzepaku w niedziele i święta
Minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej oraz głównym inspektorem pracy poinformowali, że ograniczenia handlu w niedziele i święta nie dotyczą skupu nasion rzepaku i innych nasion roślin rolniczych.
Ograniczenia handlu w niedziele i święta nie dotyczą skupu nasion rzepaku.
fot. Fotolia
– Nasiona rzepaku oraz innych roślin rolniczychmogą zostać potraktowane jak ziarno zbóż. Analogicznie do ziaren zbóż wymagają one szybkiego przyjęcia do skupu w celu zapewnienia prawidłowej jakości i zachowania płynności dostaw – wyjaśnia MRiRW.
Ministerstwo zapewnia, że celem wprowadzenia przepisów ustawy nie było zakłócenie prawidłowego funkcjonowania skupów produktów rolnych podczas żniw.
Będzie pomoc dla rolników! Kredyty klęskowe z dopłatami ARiMR
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa spłaci za rolników część odsetek od kredytów klęskowych. O pomoc finansową mogą się ubiegać indywidualni rolnicy oraz przedsiębiorstwa.
Aby uzyskać kredyt klęskowy należy posiadać:
protokół oszacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów,
wypełniony wniosek o kredyt na formularzu przygotowanym przez ARiMR,
inne dokumenty wymagane przez bank.
O pomoc finansową mogą się ubiegać indywidualni rolnicy oraz przedsiębiorstwa.
fot. Fotolia
O kredyt klęskowy można ubiegać się w m.in. w Banku PEKAO S.A., Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. czy Banku BGŻ BNP Paribas S.A. Jak podaje ARiMR, okres kredytowania i okres karencji w spłacie kredytu rolnik ustala z bankiem. Opłaty i prowizje można negocjować indywidualnie.
Źródło: ARiMR
Śmiała inicjatywa! Rolnicy wykupią budynek Tesco?
Rolnikom z województwa łódzkiego nie sposób odmówić kreatywności – część z nich wpadła na pomysł, by wykupić budynek po bankrutującym Tesco. Gospodarze z Kościerzyna i okolic twierdzą, że odkupienie sklepu mogłoby stanowićelement repolonizacji polskiego handlu. Śmiałym przedsiębiorcom brak jednak środków na realizację celu.
Gospodarze z Kościerzyna i okolic twierdzą, że odkupienie sklepu mogłoby stanowić element repolonizacji polskiego handlu.
fot. Fotolia
– Zrzeszeni rolnicy są w stanie zebrać około 1,5 mln zł, ale od państwa potrzebują drugie tyle. To realne rozwiązanie – wyjaśnia poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko. Rolnicy przekonują, że dofinansowanie z budżetu państwa wystarczyłyby na wykupienie budynku, zatrudnienie ludzi i zatowarowanie sklepu. Wszystko jednak zależy od decyzji nowego ministra rolnictwa.
– Spółdzielnie rolników nie są w Europie nowością. Gwarantują one oddolny charakter inicjatywy oraz rzeczywistą kontrolę producentów rolnych. […] we Francji działa obecnie ponad 2 tys. spółdzielni rolniczych, zrzeszających blisko 900 tys. członków! W 2014 roku ich wewnętrzny obrót wyniósł 84 mld euro – podaje Wirtualna Polska.
Dodaj komentarz