Zamieszanie wokół rzepaku! Wszystko przez bubel prawny

Download PDF

– Ustawa o zakazie handlu w niedzielę zawiera poważny błąd, który może narazić nas na duże straty – alarmuje Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju. Resort rolnictwa ma jednak swoją interpretację tych przepisów. O co w tym zamieszaniu chodzi?

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę z założenia nie miała utrudniać skupu płodów rolnych przez gospodarzy. Ujęte w niej zostały pewne „wyłączenia dla rolnictwa”. Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju informuje, że nie dotyczą one m.in. producentów rzepaku.

– Literalnie ten przepis dotyczy wyłącznie skupu zbóż, buraków cukrowych, owoców i warzyw oraz mleka surowego. Prowadzenie czynności związanych z handlem pozostałymi, niewymienionymi w nim płodami rolnymi jest w niedziele i święta nielegalny – mówi w rozmowie z portalem agroFakt Adam Stępień, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

ustawa o zakazie handlu

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę z założenia nie miała utrudniać pracy rolnikom.

Dziurawa ustawa

Problem dotyczy aż 100 tys. gospodarstw. Na błędzie, który wdarł się do ustawy ucierpią nie tylko rolnicy. Jak informuje PSPO zakazem są objęte „wszelkie czynności logistyczne i transportowe dotyczące surowców nie wykazanych literalnie w wyłączeniu”.

Rolnicy są tym zamieszaniem zdziwieni.Taki zakaz to jakiś absurd! Jak to się stało, że posłowie zapomnieli o producentach rzepaku? Przecież zaraz zbiory i co wtedy? Gdzie przechowywać rzepak? Co to ma wspólnego z handlem detalicznym?pyta w rozmowie z portalem agroFakt wzburzona Alfreda Sulewska ze Śląska.

Za wszystko zapłacą rolnicy?

Zakaz handlu w niedzielę to dla producentów rzepaku nieprzewidziane problemy. Szczególnie, podczas ruszających za kilka tygodni żniw. Niehandlowe niedziele to strata kilku cennych dni. Rolnicy mogą mieć problem ze sprzedażą rzepaku. Wielu z nich nie ma wystarczająco dużych magazynów żeby przechowywać plony i musi to zrobić od razu po zbiorach.

– Rządzący powinni pójść po rozum do głowy i jak najszybciej załatać tę dziurawą ustawę! Nie może być tak że producenci rzepaku są traktowani po macoszemu! – uważa Alfreda Sulewska.

Przepisy do szybkiej poprawki!

ustawa o zakazie handlu

Rzepak to druga po zbożach najpopularniejsza uprawa w Polsce.

PSPO domaga się szybkiej nowelizacji ustawy. Z takim wnioskiem zwróciło się m.in. do resortu rolnictwa. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Na stronie ministerstwa pojawił się komunikat prasowy, w którym czytamy, że ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem (…) w niedziele i święta nie dotyczą skupu nasion rzepaku i innych nasion roślin rolniczych”.

Nasiona rzepaku jak ziarno zbóż?

Ministerstwo informuje, że zakaz nie obowiązuje w placówkach, w których prowadzony jest wyłącznie skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw czy mleka surowego.

– Nasiona rzepaku oraz innych roślin rolniczych mogą zostać potraktowane jak ziarno zbóż. Analogicznie do ziaren zbóż wymagają one szybkiego przyjęcia do skupu w celu  zapewnienia prawidłowej jakości i zachowania płynności dostaw – podaje resort rolnictwa.

Czekamy na nowelizację!

ustawa o zakazie handlu

– Rzepak jest rośliną oleistą ze wszystkimi tego prawnymi konsekwencjami – zaznacza Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju.

fot. pixabay.com

Jak podkreśla w rozmowie z portalem agroFakt Adam Stępień z PSPO, szybka reakcja ze strony resortu rolnictwa cieszy, jednak to nie rozwiązuje sprawy.

Cieszy nas szybkość reakcji na nasz wniosek. Traktujemy to jako dobrą monetę. Jednak śmiem twierdzić, że żadna interpretacja ze strony któregokolwiek ministerstwa nie ma charakteru wiążącego wobec podmiotów, które będą tę ustawę stosować na własną odpowiedzialność – podkreśla Adam Stępień z PSPO.

Usłyszeliśmy, że trwają prace nad nowelizacją ustawy i na to czekamy. W szczególności, że mamy do czynienia z kwestią ograniczenia wszelkich czynności w odniesieniu również do pasz, śruty sojowej. W nowelizacji ten aspekt powinien się pojawić – dodaje Adam Stępień z PSPO.

Rzepak jest roślina oleistą nie zbożem

PSPO nie przekonuje interpretacja zaproponowana przez resort rolnictwa, według której nasiona rzepaku mogą być potraktowane jako ziarna zbóż.

Ustawa jest ustawą, dopóki ona brzmi tak jak brzmi będzie cień wątpliwości. Niezależnie od tego co ktoś powie. Rzepak jest rośliną oleistą ze wszystkimi tego prawnymi konsekwencjami. To, że „wyłączenie” z zakazu nie obejmuje rzepaku to wielkie niedopatrzenie. Dlaczego tak się stało? Być może dla niektórych posłów skup zbóż rozwiązywał kwestię żniw. Nie wyobrażam sobie jednak takiej interpretacji. Nowelizacja jest konieczna – zaznacza Adam Stępień z PSPO.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o