Nowelizacja ustawy biopaliwowej to cios dla producentów rzepaku?

Przyjęta przez rząd nowelizacja ustawy biopaliwowej wywoła więcej złego, niż dobrego dla producentów rzepaku. Przedstawiciele Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych uważają, że nowe przepisy mogą doprowadzić do całkowitego załamania opłacalności produkcji rzepaku. Powodując również ograniczenie popytu na nasiona. Co to dokładnie oznacza dla rolników produkujących rzepak? Sprawdźmy!
W dniu 2 sierpnia 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Według przedstawicieli branży nowe przepisy uderzą w producentów rzepaku, jak również będą ograniczać bezpieczeństwo paliwowe. Jakie skutki niesie za sobą nowelizacja ustawy biopaliwowej?
Nowelizacja ustawy biopaliwowej wywoła spadek popytu na nasiona rzepaku
Według Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych nowelizacja ustawy dotycząca biopaliw może przyczynić się do całkowitego załamania opłacalności rzepaku, a ponadto ograniczy nawet o 1 mln t popyt na nasiona ze strony łańcucha wytwórczego biodiesla. Co jest konsekwencją rządowej propozycji ustalenia minimalnego poziomu realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego. Minimalny poziom realizacji NWC w 2023 r. ma spaść do poziomu 4,38%, podczas gdy obecnie NWC wynosi 5,77%.
Nowelizacja ustawy o biopaliwach zawiera niekorzystne rozwiązania, którym sprzeciwia się Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych które uderzą wprost w producentów rzepaku ograniczając także nasze bezpieczeństwo paliwowe.
Ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych spowoduje spadek popytu na estry produkowane z oleju rzepakowego
Nowelizacja ustawy biopaliwowej wprowadza również rozwiązania uprawniające koncerny paliwowe do stosowania większego dolewu biowęglowodorów ciekłych. Czyli biokomponentów nie wytwarzanych aktualnie w Polsce.
Co spowoduje zwiększenie stosowania biowęglowodorów? Skutki tych zmian wymienił Adam Stępień, Dyrektor Generalny Krajowej Izby Biopaliw oraz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju:
W praktyce możliwość większego stosowania biowęglowodorów i jednocześnie faktyczne obniżenie NCW poprzez opłatę zastępczą powodować będzie spadek popytu na polskie estry produkowane z oleju rzepakowego o co najmniej 400 tys. ton, co przekłada się nawet na 1 mln ton nasion.
Nowelizacja ustawy biopaliwowej – niepokojący sygnał dla producentów rzepaku
Zdaniem Juliusza Młodeckiego, Prezesa KZPRiRB nowe przepisy dla producentów rzepaku to kolejny cios i niepokojący sygnał od rządu do producentów:
Liczymy na opamiętanie i refleksję przed ostatecznymi decyzjami, jakie będą podejmowane nad tą skądinąd ważną ustawą w Parlamencie. Już niedługo zaczną się siewy rzepaku ozimego i taki sygnał od Rządu i Premiera do ponad 100 tysięcy gospodarstw, które uprawiają rzepak w Polsce, jest bardzo niepokojący.
Czytaj również: Ceny rzepaku w żniwa 2022 spadają? Sprawdź!
Źródło: Krajowa Izba Biopaliw
o to chodzi , nie udało się ze zwierzętami to to załatwic produkcje roślinna a zwierzęta same pozdychają i goje też