Zdrowie krów mlecznych w centrum uwagi – XXII Konferencja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Blattin Polska

Już w najbliższych dniach hodowcy bydła oraz producenci mleka z całej Polski będą mieli okazję uczestniczyć w XXII Konferencji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, organizowanej przez firmę Blattin Polska we współpracy z Adisseo. Co przyniesie Konferencja hodowców bydła 2025?
To doroczne wydarzenie od lat przyciąga liderów branży, ekspertów naukowych i praktyków rolnictwa, stając się jednym z najważniejszych spotkań poświęconych rozwojowi nowoczesnej hodowli bydła mlecznego. Dlatego Konferencja Hodowców Bydła i Producentów Mleka na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń branżowych. To już jej dwudziesta druga edycja.
Spis treści
Konferencja hodowców bydła 2025 – zdrowie krów mlecznych
Tegoroczna edycja konferencji odbędzie się pod hasłem „Zdrowie krów mlecznych – zrozumieć i działać”. Wydajność i zdrowotność bydła to kluczowe aspekty sukcesu każdej hodowli, a utrzymanie zwierząt w dobrej kondycji wymaga nie tylko odpowiednich warunków, lecz także specjalistycznej wiedzy. Podczas konferencji Blattin prelegenci przybliżą uczestnikom najnowsze badania naukowe oraz skuteczne strategie radzenia sobie z problemami zdrowotnymi krów mlecznych.
– Hasło, które od ponad 25 lat przyświeca naszej firmie, „Dla zdrowia Waszych zwierząt”, wprost nawiązuje do motywu przewodniego tegorocznej konferencji. Podczas XXII edycji prelegenci poruszą kluczowe tematy związane z efektywnością produkcji i znaczeniem działań profilaktycznych, bo jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć! Na uczestników konferencji poza wartościowymi wystąpieniami czekają także atrakcyjne nagrody – mówi Katarzyna Gocman z Blattin Polska
Wykłady na konferencji Blattin – goście zagraniczni
Jednym z ekspertów konferencji będzie specjalista w zakresie żywienia cieląt Hauke Timmreck. Wieloletni doradca żywieniowy Blattin Deutschland, Agravis Nutztier GmbH, podzieli się swoją wiedzą podczas prelekcji „Chów cieląt – koszt czy inwestycja w przyszłość?”. Ten wykład odbędzie się wyłącznie podczas pierwszej konferencji w Moskorzewie (18 lutego). Dlatego warto sprawdzić szczegółowy harmonogram konferencji.
Jednak w pozostałych lokalizacjach uczestnicy konferencji hodowców bydła 2025 także będą mogli wysłuchać wystąpienia innego zagranicznego gościa. Dr Damien P. Preveraud z Francji, to doradca żywieniowy w firmie Adisseo, specjalizujący się w integralności i jakości pasz. Poprowadzi on wykład zatytułowany „Czy mykotoksyny nadal stanowią poważne zagrożenie dla produkcyjności oraz zdrowia krów mlecznych?”. Wystąpienie to będzie dotykało niezwykle ważnego zagadnienia, jakim niewątpliwie jest wpływ toksycznych zanieczyszczeń pasz na wydajność i zdrowotność zwierząt.
– Zmienność surowców stosowanych w żywieniu przeżuwaczy odzwierciedla dużą zmienność w zakresie zanieczyszczenia różnorodnymi mykotoksynami, z którymi organizm krów musi walczyć. Oznacza to, że każda dawka paszy, niesie ze sobą ryzyko narażenia na wiele mykotoksyn, co często określa się mianem „współwystępowania”. W gospodarstwach rolnych ostre objawy mykotoksykozy są rzadkie, lecz długotrwałe narażenie krów na działanie mykotoksyn, może wywoływać szereg negatywnych konsekwencji. Przewlekłe stany mają wpływ na ograniczenie pobrania suchej masy, obniżoną produktywność oraz płodność. Wywołują również immunosupresję – wyjaśnia dr Damien P. Preveraud i podkreśla, że – Wspomniane wyżej dysfunkcje wywołują poważne straty ekonomiczne z powodu upośledzonego metabolizmu składników pokarmowych, dysfunkcji endokrynologicznych, wpływu na układ odpornościowy oraz mikroflorę żwacza. W swojej prezentacji omówię znaczenie dokładnego i kompleksowego zarządzania mykotoksynami w celu ochrony zdrowia zwierząt i optymalizacji przychodów producentów mleka.
Wykłady ekspertów – autorytety w dziedzinie żywienia bydła
Konferencję Blattin dla hodowców bydła trudno sobie wyobrazić bez prof. dr hab. Zygmunta Macieja Kowalskiego. Dlatego Kierownik Katedry Żywienia, Biotechnologii Zwierząt i Rybactwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wygłosi wykład „Dlaczego krowy kładą się po porodzie?”.
– Tematem mojego wystąpienia jest jedno z najczęściej występujących zaburzeń metabolicznych okresu okołoporodowego. Związane jest ono z niedoborem wapnia u krów, którego przyczyną jest złe żywienie mineralne w okresie zasuszenia. Konsekwencje są bardzo poważne ekonomicznie i dotyczą okresu poporodowego. W postaci objawowej (zaleganie) dotyczy to 6-8% krów, natomiast problemem jest postać bezobjawowa, która występuje u 30-50% krów – wyjaśnia profesor dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski.
Profesor Kowalski jest uznanym ekspertem w dziedzinie żywienia wysokowydajnych krów mlecznych i niezależnym doradcą wielu gospodarstw wielkotowarowych, a jego wystąpienie niewątpliwie dostarczy uczestnikom praktycznych informacji dotyczących jednego z najczęstszych problemów zdrowotnych w hodowlach bydła mlecznego.
Kolejnym kluczowym punktem konferencji będzie wystąpienie Wojciecha Suchodolskiego, kierownika działu ds. żywienia bydła w firmie Blattin Polska, który omówi „Aktualne rozwiązania żywieniowe w zakresie żywienia i odchowu cieląt”. Prelekcja ta dostarczy uczestnikom cennych wskazówek dotyczących innowacyjnych metod wspierających rozwój młodego bydła i optymalizacji strategii żywieniowych w gospodarstwach mlecznych.
– Olbrzymi wpływ na przyszłe efekty w produkcji mleka ma odpowiednie żywienie i postępowanie z cielętami. Można więc śmiało wysnuć tezę, że przyszła laktacja krowy zaczyna się już w cielętniku. Ściśle powiązane ze sobą warunki środowiskowe utrzymywania cieląt oraz odpowiednio zbilansowane żywienie są gwarantem uzyskiwania wysokich przyrostów, a tym samym wyższej wydajności mlecznej – mówi Wojciech Suchodolski – Podczas mojego wystąpienia przedstawię i omówię rozwiązania, które mogą pomóc w uzyskaniu lepszych wyników produkcyjnych w tej grupie zwierząt. Nie zabraknie również spojrzenia na koszty żywienia cieląt w tym okresie oraz przykładów terenowych.
Odpowiemy zatem sobie na pytanie, czy żywienie cieląt można prowadzić efektywnie, a zarazem taniej?
Konferencja Blattin Polska – harmonogram wydarzeń i lokalizacje
Konferencja Blattin odbędzie się w sześciu różnych lokalizacjach w całej Polsce, umożliwiając uczestnictwo jak największej liczbie zainteresowanych hodowców. Co roku zainteresowanie jest bardzo duże, dlatego warto pamiętać o wcześniejszej rejestracji uczestnictwa i tym samym zarezerwowaniu miejsca.
Harmonogram konferencji:
- 18.02.2025 r. – Moskorzew
Sala Bankietowa Camelia, Lubachowy 68, 29-130 Moskorzew (woj. świętokrzyskie) - 24.02.2025 r. – Opole
Hotel & Browar Słociak, ul. Księżycowa 2A, 45-960 Opole (woj. opolskie) - 25.02.2025 r. – Łuków
Pałacyk Fantazja, Sięciaszka Pierwsza 57a, 21-400 Łuków (woj. lubelskie) - 26.02.2025 r. – Grajewo
Restauracja Balton, ul. Wojska Polskiego 69, 19-200 Grajewo (woj. podlaskie) - 27.02.2025 r. – Gniewkowo
Harasówka, ul. Kątna 14, 88-140 Gniewkowo (woj. kujawsko-pomorskie) - 28.02.2025 r. – Dębno Polskie
Hotel Maria, ul. Rawicka 2a, 63-900 Dębno Polskie (woj. wielkopolskie)
Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Zgłoszenia uczestnictwa można dokonać do 20 lutego 2025 r. poprzez kontakt telefoniczny (668 116 517, 77 4654 424) lub rejestrację online na stronie Blattin Polska.
Jako patron medialny XXII Konferencji firmy Blattin Polska dla Hodowców Bydła i Producentów Mleka zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu. To wyjątkowa okazja do zdobycia aktualnej wiedzy, wymiany doświadczeń oraz nawiązania cennych kontaktów w branży. Dlatego warto wziąć udział w konferencji Blattin Polska.
Konferencja hodowców bydła – zobacz, jak było w ubiegłym roku!
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
