Nie wszystko złoto co się świeci – ładne nie musi być lepsze

Jak wytłumaczyć konsumentom, że ładne i czyste ziemniaki z zagranicy nie zawsze są lepsze od ubłoconych ziemniaków polskich?

Gdy mieszkańcy miast kupują płody rolne bezpośrednio od rolników, to bardzo często narzekają, że warzywa są ubłocone i nie wyglądają tak ładnie, jak warzywa na sklepowych półkach przywiezione z zagranicy.

Ładne nie musi oznaczać lepsze, a często jest dokładnie odwrotnie mówi dr Wojciech Nowacki, kierownik Oddziału w Jadwisinie Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy. Miałem kiedyś taki wykład pod tytułem: Nie wszystko złoto co się świeci, m.in. właśnie o ziemniakach.

Prawdziwych polskich młodych ziemniaków w sklepach wielkopowierzchniowych się nie kupi, ponieważ są nietrwałe i nie są zaprawiane chemią.

Ziemniaki, zwłaszcza młode, to towar nietrwały. Szybko wysychają i tracą wygląd i jędrność. Oblepienie niewielką ilością ziemi pomaga im dłużej zachować świeżość.

Gdy klienci widzą ładne i równe ziemniaki z krajów Basenu Morza Śródziemnego czasem nie chcą kupować polskich, często nieumytych ziemniaków mówi dr Nowacki. Ale to pamiętajmy o tym i mówmy, że przeważnie są zaprawiane chemią przeciw kiełkowaniu. Podobnie prawie każde inne warzywo doczyszczone i wypięknione na sprzedaż najczęściej jest takie ładne dzięki chemii.

Dr Nowacki zachęca też, żeby walczyć z podszywającymi się pod wczesne ziemniakami z ciepłych krajów.

Ziemniak wczesny to ziemniak z ocierającą się skórką mówi. Ziemniaki z ciepłych krajów, które są dostępne w dużych sklepach takiej skórki nie mają. I nie są wczesne. Temperatury w krajach Basenu Morza Śródziemnego pozwalają na dużo wcześniejszą uprawę niż u nas.

Warto też pamiętać, że prawdziwych polskich młodych ziemniaków w sklepach wielkopowierzchniowych się nie kupi, właśnie dlatego, że są nietrwałe i nie są zaprawiane chemią.

Choć jest jeszcze jedna rzecz, która powoduje, że konsumenci wybierają ziemniaki z ciepłych krajów – to cena. Kilogram młodych polskich ziemniaków kosztuje w tej chwili ok. 4 zł. Te przywiezione z Egiptu czy Cypru są prawie o połowę tańsze.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Udowodnione wyższe plony!Kup teraz Inwestuj w plon

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Miszcz pisze:

    W biedronce ziemniak z Francji 2,66zł/kg polski na targowisku hurtowym 1,66zł/kg (oczywiście przy zakupie worka 15 kg) Grudziądz 01.06.2016 Tak że z tymi cenami jest odwrotnie niż w artykule…