Zmiany w badaniach opryskiwaczy od 1 stycznia 2021

Od Nowego Roku zaczęły obowiązywać przepisy, które wprowadzają zmiany wymagań w badaniach opryskiwaczy polowych. Na skutek tych zmian badania będą mogły przeprowadzać tylko te jednostki, które dostosują się do nowych wymagań. 

Zmiany w wymaganiach dotyczących badań opryskiwaczy wprowadzono po 7-letnim okresie vacatio legis. Nastąpiło to na podstawie Rozporządzenia MRiRW z dnia 13 grudnia 2013 r. Jest to dokument w sprawie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin. Co w takim razie uległo zmianie? Sprawdźmy!

Zmiany w badaniach opryskiwaczy dotyczące wymagań technicznych i dystrybucji cieczy

Z dniem 1 stycznia 2021 r. obowiązują przepisy, które nie pozwalają na sprawdzanie dystrybucji cieczy przez dokonanie jednoczesnego pomiaru natężenia wypływu cieczy z rozpylaczy zainstalowanych na belce polowej opryskiwacza, albo po ich demontażu, czyli z belki polowej opryskiwacza. Zmiany dotyczą w tym przypadku opryskiwaczy ciągnikowych lub samobieżnych polowych innych niż dozujące ciecz użytkową w pasach lub rzędach.

Zmiany w badaniach opryskiwaczy dotyczą także wymagań technicznych zarówno dla ręcznego, jak i elektronicznego stołu rowkowego. Służy on do sprawdzania rozkładu poprzecznego cieczy. Wymagania w tym zakresie zostały podane w załączniku nr 2 do ww. rozporządzenia.

KRIR przeciwko zmianom w badaniu opryskiwaczy

Zmiany w badaniach opryskiwaczy nie podobają się jednak wszystkim. Przeciwko zmianom był samorząd rolniczy, który zaproponował m.in. swoją aktualizację dotyczącą:

  • zasad funkcjonowania Stacji Kontroli Opryskiwaczy i uprawnionych diagnostów,
  • zasad ewidencjonowania opryskiwaczy,
  • metodyki prowadzonych badań w zakresie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu do ochrony roślin.

KRIR zaapelował także o ujednolicenie cen za badania, o czym wspominaliśmy wcześniej w artykule – Szykują się zmiany w badaniu opryskiwaczy!

Źródło: PIORiN

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 135

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Konferencja dla Hodowców Bydła i Producentów MlekaPrzeczytaj Sprawdź terminy

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *