Żniwa w świętokrzyskim: jakie ceny w skupach?

W woj. świętokrzyskim żniwa trwają już w najlepsze. Około 2 tygodnie temu na pierwszy ogień poszedł jęczmień ozimy. Obecnie niemal skoszony jest już także rzepak. Powoli kombajny zaczynają wyjeżdżać na pierwsze pola pszenicy. A jak prezentują się ceny?

W woj. świętokrzyskim pogoda sprzyja żniwom. Od wielu dni jest ciepło i sucho, dzięki czemu ziarno jest już gotowe do zbiorów i odpowiednio suche. Kondycja upraw w regionie mocno się różni w zależności od rodzaju gleb, dlatego nie we wszystkich miejscach zbiory rozpoczęły się w tym samym czasie. Tegoroczne plony są umiarkowane. Spore szkody wyrządziły zimowe wymarznięcia, a także burze i nawałnice, które w ostatnich tygodniach przechodziły nad regionem. Tamtejsi rolnicy narzekają również na szkody wyrządzane przez dzikie zwierzęta, szczególnie przez dziki, których jest w tym roku wyjątkowo dużo.

Rolnicy, którzy zebrali już pierwsze plony, stoją przed dylematem – od razu zawozić ziarno do skupów czy poczekać na lepsze ceny? Jak kształtują się ceny w regionalnych skupach?

– Jak na razie ceny są niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – podaje pracownik skupu zbóż w Kielcach. – Ceny ulegają jednak sporym wahaniom i mogą się zmieniać w zależności od podaży ziarna oraz sytuacji na rynku europejskim.

Obecnie świętokrzyscy rolnicy mogą średnio liczyć na następujące ceny w skupach:

  • pszenica konsumpcyjna: 595 zł/t,
  • żyto: 480 zł/t,
  • jęczmień: 480 zł/t.

 

Przeczytaj również: Zboża: magazynować czy sprzedawać?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *