Zwalczanie chwastów w rzepaku tylko ze sprawdzonymi substancjami!

Generyczne substancje czynne nie zawsze sprawdzają się w ochronie herbicydowej. Dowiedz się dlaczego zwalczanie chwastów w rzepaku z pewnymi substancjami jest korzystniejsze dla twojej uprawy!

Żniwa rzepaczane w większości rejonów kraju dobiegły już końca. Nowy sezon jest tuż za rogiem. Dlatego warto zawczasu zaplanować strategię ochrony herbicydowej rzepaku ozimego. Pamiętajmy, że najskuteczniejszym rozwiązaniem w ochronie rzepaku przed chwastami dwuliściennymi jest zabieg jesienny. Wybór herbicydów rzepaczanych na rynku jest bardzo szeroki. Dlatego do wyboru należy podjeść rozsądnie. Postaw na sprawdzone i pewne substancje czynne, gdyż produkty generyczne nie zawsze zapewniają oczekiwany rezultat.

Generyczne substancje czynne nie zawsze skuteczne

zwalczanie chwastów w rzepaku herbicydami doglebowymi

Chwasty w rzepaku ozimym można zwalczać przy użyciu mieszaniny metazachloru z innymi substancjami czynnymi

fot. Jacek Skowroński

Wśród substancji czynnych do zwalczania chwastów w rzepaku ozimym możemy znaleźć metazachlor. Obecnie w sprzedaży jest dostępne aż 40 generycznych środków ochrony roślin opartych na tej substancji. Mają one różne nazwy i  posiadają tę samą formulację SC. Należy pamiętać, że skuteczność działania herbicydu o tej samej formulacji nie zawsze jest będzie taka sama, jak produktu oryginalnego na bazie którego powstał generyk.

Wszystko za sprawą substancji towarzyszących, które mają za zadanie poprawić utrzymanie substancji na roślinie. Substancjami towarzyszącymi mogą być wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki, substancje ograniczające pienienie, bufory pH i inne, które mają wpływ na finalną skuteczność działania herbicydu. Dlatego do zwalczania chwastów w rzepaku ozimym warto wybierać tylko sprawdzone produkty, oparte o pewne i sprawdzone substancje czynne.

Zwalczanie chwastów w rzepaku na dwa sposoby

Metazachlor to jedna z najpopularniejszych substancji czynnych do zwalczania chwastów w rzepaku. Najlepiej świadczy o tym pokaźna liczba substancji generycznych, o których wcześniej była mowa. Herbicydy oparte na tej substancji czynnej wykazują działanie doglebowe. Najlepsze efekty uzyskamy stosując je na wilgotną glebę. Niestety pogoda od kilku sezonów wegetacyjnych nie rozpieszcza rolników. Warunki nie są zawsze bywają odpowiednie do przeprowadzenia zabiegu herbicydowego w wybranym terminie.

Metazachlor i chinomerak to substancje elastyczne. Zabiegi herbicydowe z ich wykorzystaniem można wykonać tuż po siewie, przed wschodami roślin oraz do fazy dwóch liści właściwych rzepaku

Duża zaletą produktów zawierających w swoim składzie metazachlor z chinomerakiem jest ich elastyczność stosowania. Zabiegi z wykorzystaniem tych dwóch substancji czynnych można wykonać – tuż po siewie, przed wschodami roślin oraz do fazy dwóch liści właściwych. Dlatego na jego zastosowanie mamy co najmniej 2-3 tygodnie, w zależności od warunków atmosferycznych.

Sprawdzony i bezpieczny metazachlor

Jednym ze sprawdzonych i pewnych herbicydów dostępnych na rynku jest Butisan® Star 416 SC od BASF. Ta gwiazda błyszczy na rynku od 25 lat. Oznacza to, że produkt ten niezmiennie cieszy się uznaniem i zaufaniem rolników. Butisan® Star 416 SC to herbicyd bezpieczny dla rośliny uprawnej oraz roślin następczych, co nie zawsze gwarantuje zastosowanie produktu generycznego. Dodatkowo był on pierwszą na rynku środków ochrony roślin mieszaniną metazachloru z chinomerkiem, która jest skutecznym rozwiązaniem na problem z przytulią czepną.

Butisan Star terminy stosowania

Butisan® Star 416 SC to elastyczny produkt, który można stosować przed i powschodowo

fot. BASF

 Butisan® Star 416 SC można stosować z innymi produktami w celu poszerzenia spektrum zwalczanych chwastów, bez obaw o łatwość mieszania czy niebezpieczeństwo dla młodych siewek rzepaku ozimego.

Warto podkreślić, że w tym sezonie produkt ten będzie oferowany w nowej niższej cenie. Kwotę będzie można dodatkowo obniżyć dzięki specjalnym kuponom, dostępnym na stronie internetowej lub bezpośrednio w sklepie.

Dlatego zanim sięgniemy po produkt generyczny należy się dwa razy zastanowić. W podobnej cenie będzie można dostać sprawdzony, pewny i bezpieczny produkt, który skutecznie zwalczy chwasty dwuliścienne.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji o Butisan Star 416 SC.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *