Zwalczanie wciornastka w kapuście – uratuj plon i jakość główek!

Wciornastki zagrażają kapuście głowiastej. Najwięcej szkód wyrządzają na średnio wczesnych oraz średnio późnych odmianach. Dowiedz się, jaki jest skuteczny sposób zwalczania wciornastka w kapuście!

Choć wciornastki to niewielkie owady, w przypadku wysokich temperatur potrafią wyrządzić niemałe straty w plonie. Wzmożone nasilenie ich występowania obserwuje się w okresie pożniwnym, kiedy to przelatują ze zbóż na inne rośliny żywicielskie, którymi mogą być cebula, kapusta głowiasta, ogórek czy pomidor.

Żerowanie wciornastka na kapuście głowiastej

Zwalczanie wciornastka w kapuście

Objawy żerowania wciornastków na kapuście białej głowiastej

fot. Małgorzata Srebro

Jak już wspomniano, największe szkody wciornastek wyrządza na średnio wczesnych oraz późnych odmianach kapusty głowiastej. Stadiami żerującymi są osobniki dorosłe, nimfy oraz larwy, które na początku atakują liście zewnętrzne, a następnie kierują się do wnętrza główki, nawet do 20. liścia. Głównymi objawami świadczącymi o obecności wciornastków są jasnobeżowe plamy na liściach zewnętrznych oraz drobne, jasne brodawki na liściach wewnętrznych.

Plamy mogą przyjmować różne kształty oraz wielkości. Zarówno plamy, jak i brodawki na liściach w znacznym stopniu przyczyniają się do spadku plonu oraz jego handlowej jakości. Pamiętajmy, że aby główki kapusty dobrze się przechowywały, podczas zbioru należy dokładnie usunąć porażone liście. W przypadku dużego porażenia jest to czasochłonny proces, co przekłada się na wzrost kosztów zbioru.

Jak rozpoznać wciornastka

Wciornastki to owady z rzędu przylżeńców, rozwijające średnio od 4 do 6 pokoleń w ciągu roku. Rozwój jednego pokolenia trwa od 18 do 30 dni. Larwy po okresie żerowania schodzą do ziemi. Następnie po 7–14 dniach pojawiają się osobniki dorosłe, które dają początek nowemu pokoleniu. Osobniki dorosłe to niewielkie owady o długości około 1 mm barwy jasnożółte lub brunatnej. Samice mogą mieć różne zabarwienie, od jasnożółtego do szarobrązowego. Larwy są jasnożółte, nimfy żółtawe, wielkością i kształtem przypominające osobnika dorosłego z widocznymi zaczątkami skrzydeł.

Zwalczanie wciornastka w kapuście 

Zanim przystąpimy do ochrony chemicznej, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Wciornastek to szkodnik polifagiczny, a więc żerujący na wielu gatunkach roślin uprawnych. Dlatego nie należy rozpoczynać uprawy kapusty w pobliżu plantacji cebuli, czosnku, pora czy ogórka. Dodatkowo – trzeba dobrze chronić plantację przed chwastami, gdyż są one idealnym siedliskiem dla wciornastków. Podczas upalnej i suchej pogody powinniśmy szczególnie zadbać o monitoring planacji i odwiedzać ją średnio co 3 dni. Progiem szkodliwości jest od 6 do 10 wciornastków na lustrowanych roślinach.

Jednym z polecanych insektycydów do walki z wciornastkami w uprawie kapusty jest Mospilan 20 SP. Można go stosować bez obaw o skuteczność nawet w wysokich temperaturach. Jest to także świetny produkt do używania naprzemiennie z insektycydami z innych grup chemicznych, w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia odporności.

Dowiedz się więcej na temat Mospilan 20 SP.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 20

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *