Związki i organizacje apelują w sprawie nowelizacji ustawy

Związki i organizacje rolnicze apelują w sprawie tzw. piątki dla zwierząt. Część z nich kieruje pisma do Sejmu, Senatu, Prezydenta i Premiera. Inni natomiast nawołują do uczestnictwa w kolejnym strajku, który odbędzie się w w najbliższy wtorek.

Związki i organizacje apelują w sprawie uboju rytualnego

Apel do marszałków Sejmu, Senatu, Prezydenta i Premiera RP wystosowało 5 organizacji związanych z branżą mleczarską. Sprzeciwiają się oni m.in. wprowadzeniu zakazu uboju rytualnego.

Według hodowców powyższy zakaz spowoduje utratę kontraktów, oraz zmniejszenie i tak już niskiej opłacalności produkcji bydła. W dłuższym okresie czasu doprowadzi to natomiast do zachwiania płynności finansowej. Ponadto, pociągnie to za sobą likwidację kilkunastu tysięcy miejsc pracy zarówno w rolnictwie, jak i w przemyśle.

Związki i organizacje apelują i przypominają, że rynek wołowiny w Polsce opiera się przede wszystkim na rynkach zewnętrznych. Natomiast ograniczenie eksportu wołowiny doprowadzi do spadku cen mięsa, co w efekcie odbije się na opłacalności produkcji mleka.

Apel 5 organizacji w sprawie noweli ustawy o ochronie zwierzątDowiedz się więcej!

Rozszerzenie kompetencji organizacjom prozwierzęcym – z tym również nie zgadzają się hodowcy

Obawy hodowców budzi także fakt zwiększenia zakresu działania tzw. organizacjom prozwierzęcym. Uważają, że wiąże się to z ogromnym ryzykiem przenoszenia chorób w gospodarstwie. 

FBZPR: zatrzymać szaleństwo

Organizacje i związki apelują, a także zachęcają rolników, plantatorów, hodowców i producentów do czynnego udziału w manifestacji zaplanowanej na 13 października w Warszawie.

Protest rolników trwa – blokady dróg i taczki z obornikiemsprawdź szczegóły!

FBZPR apeluje również do rolników, aby włączyli się w akcję odwiedzania swoich parlamentarzystów.

Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego Jacek Zarzecki powiedział:

,, Podziękujmy tym, którzy zachowali się jak trzeba oraz wytłumaczmy tym, którzy głosowali za tzw. Piątką dla Zwierząt, jakie będą jej efekty dla polskiej wsi. Przypomnijmy, że wybory są już za trzy lata, a my będziemy pamiętać o tych, którzy zagłosowali za ustawą, która zwija polskie rolnictwo.”

Natomiast przewodniczący FBZPR Marian Sikora podkreślił, że to nie jest walka tylko o ubój i uprawnienia:

,, To walka o przyszłość polskiego i europejskiego rolnictwa. Postulaty środowisk „ekologicznych” idą bowiem dużo dalej. Już teraz domagają się zakazu hodowli klatkowej, wprowadzenia podatku od mięsa czy promocji spożycia mięsa. Zatrzymajmy wspólnie te szaleństwo 13 października podczas demonstracji Warszawie”.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Jaki będzie dla rolnictwa rok 2023?Zobacz Wypełnij ankietę!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *