Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze z problemami

Rolnicy ubiegający się o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, skarżą się, że spotkała ich niemiła niespodzianka. Po wejściu w życie nowych przepisów okazało się, że nie każda faktura zakupu oleju napędowego jest uznawana. Czy uda się naprawić ten błąd?

Rolnicy korzystają z dopłat do paliwa rolniczego od lat. Od stycznia 2019 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące zwrotu podatku akcyzowego od paliwa, które zużyte zostało do produkcji rolnej. Limit zwrotu zwiększono z 86 do 100 l/ha.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

plan dla wsi

fot. MRIRW

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze – wyższe dofinansowanie to jedno z założeń „Planu dla wsi” PiS.

Rolnicy cieszyli się z nowych przepisów, a okazały się one dla nich niekorzystne. Krajowa Rada Izb Rolniczych poinformowała o dużym problemie: Urzędy Gmin odmawiają przyjęcia faktur za paliwo rolnicze oznaczone symbolem CN 2710 20 11 w trakcie ubiegania się o zwrot podatku akcyzowego od zakupionego paliwa. Ten kod został przypadkowo pominięty.

Nowe przepisy powodują brak możliwości ubiegania się o zwrot podatku za paliwa już zakupione, opatrzone kodami, nieujętymi w ustawie z dnia 9 listopada 2018 roku, a jednocześnie nie pozwalają rolnikom skorzystać ze zwiększonego limitu zwrotu, który resort rolnictwa tak głośno zapowiadał – podała KRIR.

Rolnicy mają problem

KRIR skarżył się również na to, że resort rolnictwa nie przeprowadził żadnej kampanii informacyjnej. Taka akcja miałaby pomóc gospodarzom w zapoznaniu się z nowym katalogiem wyrobów, wskazywanym przez ustawę do ubiegania się o zwrot akcyzy.

–  Z tego co się słyszy, w tej sprawie panuje zupełny chaos. Niektórzy urzędnicy nie sprawdzają faktur od rolników i przyjmują je, inni dokładnie sprawdzają faktury i kody ON. Odrzucają te których nie uwzględnia nowa ustawa – opowiada Urszula Kowalczyk z Pomorza.

Resort rolnictwa obiecuje

zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Od tego roku państwo ma dopłacać do paliwa rolniczego 1 miliard 180 milionów złotych.

Szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski obiecał na antenie TVP, że „sprawa będzie szybko rozwiązana”. Zapowiedział też, że termin przyjmowania wniosków o zwrot akcyzy wydłużony zostanie co najmniej o miesiąc, a jeśli będzie trzeba – dłużej.

Rolnicy, którzy mają faktury bez tych kodów będą mieli rozliczane faktury na bieżąco. Natomiast w przypadku kodu CN, który jest kwestionowany, zostanie to naprawione, a gminy zostaną o tym poinformowane. Wtedy rolnicy będą mogli uzyskać zwrot także za paliwo oznaczone tym konkretnym kodem – poinformował na antenie TVP minister Ardanowski.

Zwrot akcyzy do paliwa rolniczego – przeczytaj więcej!

Rejestracje ciągników. Duża konkurencja na początku marca

Wzrostowi liczby rejestracji "nówek" towarzyszył spadek na rynku importowym. Sprawdź, jakie modele cieszyły się popularnością.

18 marca 2019

Górale czy rolnicy? Debata o sektorze agro na terenach górskich [Aktualności]

Czy rolnicy z terenów górskich otrzymają stosowne wsparcie?

8 marca 2019

Rynek ciągników w lutym wrócił na właściwe tory

W drugim miesiącu 2019 roku wzrosły zarówno rejestracje nowych, jak i importowanych ciągników. Sprawdź, jakie modele wybierano najchętniej!

7 marca 2019