Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze z problemami

Rolnicy ubiegający się o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, skarżą się, że spotkała ich niemiła niespodzianka. Po wejściu w życie nowych przepisów okazało się, że nie każda faktura zakupu oleju napędowego jest uznawana. Czy uda się naprawić ten błąd?

Rolnicy korzystają z dopłat do paliwa rolniczego od lat. Od stycznia 2019 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące zwrotu podatku akcyzowego od paliwa, które zużyte zostało do produkcji rolnej. Limit zwrotu zwiększono z 86 do 100 l/ha.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

plan dla wsi

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze – wyższe dofinansowanie to jedno z założeń „Planu dla wsi” PiS.

fot. MRIRW

Rolnicy cieszyli się z nowych przepisów, a okazały się one dla nich niekorzystne. Krajowa Rada Izb Rolniczych poinformowała o dużym problemie: Urzędy Gmin odmawiają przyjęcia faktur za paliwo rolnicze oznaczone symbolem CN 2710 20 11 w trakcie ubiegania się o zwrot podatku akcyzowego od zakupionego paliwa. Ten kod został przypadkowo pominięty.

Nowe przepisy powodują brak możliwości ubiegania się o zwrot podatku za paliwa już zakupione, opatrzone kodami, nieujętymi w ustawie z dnia 9 listopada 2018 roku, a jednocześnie nie pozwalają rolnikom skorzystać ze zwiększonego limitu zwrotu, który resort rolnictwa tak głośno zapowiadał – podała KRIR.

Rolnicy mają problem

KRIR skarżył się również na to, że resort rolnictwa nie przeprowadził żadnej kampanii informacyjnej. Taka akcja miałaby pomóc gospodarzom w zapoznaniu się z nowym katalogiem wyrobów, wskazywanym przez ustawę do ubiegania się o zwrot akcyzy.

–  Z tego co się słyszy, w tej sprawie panuje zupełny chaos. Niektórzy urzędnicy nie sprawdzają faktur od rolników i przyjmują je, inni dokładnie sprawdzają faktury i kody ON. Odrzucają te których nie uwzględnia nowa ustawa – opowiada Urszula Kowalczyk z Pomorza.

Resort rolnictwa obiecuje

zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Od tego roku państwo ma dopłacać do paliwa rolniczego 1 miliard 180 milionów złotych.

fot. Fotolia

Szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski obiecał na antenie TVP, że „sprawa będzie szybko rozwiązana”. Zapowiedział też, że termin przyjmowania wniosków o zwrot akcyzy wydłużony zostanie co najmniej o miesiąc, a jeśli będzie trzeba – dłużej.

Rolnicy, którzy mają faktury bez tych kodów będą mieli rozliczane faktury na bieżąco. Natomiast w przypadku kodu CN, który jest kwestionowany, zostanie to naprawione, a gminy zostaną o tym poinformowane. Wtedy rolnicy będą mogli uzyskać zwrot także za paliwo oznaczone tym konkretnym kodem – poinformował na antenie TVP minister Ardanowski.

Zwrot akcyzy do paliwa rolniczego – przeczytaj więcej!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *