80. rocznica Powstania Warszawskiego

Dzisiaj nie tylko Warszawa zatrzyma się na chwilę. W całej Polsce 80. rocznica Powstania Warszawskiego będzie uczczona o godzinnie „W”. Dowiedz się więcej, o szczegółach dzisiejszych obchodów.
1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17:00 (godzinie „W”) Powstańcy Warszawy powstali do nierównej walki o wolność. Chcieli wyzwolić stolicę spod niemieckiej okupacji. Po 63 dniach obecnie określanych jako dniach chwały, powstanie upadło. Dzisiaj obchodzona będzie w całej Polsce 80. rocznica tego zrywu patriotycznego. Poznaj program.
Spis treści
Powstanie Warszawskie — stan sił powstańczych
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”. Do walki stanęło głównie młode pokolenie Warszawiaków jeszcze przed przeszkoleniem wojskowym. Gros wchodziła w dorosłość dopiero podczas walki powstańczej, chociaż byli i tacy, którzy dopiero wkroczyli w wiek nastoletni. Łącznie prawie 65% składu oddziałów powstańczych stanowili ludzie przed 25 rokiem życia. Jednakże nie brakowało też wyszkolonych żołnierzy (40% wszystkich Powstańców). Mimo to umiejętności zdobytych na poligonach nie dawało się wykorzystać do działań zbrojnych toczących się w zabudowanej przestrzeni stolicy.
W dniu wybuchu 25 tys. do 37 tys. Powstańców dysponowało, jak czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej:
- tylko 2500 pistoletami,
- 1475 karabinami,
- 420 pistoletami maszynowymi,
- 94 ręcznymi karabinami maszynowymi,
- 20 ciężkimi karabinami maszynowymi.
Poza tym mieli własnorzecznej produkcji AK: miotacze ognia, butelki zapalające, pistolety „błyskawice”, granaty („sidolówki” i „filipinki”). Dochodziło także do alianckich zrzutów broni i amunicji. Ponadto zdobywali broń na przeciwniku. Jednakże wobec zmasowanych bombardowań Luftwaffe i Wehrmachtu powstańcy byli bezradni. Niestety trudności z dostarczeniem broni walczącej Warszawie miały także idące z odsieczą zbrojne oddziały zmobilizowane w różnych częściach kraju. Mianowicie przekroczenie Wisły było skutecznie utrudnianie przez Armię Czerwoną, która ostrzeliwała i bombardowała żołnierzy dokonujących takich prób. Stała na przeciwległym brzegu Wisły i patrzyła, jak Warszawa się wykrwawia. Jak Niemcy rozprawiają się z oddziałami: AK, Polskiej Armii Ludowej, Narodowych Sił Zbrojnych, ukrywających się po pacyfikacji powstania w getcie warszawskim przedstawicielami Żydowskiej Organizacji Bojowej.
Straty powstańczej Warszawy
Jak podają badacze i historycy, w czasie Powstania Warszawskiego mogło zginąć nawet 200 tys. Polaków. Podczas samej Rzezi Woli, w pierwszych dniach Powstania (5–7 sierpnia 1944 r.) niemiecką masakrę ludności cywilnej to prawie 80 tys. ofiar (niektórzy podają, że nawet 100 tys.). Ponadto podczas Powstania Niemcy zniszczyli 25% zabudowy stolicy Polski. Kolejne 30% wyburzali przez kolejne 3,5 miesiąca, podczas planowego niszczenia miasta. Jak stwierdzono w 1945 r. na Starym Mieście pozostała… jedna kamienica, która nadawała się do zamieszkania. „Miasto 44” uległo zniszczeniu.
Na postawę Powstańców Warszawy zasługuje fakt, że po tym, jak złożyli broń po 63 dniach walk, bo się nie poddali(!) wydali Niemcom 700 przetrzymywanych jeńców wojennych. Żywych! Mimo że Niemcy bestialsko wymordowali przez 63 dni 180 tys. cywilów przebywających w tym czasie w Warszawie.
W 2022 r. przedstawiony został „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939–1945”. Domagamy się od ówczesnych okupantów łącznie 6 BLN 220 MLD 609 MLN złotych.
80. rocznica Powstania Warszawskiego — obchody
Tradycyjnie o godzinie 17:00 (godzinie „W”) zatrzymają się samochody, rowery, piesi nie tylko w Warszawie, ale także wielu miastach i mniejszych miejscowościach Polski, aby oddać hołd wymordowanym podczas Powstania 1944 r.
Obchody tegorocznej, okrągłej rocznicy trwają już od 30 lipca. Dzisiaj, tj. 1 sierpnia planowane są:
Uroczystości z udziałem Prezydenta RP
- godz. 10.30 Upamiętnienie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera ofiar rzezi Woli (ul. Górczewska 32)
- godz. 16.50 Złożenie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę wieńca na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego AK (Cmentarz Wojskowy na Powązkach).
- godz. 17.00 Godzina „W” – Oddanie Hołdu Powstańcom (Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Pomnik Gloria Victis)
- godz. 17.20 Złożenie przez Prezydenta RP wieńca na grobie Barbary i Krzysztofa Kamila Baczyńskich z okazji zbliżającej się 80. rocznicy Ich śmierci (Cmentarz Wojskowy na Powązkach)
Uroczystości z udziałem Prezydenta Warszawy
Na godz. 21:00 Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaprasza do niezwykłego miejsca — Parku Akcji „Burza” na odnowiony Kopiec Powstania Warszawskiego”. Odbędzie się tam uroczystość rozpalenia Ognia Pamięci. Poza tym na stronie ratusza znajduje się obszerny program obchodów.
Marsz Powstania Warszawskiego
O godzinie 17:00 z Ronda Romana Dmowskiego wyruszy XIII już Marsz Powstania Warszawskiego trasą: Rondo Romana Dmowskiego — Aleje Jerozolimskie — Nowy Świat — Plac Krasińskich.
Poza tym warto zainteresować się lokalnie, jak będą obchodzone uroczystości, gdyż takowe są planowane w większości polskich rejonów.
O ile pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską, o tyle pod względem politycznym miało znaczenie ogromne.
Walka nie była daremna, a powstanie warszawskie sprawiło, że państwo polskie, chociaż zniewolone i wasalne, zachowało swoją odrębność, przetrwało Stalina, który w swych zamysłach prawdopodobnie chciał z niego z czasem uczynić część ZSRS — pisał po wojnie Jan Nowak-Jeziorański
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!
Źródła: www.ipn.gov.pl, www.polskieradio.pl, www.prezydent.pl
