Aktualne ceny nawozów 2021 – podwyżki zostały wyhamowane?

Aktualne wysokie ceny nawozów 2021 okazały się największym problemem rolników tej jesieni. Czy sytuacja na rynku nawozów się uspokoi? Podwyżki udało się wyhamować – ogłosili z dumą wiceminister aktywów państwowych i prezes Grupy Azoty. 

aktualne ceny nawozów 2021

Największym kłopotem dla rolników tej jesieni okazały się aktualne wysokie ceny nawozów 2021

fot. Tomasz Kuźdub / agrofakt.pl

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda zabrał dziś głos w dyskusji dotyczącej wzrostu cen nawozów. Oznajmił, że dzięki działaniom Grupy Azoty, czyli jednej ze spółek kontrolowanej przez jego resort, sytuacja na rynku nawozów się poprawiła. Grupa Azoty, opublikowała ceny nawozów i zaapelowała do swoich autoryzowanych dystrybutorów o współpracę z rolnikami. A to zdaniem Karola Rabendy uspokoiło marże i pozwoliło wyhamować wzrost cen dla rolników.

Dzięki zdecydowanym działaniom Grupy Azoty stabilizującym rynek nawozów udało się wyhamować wzrost cen nawozów – ogłosił z dumą wiceminister.

 

Aktualne ceny nawozów 2021 – podwyżki wyhamowały?

Wiceminister Karol Rabenda podkreślił, że mimo panującego na świecie kryzysu na rynku gazu, spółki kontrolowane przez resort nie ograniczyły ani nie wstrzymały produkcji nawozów. Takich planów Grupa Azoty aktualnie Grupa Azoty nie ma. Natomiast nie jest wykluczone, że taka decyzja może zapaść w przyszłości. Wszystko zależy od cen gazu, które stale rosną. Jak poinformował prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc:

Jeśli nie będzie ta cena akceptowana na koniec przez rolnika, tak jak inni producenci, będziemy musieli podejmować czasami trudne decyzje. Na ten moment produkujemy, myślimy o rynku rolnym bardzo odpowiedzialnie, bo to jest nasz najważniejszy rynek.

Na ten moment Grupa Azoty nie zwalnia więc tempa i produkuje nawozy.

Przeczytaj również: Wzrost cen nawozów mineralnych – skąd tak duże podwyżki?

Rynek nawozów – jakie aktualne ceny nawozów 2021?

Na briefingu prasowym, prezes Grupy Azoty tłumaczył również, że 70% kosztów związanych z produkcją nawozów stanowi gaz. Sytuacja jest trudna, nie tylko w Polsce. Wielu europejskich producentów ograniczyło bowiem a nawet wstrzymało produkcję nawozów. Jak mówił, na rynku widoczny jest niepokój związany z dostępnością nawozów, podaż w Europie spada. Zaznaczył, że ceny nawozów w krajach w otoczeniu Polski są istotnie droższe niż w naszym kraju.

My mamy sieć kilkudziesięciu ogólnopolskich dystrybutorów (…) w tym Agrochem Puławy, który w 100 proc. jest własnością grupy. Dzięki temu mogliśmy zareagować na +tajemnicze cenniki+ pojawiające się na rynkach nawozowych, publikując nasz cennik – mówił.

Poniżej prezentujemy aktualne ceny nawozów 2021 – cennik Grupy Azoty:

aktualne ceny nawozów 2021

Cennik nawozów – obowiązujący od 28.10.2021 roku do odwołania lub wyczerpania ilości. Źródło: Grupa Azoty

fot. agrochem

aktualne ceny nawozów 2021

Cennik od 28.10.2021 r. Źródło: Grupa Azoty

fot. agrochem

Przeczytaj również: Wysoka cena rzepaku za tonę nadal utrzymuje się?

Źródło: PAP, money.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 27

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *