Aktywator glebowy HUMICALC 4.0 alternatywą dla zwykłych nawozów wapniowych
Zawartość materii organicznej oraz węglanów w glebie korzystnie wpływa na rozwój roślin. Ich brak może więc odbić się negatywnie na jakości plonów. Z tym problemem najczęściej borykają się producenci warzyw, ponieważ po zbiorach nie pozostają resztki pożniwne, które wpływają na zawartość substancji pokarmowych w glebie. Czy jest na to sposób? Poznaj aktywator glebowy HumiCalc 4.0.
Składniki pokarmowe są kluczem do odpowiedniego rozwoju uprawy. Jednym z nich jest wapń, który pośrednio wpływa na wchłanianie innych składników pokarmowych przez rośliny. Z kolei jego niedobór może negatywnie oddziaływać na strukturę gleby i jakość plonu. Aby temu zapobiegać, należy stosować nawozy wapniowe, najlepiej z zawartością kwasów humusowych. Do nich zaliczamy aktywator glebowy HumiCalc 4.0.
Dziś znajdujemy się w miejscowości Stachoń, w gospodarstwie pana Romana Kęsickiego, gdzie zajmuje się produkcją warzyw. Na podstawie analizy gleby w tym gospodarstwie omówimy problem niedoboru wapnia.
Jak wzbogacić glebę w materię organiczną? Zobacz film:
Dlaczego aktywator glebowy z zawartością kwasów humusowych?
Jak informuje Piotr Borczyński, doradca z ODR w Minikowie, aktywatory glebowe z zawartością kwasów humusowych tworzą lepszą strukturę gleby, dzięki czemu wapń może być w niej magazynowany. Na podstawie analizy gleby z gospodarstwa pana Romana Kęsickiego stwierdzono, że dzięki aktywatorowi glebowemu udało się podnieść zawartość wapnia w glebie o ok. 400 mg, w przeciągu 15 lat. Oprócz tego po zastosowaniu nawozu HumiCalc 4.0 zaobserwowano większą o ok. 300 mg zawartość wapnia w porównaniu ze zwykłą kredą nawozową. Dlatego zastosowanie odpowiedniego nawożenia ma tak duże znaczenie dla zawartości składników pokarmowych oraz struktury gleby.
Skutki braku wapnia w glebie

Nawozy wapniowe wpływają korzystnie na strukturę gleby.
Wielu producentów warzyw popełnia błąd i nie wykonuje analizy składu gleby. Przez to nie wiedzą, ile składników pokarmowych się w niej znajduje i czego tak naprawdę brakuje roślinie. – Jeżeli chodzi o producentów warzyw, mało kto tak naprawdę zdaję sobie sprawę, że nie tylko te podstawowe składniki mają wpływ na plon – mówi Piotr Borczyński. Do nich możemy zaliczyć właśnie wapń, którego może brakować ze względu na brak resztek pożniwnych po zbiorze warzyw.
– Jeżeli wapnia będzie bardzo mało w glebie, to rośliny nie będą odżywione wszystkimi składnikami pokarmowymi tak, jak powinny być odżywione. Poza tym gleba będzie zlewna. Będzie się zmywała przy pierwszych większych opadach deszczu – informuje doradca. Dodaje również, że struktura gleby nie będzie miała gruzełek, tylko ulizaną powierzchnię. Skutkiem tego gleba nie będzie przepuszczała powietrza, nie będzie wymiany gazowej, a woda nie wsiąknie.
Brak wymiany gazowej w glebie, może sprzyjać pojawieniu się chorób odglebowych typu fuzarium, czy kiła.
Specyfika aktywatora glebowego HumiCalc 4.0
Nawóz HumiCalc 4.0, zawierający wapń w postaci kredy, ma w swoim składzie również materię organiczną w formie kwasów humusowych, bor oraz mikroorganizmy, które wiążą azot z powietrza. To nawóz, który można polecić do stosowania praktycznie corocznego w niewielkich dawkach.
– HumiCalc stosujemy w dawkach od 200 do 500 kg co roku na glebę, żeby wzbogacić ją o zawartość wapnia przede wszystkim, ale także zawartość próchnicy – mówi doradca.
Pamiętaj, że nawozy wapniowe należy stosować w niewielkich dawkach co roku. Ważne aby zawartość próchnicy i wapnia z roku na rok się zwiększała lub była utrzymywana na tym samym poziomie. Dzięki temu nie zubożymy gleby w zawartość materii organicznej
Zielony Ład

Nawozy wapniowe powinno się stosować w niewielkich dawkach, ale co roku
W związku z tym, że nastaje Zielony Ład aktywatory wapniowe takie jak HumiCalc 4.0 czy produkty podobne, które zawierają w sobie materię organiczną, staną się koniecznością. Będziemy musieli zadbać o większą zawartość materii organicznej w glebie, aby wykazywać wzrost materii organicznej, a nie jej spadek. – Nawozy tego typu będą musiały być stosowane ze względu na to, żeby w glebie zostawały składniki pokarmowe. Żeby nie były wypłukiwane. Żeby były wręcz wiązane, a nie tracone, tak jak jest to do tej pory – dodaje doradca.
Efekty po zastosowaniu aktywatora glebowego HumiCalc 4.0
Stosując aktywator glebowy HumiCalc 4.0, zwiększymy poziom wapnia w glebie. Dzięki zawartości materii organicznej, kwasów humusowych wzrośnie zawartość próchnicy w glebie. Zbawienne właściwości dla roślin warzywnych, zwłaszcza z rodziny kapustowatych, ma również zawartość boru w nawozie. Dodatkowo po zastosowaniu nawozu wapniowego HumiCalc 4.0 możemy zaobserwować 3-krotny wzrost zawartości azotu azotanowego w glebie. Wpływa to korzystnie liczbę bakterii wiążących azot z powietrzem.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.