Jak się mają zboża po drugim zabiegu bakteryjnym? Porównanie dwóch technologii prowadzenia zbóż

Podczas wizyty w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Rudziczka, która znajduje się w okolicach Prudnika, przyjrzeliśmy się plantacjom zbóż, na których zastosowano dwie różne technologie zabiegów. Pierwsza z nich to osłona bakteryjna zbóż z wykorzystaniem preparatu MOCBackter. Druga to tradycyjne rozwiązanie, czyli ochrona fungicydowa. Jak po dwóch zabiegach mają się zboża? Jak wygląda łan? Zobaczmy, co zmieniło się od naszej ostatniej wizyty.

18 maja odbyła się kolejna wizyta naszej ekipy Osadkowski SA na plantacji demonstracyjnej w RSP Rudziczka, na południowej Opolszczyźnie. Celem naszej podróży było sprawdzenie zdrowotności roślin oraz ocena wyglądu łanu. Dokładnie 12 maja na tej plantacji został wykonany zabieg B2, odpowiadający w chemii zabiegowi T2, czyli osłonie liścia flagowego przeciwko chorobom. Jak się sprawdziły naturalne preparaty?

Bakteryjna osłona zbóż

Zabieg został wykonany preparatem MOCBackter F Plus. Charakteryzuje się on większą mocą od środka MOCBackter F, ponieważ zawiera dodatkowo szczep promieniowca, który podnosi skuteczność jeżeli chodzi o osłonę zbóż. Już pierwsze etapy lustracji wykazują, że kondycja zdrowotna roślin zarówno tych po osłonie bakteryjnej oraz po ochronie fungicydowej jest w zasadzie bez zastrzeżeń. Liście górne, czyli liść flagowy, podflagowy, podpodflagowy, jak i te poniżej są w świetnej kondycji zdrowotnej. Dodatkowo nie noszą żadnych śladów infekcji.

Naturalna osłona zbóż – zabieg B1, B2, B3

Technologia MOCBackter od firmy Osadkowski SA to innowacyjne podejście do prowadzenia zbóż. Samo rozwiązanie nie tylko działa na rośliny, ale również oddziałuje na procesy zachodzące w glebie

fot. Osadkowski SA

Technologia MOCBackter w całości składa się z trzech zabiegów. Aktualnie jesteśmy po wykonaniu dwóch. Do pierwszego zabiegu użyto preparat MOCBackter F (zabieg B1), do drugiego MOCBackter F Plus (zabieg B2). Ostatnim zabiegiem, który jeszcze jest przed nami, to osłona kłosa przed chorobami grzybowymi. Wykonywany on będzie na początku kłoszenia, czyli wtedy, kiedy jesteśmy w stanie wyprzedzić moment infekcji i pozwolić środkowi bakteryjnemu na zbudowanie odpowiedniej osłony na powierzchni rośliny, która przede wszystkim nie dopuści do porażenia roślin fuzariozą kłosów.

Reasumując, wykorzystując naturalne preparaty innowacyjnie podchodzimy do prowadzenia swoich upraw. Przede wszystkim bakteryjna osłona zbóż to rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zróżnicować oddziaływanie typowo chemiczne.


Technologia bakteryjna osłoniła rośliny przed grzybami chorobotwórczymi, czego efektem jest zdrowy łan

fot. Osadkowski SA

Dla tych, którzy chcą pomyśleć o bioróżnorodności swoich upraw, zarówno łanu, ale również gleby. Bowiem MOCBackter to technologia, która wychodzi poza ramy tradycyjnej ochrony fungicydowej. Przede wszystkim to rozwiązanie dla tych, którzy chcą spróbować czegoś nowego. Po więcej informacji zapraszamy na stronę Osadkowski SA.
Bądźcie z nami na bieżąco i śledźcie nasz kanał na YouTube oraz zakładkę eZielone Pola na tej stronie. W naszych materiałach prezentujemy nie tylko technologię MOCBackter, bowiem znacznie szerzej podchodzimy do tematu prowadzenia upraw.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 12

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *