Borówki z Maroka coraz silniejsze na jagodowym rynku
Borówki z Maroka zdobywają coraz większy kawałek światowego tortu na rynku owoców jagodowych. W ciągu piętnastu lat Maroko stało się jednym z największych eksporterów tych owoców. Co złożyło się na ten sukces?
Borówki z Maroka pod względem wielkości eksportu pokonały w 2023 r. Hiszpanię, która jest jednym z najważniejszych producentów tych owoców na świecie. To niesamowite osiągnięcie kraju, w którym historia produkcji borówki amerykańskiej jest stosunkowo krótka.
Spis treści
W jakich miesiącach trwa sezon na borówki z Maroka?
Szczytowy sezon eksportowy borówki amerykańskiej z Maroku trwa od stycznia do czerwca. W tym czasie kraj ten dokonuje eksportu, umacniając swoją pozycję na światowym rynku. Reputację Maroka zbudowało regularne dostarczanie wysokiej jakości owoców, co było kluczowym czynnikiem jego sukcesu. Ponadto dużą zaletą tego kraju jest bliskość rynku europejskiego, co zapewnia mu wielką przewagę logistyczną nad konkurentami z innych części świata. Dzięki temu Maroko może dostarczać świeższe produkty po konkurencyjnych cenach.
Jak kształtuje się eksport borówki z Maroka?
W 2023 r. Maroko wyeksportowało 58% swojej produkcji borówki do Hiszpanii. Z tego kraju znaczną część reeksportowano do innych krajów europejskich. Ponadto około 23% marokańskiego eksportu trafiło do Wielkiej Brytanii, która oferuje korzystne ceny i rynek chętny na borówki. Poza Europą marokańskie borówki zaznaczyły swoją obecność w innych regionach świata, w tym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Rosji i Kanadzie. Chociaż wielkość eksportu na te rynki pozostaje stosunkowo niewielka, dywersyfikacja sygnalizuje strategiczne zamiary Maroka. Mianowicie widać, że kraj ten zmniejszyć swoją zależność od rynków europejskich oraz rozszerzyć działalność na Amerykę Północną i regiony o wysokim wzroście gospodarczym, takie jak Azja i Bliski Wschód.
Dobre wyniki rynkowe Maroka w 2024 r.
Na początku 2024 r. Maroko odnotowało poprawę cen eksportowych w porównaniu z rokiem 2023. Na przykład borówki eksportowane do Hiszpanii w styczniu osiągnęły cenę 6,94 USD za kilogram, w porównaniu z 5,27 USD/kg w poprzednim roku. Podobnie, dostawy do Niemiec przyniosły stawki na poziomie 10,58 USD/kg, w porównaniu do 7,42 USD/kg w 2023 r.
Szczególnie imponujące były ceny uzyskane w Hongkongu, gdzie borówki osiągnęły aż 18,31 USD/kg w grudniu 2023 r. Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska również oferowały wysokie zyski, z cenami przekraczającymi 11 USD/kg.
Przewaga konkurencyjna na kluczowych rynkach
Borówki z Maroka wchodzą na rynek pod koniec sezonu na półkuli południowej (Peru, Chile, RPA) i tuż przed rozpoczęciem sezonu w Hiszpanii. Oznacza to, że w kwietniowym szczycie sezonu Maroko ma stosunkowo niewielką konkurencję na rynku. A jeśli potencjalnie kraj ten wypełni również luki eksportowe zimą i latem przez wydłużenie okresu produkcji — może jeszcze bardziej wzmocnić swoją pozycję rynkową.
Mocne strony i szanse marokańskiej produkcji borówek
Jedną z głównych mocnych stron Maroka jest jakość jego produktów, która obejmuje wysoki udział odmian premium. Ponadto kraj ten opiera się na zaawansowanych praktykach agronomicznych, dobrze wykorzystując korzystne warunki uprawy. Wczesne okno produkcyjne zapewnia prowadzenie upraw pod osłonami w niektórych regionach, np. w Agadirze. Dzięki temu Maroko może produkować borówki wcześniej niż jego europejscy konkurenci. Ponadto pomogło doświadczenie, zdobyte dzięki obecności niektórych z wiodących światowych graczy w branży borówkowej. Swój udział mieli w tym m.in. przedsiębiorcy z Hiszpanii, którzy zaczęli prowadzić plantacje w Maroku, by poszerzyć swoje okno podażowe. Po pewnym czasie Marokańczycy opanowali technologię produkcji i samodzielnie zajęli się produkcją oraz handlem. Widać tu dużą analogię do sytuacji Polski i Ukrainy w produkcji malin, gdzie Polska wspierała produkcję tych owoców za wschodnią granicą, a teraz Ukraina sama stała się znaczącym graczem na rynku malin.
Warto dodać, że Maroko ma wiele możliwości dalszego wydłużenia sezonu zbiorów. Może rozszerzyć produkcję na południowe regiony, takie jak Dakhla, aby odblokować możliwości wcześniejszych zbiorów owoców w sezonie. Z kolei góry Atlas, pozwoliłyby na późniejsze zbiory.
Na jakie wyzwania natrafiają borówki z Maroka?
Marokańska branża borówkowa stoi jednak również przed wyzwaniami. Są to rosnące koszty produkcji, spowodowane dotkliwą suszą i zależnością od odsalanej wody. Ponadto krajowy rynek borówek pozostaje ograniczony, co zwiększa zależność od eksportu. Dlatego zależność od Hiszpanii i Wielkiej Brytanii jako głównych odbiorców może stwarzać słabe punkty w przypadku zakłóceń na rynku. Jednakże Maroko podejmuje wysiłki na rzecz dywersyfikacji rynków eksportowych — w szczególności do Kanady, Hongkongu i na Bliski Wschód. Te działania mają kluczowe znaczenie dla zmniejszenia jego zależności od Europy.
Jakie perspektywy stoją przed branżą?
W obliczu rosnącej globalnej konkurencji, marokański przemysł borówkowy musi zmagać się z nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi. Ponadto wyzwaniem jest konkurencja ze strony innych głównych eksporterów, takich jak Chile i Hiszpania, którzy inwestują w nowe odmiany. Oprócz tego na rentowność mogą również wpływać wahania rynkowe. Powoduje to, że Maroko musi koncentrować się na jakości i dywersyfikacji swojego zasięgu rynkowego. Kraj ten jest dobrze przygotowany do zaspokojenia rosnącego globalnego popytu na borówki premium. Dzięki tym działaniom Maroko może zapewnić sobie miejsce dominującego gracza w branży.
Źródło: www.freshfruitportal.com
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!