Brak mrożonej porzeczki. Przemysł skupi substytuty?
Brak mrożonej porzeczki na unijnym rynku zwiększył popyt na inne ciemne owoce. Poszukiwane są aronia, czereśnie, a nawet czarny bez. Z czego to wynika?
Brak mrożonej porzeczki, w ogóle porzeczki do przetwórstwa na rynku to „zasługa” tegorocznej wiosny. Mianowicie wegetacja 2024 zaczęła się z dużym wyprzedzeniem. Jednakże pod koniec kwietnia przyszły silne przymrozki. Obrazu klęski dopełniły tradycyjne majowe ochłodzenia w połowie miesiąca. Skutków łatwo się domyśleć.
Spis treści
Brak czarnej porzeczki na rynku
Czarne porzeczki w tym sezonie są jednym z najbardziej deficytowych towarów w sektorze mrożonych owoców i warzyw. Na rynku brakuje towaru, a przetwórnie miały problemy z jego pozyskaniem. W efekcie ceny skupu porzeczki czarnej 2024 utrzymywały się najdłużej na poziomie 8 zł/kg. Chociaż pod koniec sezonu przekroczyły 9 zł/kg (9,20 zł/kg). Podczas gdy na początku kampanii skupu cena kg porzeczki czarnej wynosiła — minimalnie 3,4–3,5, maksymalnie 5–6 zł.
Ostatecznie poziom cen możemy określić jako wysoki, ale nie rekordowy. Przypominamy, że w 2022 r. pod koniec sezonu cena skupu porzeczki osiągnęła 10 zł/kg. Lokalnie nawet przebiła ten poziom, gdyż przetwórnie „walczyły” o surowiec podkupując sobie producentów.
Na rynkach hurtowych w 28. tygodniu roku 2024 cena czarnej porzeczki wynosiła nawet 12 zł/kg. Przy czym sezon na owoce deserowe otworzyła cena 8 zł/kg.
W przeszłości to Polska była najważniejszym graczem na rynku mrożonych porzeczek i tutaj kształtowała się jej cena. Jednakże teraz niełatwo jest uzyskać ofertę na porzeczki z Polski. A obecnie, kiedy brakuje jej owoców na rynku, okazuje się, że nagle wszyscy potrzebują porzeczek.
W związku z tym warto sprawdzić, jaka jest cena mrożonej czarnej porzeczki w obliczu ograniczonej podaży. Obecnie oscyluje ona w granicach 2,5 EUR/kg. A dla wielu odbiorców ta stawka jest zbyt wysoka.
Brak mrożonej porzeczki napędza popyt na inne owoce
Unijny niedobór mrożonych porzeczek ożywił popyt na aronię, a nawet na owoce czarnego bzu. W obecnym, trudny, sezonie poszukuje się alternatywnego surowca, którym będzie można zastąpić niedobory bardziej tradycyjnych owoców w segmencie mrożonych owoców.
Jednakże nie każdy produkt z tego segmentu można zastąpić. Ale w sytuacji, kiedy cena w danej kategorii produktów jest zbyt wysoka w stosunku do innych, to popyt na nią spada. W tej sytuacji przetwórcy zastępują je innymi w recepturach wytwarzanych przez siebie wyrobów.
Ponieważ na rynku widać brak mrożonej czarnej porzeczki a jej cena jest bardzo wysoka, to rynek zaczyna kształtować popyt na aronię i czarny bez.
W ostatnich latach aronia straciła na znaczeniu w Polsce, która była jej największym producentem w Europie. Jednakże plantacje tej rośliny nadal funkcjonują u nas. Wszystko na to wskazuje, że w tym sezonie jest nadzieja na wyższe niż w ostatnich latach ceny skupu aronii. W ubiegłym roku skupy oferowały za aronię 1,00–1,20 zł/kg. Dwa lata temu średnia stawka była jeszcze niższa. Także dziki bez w ostatnich latach nie płacił zbyt dobrze. W zależności od sezonu, jego cena wahała się od 1,50 do 2,50 zł/kg. W tym sezonie pojawiły się już oferty na czarny bez. Jeden z plantatorów w sprzedaży hurtowej proponował go na koniec czerwca po 3,40 zł/kg. Jednakże sezon na te owoce jeszcze się nie zaczął w związku z czym trudno określić czy takie stawki pojawią się w cennikach skupów.
Źródła: east-fruit, skupy w Polsce
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
w ubiegłym roku aronia była na zakładach po 70,80 gr. a dwa lata temu 1-1.2