Cena kwalifikowanego materiału siewnego – co się na nią składa?

Download PDF

Po kwalifikowany materiał siewny sięgamy, aby mieć gwarancję jakości nasion. Jednak rolników często odpychają koszty, które wiążą się z zakupem kwalifikatu. Co zatem zawiera cena kwalifikowanego materiału siewnego? Wyjaśniamy.

Producenci materiału siewnego otrzymują wiele zapytań od klientów. Dotyczą one nie tylko parametrów zawartości jednostek siewnych, ale zwłaszcza ceny. Z tego powodu pytamy u źródła – skąd te koszty?

Korzyści ze stosowania kwalifikowanych nasion

Oficjalne dane wskazują, że wymienialność materiału siewnego oszacowana jest na 14-20% w zależności od źródła pozyskania informacji. Oznacza to, że na 1 ha obsiany kwalifikowanym materiałem siewnym, przypada od 5 do 7 ha obsianych nasionami o niskiej jakości pochodzącymi z własnej reprodukcji lub „sąsiedzkiej wymiany”. Rolnicy w Polsce nie wymieniają materiału siewnego lub robią to sporadycznie. Przez to – przede wszystkim – nie korzystają z postępu biologicznego, który niosą ze sobą nowe odmiany. Dodatkowo, kwalifikowany materiał siewny zapewnia:

  • wysoką jakość nasion,
  • brak zanieczyszczeń,
  • brak zamieszań gatunkowych i odmianowych,

Bez doświadczenia, odpowiedniego prowadzenia plantacji i szeregu innych, bardzo istotnych kwestii produkcyjnych, nie da się samodzielnie uzyskać materiału na poziomie kwalifikatu.

Cena kwalifikowanego materiału siewnego to składowa wielu czynników

cena kwalifikowanego materiału siewnego u producenta

To tutaj Golden Seeds dba o najwyższą jakość materiału siewnego

fot. Daniel Biernat

– Często barierą, która demotywuje rolników przed zakupem nasion, jest ich wysoka cena. Jest to związane z ogromem pracy, jaką trzeba włożyć w utrzymanie plantacji w należytym stanie – tłumaczy Piotr Hulanicki. – Podstawową czynnością, którą należy wykonać, jest selekcja negatywna, którą wykonuje się niestety ręcznie. Polega ona na usunięciu niespecyficznych roślin z łanu, które stanowią zanieczyszczenie. Zbiór również jest mocno utrudniony. Konieczne jest zachowanie czystości gatunkowej i odmianowej w transporcie, zbiorze i magazynowaniu – wymienia nasz rozmówca, zwracając uwagę na najważniejsze kwestie.

– Przy zmianie gatunku samo czyszczenie kombajnu zajmuje dla kilku osób prawie pół dnia. Ten proces jest nie do upilnowania przy zewnętrznych reprodukcjach, dlatego wykonujemy go we własnym zakresie – mówi ekspert. Co jeszcze składa się na koszty producenta materiału siewnego? – Dokładne czyszczenie nasion po zbiorze wiąże się ze stratami. W zależności od roku, wynoszą one od 3% do nawet 30% w formie odpadów. Robimy to wyłącznie po to, aby uzyskać maksymalnie wyrównany i czysty materiał siewny. Później dochodzą koszty zaprawiania i pakowania. Ponadto trzeba wnieść opłatę licencyjną dla hodowcy od każdej tony materiału siewnego – kontynuuje pan Piotr. Jak widać, całość procesu angażuje ogrom pracy ludzkiej, która ma realny wpływ na cenę. Jednak produkcja na większą skalę pozwala ograniczyć niektóre wydatki i finalnie zakup materiału siewnego staje się bardziej korzystny.

Czystość i jakość

cena kwalifikowanego materiału siewnego

Kwalifikowany materiał siewny to nasiona bez zanieczyszczeń i zamieszań gatunkowych

fot. Daniel Biernat

Na koniec ekspert z firmy Golden Seeds dodaje kilka słów o czystości i jakości ich materiału siewnego. – Czystość wiąże się nie tylko z zanieczyszczeniami, ale również z czystością gatunkową oraz odmianową, co jest bardzo trudne do osiągnięcia w zwykłym gospodarstwie. Podobnie jest z jakością zaprawiania nasion i stosowania odpowiedniej ilości zaprawy. Przy profesjonalnym zaprawianiu ilość ta jest ściśle kontrolowana i zgodna z obowiązującymi normami stosowania środków ochrony roślin, a zwłaszcza z etykietą. Decydując się na zakup kwalifikowanego materiału siewnego zyskuje się oszczędności, przede wszystkim produkcyjnie. W efekcie rolnik zyskuje większy plon nasion oraz zmniejsza poziom zanieczyszczenia własnego pola.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 29

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o