Cena żywca bez większych zmian na rynku

Download PDF

Obecnie rolnicy w punktach skupu za świnię w najwyższej klasie otrzymują średnio 4,69 zł za 1 kg i a 4,06 zł w klasie R. Średnia cena żywca z kolei wynosi 3,55 zł/kg. Czy coś się zmieni na rynku?

Na chwilę obecną stawki proponowane w punktach skupu różnią się od siebie o kilkadziesiąt groszy. Dla przykładu „Mięsrol” oferuje 3,90 zł za kg żywca wieprzowego, lecz już np. „ Obojan” – 3,00 zł.

Sytuacja jest inna u naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy po blisko 2-miesięcznej stabilizacji podnieśli stawki do 1,28 euro za 1 kg. Jak podaje Agrobiznes, w Polsce sytuacja nie powinna ulec zmianie, gdyż styczeń pozostaje jednym z najgorszych miesięcy na rynku.

Mrozy a cena żywca w skupie

Liczymy, że kiedy wejdą w życie przepisy o przechowalnictwie, ceny pójdą w górę

Poza tym ostatnie mrozy uniemożliwiły wielu hodowcom przewóz zwierząt i teraz starają się oni nadrobić straty. Zakłady mięsne nie kwapią się też do podniesienia stawek. Jeśli więc wzrosną, to nie więcej niż o 0,10 zł za 1 kg. Ich ostatecznej wysokości nie są też w stanie określić sami pracownicy punktów skupu. Podkreślają, że sytuacja jest w tej chwili bardzo dynamiczna i trudno przewidzieć, co wydarzy się w najbliższej przyszłości.

Pracownicy branży są jednak dobrej myśli: – Mogę powiedzieć, że rokowania są obiecujące. Przewidujemy, że stawki powinny pójść w górę. Nie będą to jednak znaczące podwyżki, gdyż, w odróżnieniu od naszych zachodnich sąsiadów, w Polsce to się raczej nie zdarza. Cena żywca będzie więc systematycznie wzrastać o rząd 10–20 gr na 1 kg – mówi Sylwia Czasłus z zakładu mięsnego we Włodawie.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o