Ceny mleka i masła na stabilnym poziomie

Ceny mleka w skupie powinny do końca roku utrzymać się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Nieznacznie potaniało masło. Sprawdzamy szczegóły.

Zmniejszył się eksport masła

Ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów wynika, że w pierwszym półroczu 2019 sprzedaliśmy go za granicę 29 ton. Tymczasem w analogicznym okresie roku 2018 – prawie 40 ton. Największy spadek eksportu odnotowaliśmy w wymianie z Holandią. O ile jeszcze w pierwszej połowie 2018 Holendrzy kupili u nas 10,8 tony masła i tłuszczy mlecznych, o tyle w pierwszym półroczu 2019 już tylko 4,2 tony. Masło w blokach jest obecnie w Holandii tańsze niż w Polsce. Mniejszy popyt za granicą i stabilne spożycie w kraju spowodowały spadek detalicznych cen masła, choć okazał się on raczej symboliczny. Jak podaje KOWR – od stycznia do lipca 2019 masło w detalu potaniało o 1,1 proc.

Chiny stały się drugim najważniejszym (po Niemczech) odbiorcą polskiego surowego mleka i śmietany

Kontrahenci z Państwa Środka w pierwszym półroczu 2019 odebrali od nas 41,3 tony tych produktów. Rok wcześniej (styczeń – czerwiec 2018) było to 17,7 tony.

Ceny mleka – zdaniem analityków KOWR – do końca roku mają być podobne do zeszłorocznych

W lipcu 2019 r. dostawcy za surowiec przeciętnie uzyskiwali 130,16 zł/hl. Do końca 2019 r. ceny skupu mleka surowego mogą być zbliżone do poziomu cen notowanego w tym samym okresie 2018 r., tj. 130–140 zł/hl.

Źródła: KOWR, Biuletyn „Rynek mleka” (wyd. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi)

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Jak zmodernizować opryskiwacz?Zobacz Stary opryskiwacz z GPS
Z forum
Powiązany temat: Ceny mleka 2019
danielhaker
I niech to będzie puenta na zakończenie i wstęp do rozpoczęcia tematu "2020"   zobacz więcej »
Bananek
zetorki12 napisał: Co to za jaja z takim otwieraniem obór ? Toż otwarcia nowych autostrad nie są aż tak hucznie wyprawiane . 🤔 żadne jaja. to jest ostatnia impreza, w której właśc... zobacz więcej »
Gość
5 minut temu, zetorki12 napisał: Co to za jaja z takim otwieraniem obór ? Toż otwarcia nowych autostrad nie są aż tak hucznie otwierane . 🤔 Bo już mają goś... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *