Ceny mleka i masła na stabilnym poziomie

Download PDF

Ceny mleka w skupie powinny do końca roku utrzymać się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Nieznacznie potaniało masło. Sprawdzamy szczegóły.

Zmniejszył się eksport masła

Ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów wynika, że w pierwszym półroczu 2019 sprzedaliśmy go za granicę 29 ton. Tymczasem w analogicznym okresie roku 2018 – prawie 40 ton. Największy spadek eksportu odnotowaliśmy w wymianie z Holandią. O ile jeszcze w pierwszej połowie 2018 Holendrzy kupili u nas 10,8 tony masła i tłuszczy mlecznych, o tyle w pierwszym półroczu 2019 już tylko 4,2 tony. Masło w blokach jest obecnie w Holandii tańsze niż w Polsce. Mniejszy popyt za granicą i stabilne spożycie w kraju spowodowały spadek detalicznych cen masła, choć okazał się on raczej symboliczny. Jak podaje KOWR – od stycznia do lipca 2019 masło w detalu potaniało o 1,1 proc.

Chiny stały się drugim najważniejszym (po Niemczech) odbiorcą polskiego surowego mleka i śmietany

Kontrahenci z Państwa Środka w pierwszym półroczu 2019 odebrali od nas 41,3 tony tych produktów. Rok wcześniej (styczeń – czerwiec 2018) było to 17,7 tony.

Ceny mleka – zdaniem analityków KOWR – do końca roku mają być podobne do zeszłorocznych

W lipcu 2019 r. dostawcy za surowiec przeciętnie uzyskiwali 130,16 zł/hl. Do końca 2019 r. ceny skupu mleka surowego mogą być zbliżone do poziomu cen notowanego w tym samym okresie 2018 r., tj. 130–140 zł/hl.

Źródła: KOWR, Biuletyn „Rynek mleka” (wyd. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi)

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena / 5. Liczba głosów

Z forum

Powiązany temat:

Ceny mleka 2019
kr9292
Dzieje sie tak bo nie ma równomiernego rozwoju mleczarni i gospodarstw. Nie ma sie co oszukiwać dostajemy ochłapy, młodzi uciekają, a w dużych gospodarstwach nie ma ludzi do prac...
zobacz więcej »
Sativa
1 minutę temu, Thomas2135 napisał: Mleka brakuje, ale podnieść cenę wcześniej to nie wuja. Ciekawe skąd będą brać paszę jak tak każdy będzie zwiększał?Wsz...
zobacz więcej »
Thomas2135
Mleka brakuje, ale podnieść cenę wcześniej to nie wuja. Ciekawe skąd będą brać paszę jak tak każdy będzie zwiększał?
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o