Ceny mleka i masła na stabilnym poziomie

Download PDF

Ceny mleka w skupie powinny do końca roku utrzymać się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Nieznacznie potaniało masło. Sprawdzamy szczegóły.

Zmniejszył się eksport masła

Ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów wynika, że w pierwszym półroczu 2019 sprzedaliśmy go za granicę 29 ton. Tymczasem w analogicznym okresie roku 2018 – prawie 40 ton. Największy spadek eksportu odnotowaliśmy w wymianie z Holandią. O ile jeszcze w pierwszej połowie 2018 Holendrzy kupili u nas 10,8 tony masła i tłuszczy mlecznych, o tyle w pierwszym półroczu 2019 już tylko 4,2 tony. Masło w blokach jest obecnie w Holandii tańsze niż w Polsce. Mniejszy popyt za granicą i stabilne spożycie w kraju spowodowały spadek detalicznych cen masła, choć okazał się on raczej symboliczny. Jak podaje KOWR – od stycznia do lipca 2019 masło w detalu potaniało o 1,1 proc.

Chiny stały się drugim najważniejszym (po Niemczech) odbiorcą polskiego surowego mleka i śmietany

Kontrahenci z Państwa Środka w pierwszym półroczu 2019 odebrali od nas 41,3 tony tych produktów. Rok wcześniej (styczeń – czerwiec 2018) było to 17,7 tony.

Ceny mleka – zdaniem analityków KOWR – do końca roku mają być podobne do zeszłorocznych

W lipcu 2019 r. dostawcy za surowiec przeciętnie uzyskiwali 130,16 zł/hl. Do końca 2019 r. ceny skupu mleka surowego mogą być zbliżone do poziomu cen notowanego w tym samym okresie 2018 r., tj. 130–140 zł/hl.

Źródła: KOWR, Biuletyn „Rynek mleka” (wyd. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi)

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.8 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Ceny mleka 2019
danielhaker
I niech to będzie puenta na zakończenie i wstęp do rozpoczęcia tematu "2020"  
zobacz więcej »
Bananek
zetorki12 napisał: Co to za jaja z takim otwieraniem obór ? Toż otwarcia nowych autostrad nie są aż tak hucznie wyprawiane . 🤔 żadne jaja. to jest ostatnia impreza, w której właśc...
zobacz więcej »
Farmer6820
Za wszystko płacą firmy które chcą się pokazać przy takim otwarciu. Rolnik moze sie tylko zgodzić lub nie. Wiem bo też mieliśmy takie propozycje. Wiadomo jest to dobra reklam...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o