Ceny zbóż w żniwa 2019 – nieznaczne podwyżki

Na południu kraju żniwa dobiegły końca, na północy zostało jeszcze dużo zboża do skoszenia. Choć na zagranicznych giełdach ceny ziarna spadają, na naszym rynku widoczne są nieznacznie podwyżki. Tradycyjnie przed punktami skupu ustawiają się kolejki.

Jak podaje e-WGT, na krajowym rynku mało jest ofert sprzedaży ziarna o pełnych parametrach.

Wydajność z hektara jest niższa, a młyny narzekają na słabe wyrównanie ziarna, małą gęstość hektolitrową pszenicy i dużą zawartość pośladu (często powyżej 20 proc.) – czytamy na stronie Internetowej Giełdy e-WGT.

Podobne sygnały napływają od Wielkopolskiej Izby Rolniczej. – Pierwsze zebrane partie jęczmienia ozimego charakteryzują się bardzo wysokim udziałem w plonie pośladu, sięgającym niekiedy 50 proc.. Prognozowany plon pozostałych zbóż jest równie niepokojący. Ponadto ziarno, jak i słoma cechują się bardzo niską wilgotnością – podaje WIR.

Zbiory zbóż i rzepaku

Mimo panującej suszy GUS szacuje, że rolnicy skoszą więcej ziarna niż w ubiegłym roku (+8 proc.). Zbiory zbóż podstawowych mają wynieść 24,6 mln ton (z mieszankami zbożowymi). Zbiory rzepaku i rzepiku oszacowano natomiast na 2,3 mln ton.

ceny zbóż w żniwa 2019

ceny zbóż w żniwa 2019 – widoczne są niewielkie podwyżki cen.

fot. Daniel Biernat

Obawiałam się, że z powodu suszy plony pszenicy będą kiepskie, gorsze niż w ubiegłym roku. Na szczęście okazało się, że jest nieźle, odetchnęłam z ulgą – opowiada Alfreda Sulewska ze Śląska. – Pogoda podczas zbiorów dopisała. Niestety dużo gorzej było z rzepakiem. Plony gorsze 3 tony/ha, jakość słaba – dodaje.

Jakie ceny zbóż w żniwa 2019?

Choć na zagranicznych giełdach widoczne są spadki, w Polsce ceny są stabilne a nawet widać niewielkie podwyżki. Jak informuje e-WGT, notowania pszenicy konsumpcyjnej od lipca utrzymują się na poziomie 700-710 zł/t w portach i  650-680 zł/t w magazynach krajowych. W ostatnim tygodniu w górę poszła nieznacznie o 10 zł/t cena pszenżyta i jęczmienia.

Jak z rzepakiem? Rolnicy narzekają, że ceny w skupie są niezadowalające. Utrzymują się na poziomie od 1555 do 1570 zł/tonę, w portach – 1600 zł/t. Słaba jest jakość nasion, które są małe  (małe zaolejenie, przekroczone zanieczyszczenia).

Źródło: e-WGT/ GUS

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 45

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar H.W. pisze:

    Nigdzie nie mogę znależć ceny za tonę żyta hybrydowego w punkcie skupu. Wszędzie pszenica, pszenżyto,jęczmień a o życie jakby nic. Czy cena 520 zł/tona to cena w pomorskim cena do zaakceptowania? Gdzie znajdę cenniki. Dziękuję.

    • Avatar Henryk pisze:

      W zachodniopomorskim tak samo ale jeszcze urywają 10 zł/tonę bo to ,bo tamto itd. Za tonę żyta hybrydowego 510 zł ??? Jestem ciekaw jaka była wydajność z ha tego żyta u innych rolników w tym województwie. Dziękuję