Chłodnie pełne jabłek… złej jakości

0,5 mln ton jabłek jest jeszcze w polskich chłodniach! Czy znajdą się na nie chętni?

To o 10% więcej niż rok temu mówi prof. Eberhard Makosz, prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych. W tym roku popyt jest mniejszy, ceny są niższe, a na dodatek bardzo dużo jabłek jest złej jakości.

Jeszcze parę lat temu nawet jabłka złej jakości można było wyeksportować do Rosji. Eksportowaliśmy ich ok. 600 tys. t.

prof. Eberhard Makosz

Zdaniem prof. Makosza, obecnie połowa jabłek w polskich chłodniach jest złej jakości.

Zaczyna brakować jabłek deserowych dobrej jakości mówi profesor. Na takie jabłka byłby popyta na zachodzie, ale takich owoców nie mamy. Mamy za to dużo jabłek złej jakości.

Dlaczego więc produkowane są jabłka, których nikt nie chce?

Poprzednie lata, gdy można było uzyskać dofinansowanie do zakładanych sadów, spowodowały, że jest dużo małych sadów, założonych w nieodpowiednim miejscu i z kiepskimi odmianami przyznaje prof. Makosz. Jeszcze parę lat temu nawet jabłka złej jakości można było wyeksportować do Rosji. Eksportowaliśmy ich ok. 600 tys. t. Ale to już nie powróci. Trzeba zapomnieć o tak dużym eksporcie do Rosji i nastawić się na produkcję mniejszej ilości jabłek, ale lepszej jakości.

Kończą się zbiory jabłek

Do tej pory jabłka gorszej jakości eksportowane były głównie na teren Rosji.

Duża część jabłek, które w tej chwili leżą w chłodniach, nie znajdzie nabywców i skończy zapewne w biogazowniach.

Moglibyśmy mieć większe sukcesy w eksporcie jabłek na zachód, bo mamy niższe koszty produkcji niż sadownicy w tamtych krajach dodaje profesor. Niestety, przegrywamy jakością. Te jabłka, które są teraz w chłodniach, na eksport już się nie nadają.

A jakie jabłka są najbardziej poszukiwane i na jakie odmiany powinni się nastawić sadownicy? O tym w poniedziałek.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
kuba122
moim zdaniem wszystko tak naprawdę  zależy od cen jabłek w skupach, bo jeżeli będą niskie to niewiele na tym zarobisz,bo utrzymanie sadu kosztuje zobacz więcej »
davmix
Oj nie, nie 80 Ton rok w rok to uzyskuje naście osób w kraju i to z jonagolda czy glostera. Pójdzie laik na pokaz cięcia, nauczy się klikać i 50 będzie sukcesem. 80-100 ton wymaga ... zobacz więcej »
majkel207
kolego 10 tys na ochronę i nawożenie to normalna kwota, nic niezwykłego, no ale masz rację, zapomniałem napisać o wiedzy, teoria teorią ale tak samo ważna jest praktyka, a praktykę... zobacz więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *