Za dużo polskich jabłek: spróbujmy rozwiązać problem

Za dużo polskich jabłek: spróbujmy rozwiązać problem

24 lutego odbędzie się specjalna konferencja, na której eksperci i sadownicy spróbują znaleźć rozwiązanie jabłkowych problemów.

Czy da się znaleźć nowe rynki zbytu dla polskich jabłek? To chyba najbardziej istotne pytanie, na które będzie trzeba odpowiedzieć podczas przygotowywanej właśnie konferencji sadowniczej ,,Jabłkowe problemy – sposoby rozwiązania”, która ma odbyć się 24 lutego w Lublinie.

Konferencja przeznaczona jest dla wszystkich osób i podmiotów związanymi z jabłkami – powiedział nam prof. Eberhard Makosz, prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych. – Potrzebne jest wspólne działanie wszystkich: producentów, przetwórców, konsumentów. Oczywiście nie może zabraknąć przedstawicieli doradztwa rolniczego i izb rolniczych. I tych, którzy decydują o kształcie polityki rolnej. Bo problem jest ogromny.

Problem jest palący. Zbiory jabłek w najbliższych latach mogą w naszym kraju wynieść nawet 4–5 mln ton. Takiej produkcji nie da się zagospodarować w kraju ani – przy dzisiejszym eksporcie – za granicą.

Trzeba się zastanowić, co dalej – mówi prof. Makosz. – Czy stawiać na ilość? A może lepiej na jakość? Może warto obniżyć zbiory do 3–3,5 mln ton, ale niech to będą jabłka najwyższej jakości. Problem już teraz istnieje: co zrobić z jabłkami, które są w chłodniach i na które nie ma zbytu? Według szacunków w tej chwili w chłodniach jest ok. 1,2 mln ton jabłek. Na nasz, polski, rynek możemy w dobrej sytuacji sprzedać ok.400 tys. ton. A co z resztą?

Organizatorami konferencji są:

Patronat honorowy nad konferencją objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Marszałek Województwa Lubelskiego.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych – zachęca prof. Makosz. – Tych problemów nie można odłożyć na później.

Konferencja odbędzie się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Początek – godz. 10. Zakończenie przewidywane jest ok. godz. 17.

Sadownictwo w Polsce musi być dobrze zorganizowane

Jednym z dużych osiągnięć naszego sadownictwa, jest zorganizowanie grup i organizacji producentów. Jest ich ponad 300. Większość z nich handluje jabłkami

11 marca 2018

Fitoremediacja – biologiczne zwalczanie zanieczyszczeń

Fitoremediacja to wykorzystanie roślin do ograniczania zanieczyszczeń. Rośliny potrafią bowiem usuwać zanieczyszczenia zarówno z powietrza, jak i gleby.

16 marca 2018

Pszenżyto ozime: jakie ma wymagania?

Mrozoodporne i zimotrwałe pszenżyta ozime pozwalają na uprawy we wschodniej części kraju. Co jeszcze wyróżnia to zboże?

12 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij