Kto wsparł studentów szkół rolniczych w przystrajaniu świątecznego drzewka? Dlaczego akcja Choinka AgroFoto wzbudza tak duże zainteresowanie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznasz w najnowszym wydaniu „100 sekund”!
Druga połowa grudnia to idealny czas również na podsumowanie minionego roku. Okazuje się między innymi, że światowa produkcja rzepaku zaliczyła najsilniejszy spadek od 12 lat, a koszty produkcji rolnej znacząco wzrosły. Sprawdź szczegóły w kolejnym wideo z serii „100 sekund”!
Choinka AgroFoto znów spełniła marzenia
Święty Mikołaj znów odwiedził dzieciaki z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych i rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Zakup prezentów sfinansował dochód z reklam, wyświetlanych w portalu AgroFoto.pl.
Wszystko dzięki hojnym partnerom grupy Martin & Jacob, organizatorów akcji Choinka AgroFoto. W tegorocznej, ósmej już edycji wirtualne drzewko ozdobiło aż 71 ozdób z logotypami firm.
Drzewko szkół rolniczych
Studenci udekorowali choinkę wspólnie z ministrem Ardanowskim. Każda z 52 szkół rolniczych przygotowała własną bombkę. Świątecznej tradycji towarzyszyły rozmowy o wyzwaniach współczesnego rolnictwa. Szef resortu zaakcentował m.in. szybkość zmian w rolnictwie oraz coraz większy udział nowoczesnych technologii w produkcji.
Zakazano importu świń
Minister Ardanowski postanowił o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na import świń i mięsa wieprzowego do Polski z krajów znajdujących się w tzw. strefach czerwonych ASF. Celem jest ochrona interesów polskich producentów trzody chlewnej. Decyzję tę skrytykował litewski minister rolnictwa, jako niezgodną z przepisami obowiązującymi w UE. Zapowiedział nawet skierowanie sprawy do Komisji Europejskiej.
Silny spadek zbiorów rzepaku
Światowa produkcja rzepaku zaliczyła najsilniejszy spadek od 12 lat! Zgodnie z prognozą USDA, w sezonie 2018/19 zmniejszy się do 71 mln ton. Oznacza to przeszło 4% spadku w ujęciu rocznym, gdy zebrano o 3 mln ton więcej. W efekcie zmniejszą się również zapasy końcowe rzepaku. Zbiory spadły najmocniej w UE (o 12%), ze względu na straty wywołane przez tegoroczną suszę.
Dla porównania, zgodnie z szacunkami GUS, zbiory rzepaku i rzepiku w Polsce wyniosły ok. 2,2 mln ton. To o 18,5% mniej niż przed rokiem.
Wzrosły koszty produkcji
Koszty produkcji rolniczej znacząco wzrosły. W porównaniu z 2014 r., płacimy o blisko 42% więcej za użytki rolne. Wzrosły także ceny maszyn i urządzeń rolniczych (o 29%) oraz paliw (o 15%). Nasze portfele bardziej nadwyręża również zakup materiałów budowlanych, środków ochrony roślin i pasz. Wspomniane wyliczenia zawarto w uzasadnieniu zwiększenia premii dla młodych rolników z PROW.
Wystarczy tylko 100 sekund, aby być na bieżąco. A pozostały czas warto spędzić z Najbliższymi. Wesołych Świąt!
Dodaj komentarz