Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. produkcja wina

Download PDF

Czy wiesz, że dochody rolników rosną, pasieki na dachu są coraz popularniejsze, a produkcja wina na świecie jest najniższa od 60 lat? Zobacz najnowsze „100 sekund”, by dowiedzieć się więcej!

Rolnicy zarabiają więcej

Z danych IERiGŻ wynika, że w ubiegłym roku znacznie wzrosły dochody z rodzinnych gospodarstw – średnio o 30%. Dobra koniunktura na rynku pozwoliła na wzrost produkcji przy stabilnych kosztach. O ile średnio zwiększył się dochód z jednego gospodarstwa?

Walka z marnowaniem żywności

Do Sejmu trafił projekt ustawy o marnowaniu żywności. Największe zmiany wywoła w działalności handlowców i dystrybutorów. Sprzedawcy żywności (sklepy powyżej 250 m²) będą musieli porozumieć się z organizacjami pozarządowymi. Co stanie się z żywnością, która normalnie powędrowałaby do kosza?

produkcja wina

Ubiegły rok był pechowy dla winiarzy.

Rekordowo niska produkcja wina

Ubiegły rok był fatalny dla branży winiarskiej. Międzynarodowa Organizacja ds. Winorośli i Wina (OIV) podała, że w 2017 roku produkcja wina na świecie była najniższa od 60 lat! Wpłynęły na to przede wszystkim złe warunki pogodowe. Co ciekawe, jednocześnie wzrosła konsumpcja tego trunku.

Pasieki na dachu

Pszczelarze nie mają wątpliwości – pszczoły czują się świetnie w centrach miast. Badania potwierdzają, że miód powstały w ulu umieszczonym na dachu jest w pełni czysty, zdrowy i bezpieczny. W promocję miejskich pasiek szczególnie angażują się pszczelarze z Torunia. Na dachu tamtejszego Urzędu Marszałkowskiego znajdziemy pięć uli, z których każdy zamieszkuje 10 tysięcy pszczół.

Stephen Nolan z tabliczką

Stephen Nolan wywiesił przed swoim gospodarstwem kontrowersyjną tabliczkę.

fot. thesun.co.uk | South West News Service

„W gospodarstwie mieszkają zwierzęta”

Sąsiedzkie spory zdarzają się na całym świecie. Pewien amerykański rolnik miał już dość ciągłych skarg ze strony okolicznych mieszkańców. Tabliczka, którą wywiesił przed swoim gospodarstwem, wywołała spore zamieszanie w Internecie. Można było na niej przeczytać: „Ta nieruchomość to gospodarstwo. W gospodarstwie mieszkają zwierzęta. Zwierzęta wydają śmieszne dźwięki i źle pachną (…) Jeśli nie możesz tego znieść, nie kupuj nieruchomości w pobliżu gospodarstwa”.

Wystarczy tylko 100 sekund, aby być na bieżąco!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o