Co zrobić gdy kury zjadają jajka? Jak zapobiegać?

Download PDF

Dlaczego właściwie kury zjadają jajka? Powodów jest kilka. Brakuje im jakiegoś składnika odżywczego, mikro i makroelementów lub witamin. Ale nie tylko dlatego. Sprawdź, co zrobić gdy kury zjadają jajka, jak temu zapobiegać lub jeśli zajdzie potrzeba wyeliminować ten nawyk kiedy już jest w zaawansowanym stadium. 

Dlaczego kury zjadają jajka?

Powodów zjadania jaj jest bardzo wiele. Mogą mieć na to wpływ nieprawidłowe warunki utrzymania, nieodpowiednio zbilansowane żywienie oraz czynniki stresowe.

Kury zjadają jajka, wtedy kiedy w kurniku jest coś nie tak. Świadczy to o niedoborze jakichś pierwiastków w diecie np. wapnia, fosforu, ale również aminokwasów, białka lub tłuszczu. Zjadanie jaj może być również objawem złego stanu gniazd np. ściółki, zbyt małej liczby gniazd lub zbyt rzadkiego wybierania jaj- mówi zootechnik, kierownik niewielkiej fermy kur nieśnych w województwie mazowieckim.

Przyczyn jest wiele, ale łatwo się tego domyślić, kiedy wejdzie się do kurnika z poniższą listą. Jeżeli którykolwiek z czynników można zaobserwować, prędzej czy później kury zaczną zjadać jajka.

co zrobić gdy kury zjadają jajka

Jest wiele czynników, które mogą spowodować, że kury będą zjadać swoje jaja.

 • niewystarczająca liczba gniazd w stosunku do ilości kur
 • niewłaściwe umieszczanie gniazd
 • niezbilansowana pasza w składniki pokarmowe (szczególnie zimą, kiedy kury nie mają dostępu do trawy i owadów na wybiegu)
 • podawanie niewłaściwej formy wapnia
 • zbiór jaj o niewłaściwej porze dnia
 • czynniki stresujące

Jak zapobiegać zjadaniu jaj przez kury?

 • Na jedno gniazdo powinno przypadać 4-5 kur
 • Gniazda powinny znajdować się minimum 20-40 cm nad ziemią
 • Gniazda powinny być obficie wyścielone słomą
 • Należy odłączać od stada kury wysiadujące jaja
 • Należy zapewnić kurom dostęp do łatwo przyswajalnego źródła wapnia
 • Należy zbilansować paszę (lub kupić lepszą) w aminokwasy limitujące (lizynę, metioninę i cystynę)
 • Należy podawać skorupy jaj w formie sproszkowanej, bez widocznych połamanych skorupek
 • Należy zbierać jaja wcześnie, tak żeby zbyt długo nie leżały w gniazdach (po godz. 10)
 • Kury powinny mieć stały dostęp do wody i paszy

Co zrobić gdy kury zjadają jajka?

Może się tak wydarzyć, że nie zapanowaliśmy nad nawykami kur, które notorycznie wyjadają jaja z gniazd i już mamy kilka takich kur, a jaj dziennie jest coraz mniej. Metody zapobiegawcze niestety w takim przypadku nie wystarczą. Należy podjąć dodatkowe działania. Kury bardzo szybko uczą się niekorzystnych zachowań np. kwoczenia, zjadania jaj i znoszenia ich poza gniazdem. Co zrobić gdy kury zjadają jajka?

kury

Kurom można podłożyć sztuczne jaja lub wydmuszki z musztardą, aby zapobiec zjadaniu jaj przez kury

W fermowym chowie takie kury są po prostu eliminowane ze stada, bo inne szybko się od nich uczą. Kiedy chcemy zostawić mimo wszystko taką kurę, najlepszym pomysłem w takiej sytuacji  będzie zakup gniazd, w których zniesione jaja od razu staczają się do rynienki, do której dostęp ma tylko hodowca. Czasami również przycina się końcówkę dzioba. Należy to zrobić ostrożnie, bo dziób jest ukrwiony i unerwiony- mówi zootechnik

Niektórzy również w takim przypadku do gniazd wkładają twarde piłki np. golfowe. Dobrą metodą jest również wypełnienie wydmuszek jaj musztardą i włożenie ich do gniazda. Kury nie znoszą smaku musztardy.

Warto temu zjawisku zapobiegać, bo kury w szybkim tempie uczą się niekorzystnych dla hodowcy zachowań. Odzwyczajenie kur od tego nawyku nie jest proste, ale możliwe.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 177

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o