Dobrostan zwierząt 2022 – zmiany i ułatwienia w działaniu PROW

Działanie ,,Dobrostan zwierząt” 2022 wymaga doprecyzowania. Tak uważa MRiRW, które na skutek zgłaszanych uwag przez doradców rolnych i ARiMR opracowało nowe rozporządzenie dobrostanowe. Zawarte w nim zmiany wejdą w życie już od najbliższej kampanii wnioskowej. Sprawdźmy więc jakie zmiany w działaniu PROW 2014-2020 wkrótce pojawią się.

Przypomnijmy, że Działanie ,,Dobrostan zwierząt” 2022 to nowy rodzaj wsparcia dla hodowców zwierząt, który wdrażany jest drugi rok z rzędu. Po tym czasie MRiRW postanowiło wprowadzić zmiany w powyższym wsparciu finansowanym na podstawie zgłoszonych uwag przez ARiMR i doradców rolniczych. Szczegółowe modyfikacje w tym zakresie zawarto w projekcie rozporządzenia MRiRW, które przekazano do konsultacji publicznych.

Dobrostan zwierząt 2022. Zmiany w Planie poprawy dobrostanu zwierząt

Pierwsza zmiana zawarta w projekcie rozporządzenia MRiRW w sprawie ,,Dobrostanu zwierząt” odnosi się do zmian w Planie poprawy dobrostanu zwierząt. W nowych przepisach zaproponowano, aby zakres Planu obejmował także przypadek, gdy w jednej oborze utrzymywane są zwierzęta kilku rolników. Dotyczy to sytuacji, gdy rolnicy realizują wariant krów mlecznych utrzymywanych grupowo. Doprecyzowanie odnosi się do maksymalnej liczby krów mlecznych oraz informacji czy w budynku znajdują się wydzielone sekcje dla krów mlecznych innych producentów.

Oprócz tego, w nowych przepisach zaproponowano wskazywanie numerów identyfikacyjnych skopków, jeżeli w gospodarstwie realizuje się wariant dotyczący owiec.

Dopłaty za dobrostan zwierząt – modyfikacje w przepisach transferowych

Kolejna modyfikacja odnosi się natomiast do kwestii przepisów transferowych. Szczególnie chodzi o kwestię wstępowania do toczącego się postępowania na miejsce rolnika realizującego Dobrostan zwierząt 2022. Dotyczy to osób takich jak spadkobiercy, zapisobiercy windykacyjni lub innych następców prawnych. Przypomnijmy, że jednym z warunków wstąpienia do postępowania o płatność dobrostanową jest objęcie w posiadanie zwierząt zawartych we wniosku. Jednak nie zawsze istnieje taka możliwość z powodu ubicia zwierzęcia lub jego sprzedaży.

Zaproponowano zmianę przepisów również w odniesieniu do spraw wszczętych i niezakończonych o przyznanie płatności w ramach działania ,,Dobrostan zwierząt” 2022.

W konsekwencji tej zmiany spadkobiercy rolnika, zapisobiercy windykacyjni lub inni następcy prawni rolnika otrzymają płatności – jest to zatem zmiana korzystna – wyjaśniono w uzasadnieniu.

Dobrostan zwierząt 2022. Zmiany w pomniejszaniu płatności dobrostanowej

W programie ,,Dobrostan zwierząt” 2022 zaproponowano również zmianę dotyczącą zmniejszeń płatności w przypadku niewypełnienia zobowiązań w zakresie zwiększonej powierzchni bytowej zwierząt.

Ze względu na chwilowe ograniczenia i trudności spowodowane pandemią COVID-19 zaproponowano zróżnicowanie poziomu zmniejszenia płatności dobrostanowej. Odbędzie się to w ramach pierwszego z progów czasowych w tym zakresie.

Tym samym obecnie obowiązujący próg odnoszący się do niezapewnienia zwierzętom odpowiedniej wielkości powierzchni bytowej przez okres krótszy niż 5% okresu realizacji wymogów proponuje się zróżnicować do dwóch poziomów tj.: do okresu krótszego niż 2,5% czasu realizacji wymogów i do okresu od 2,5% do 5% czasu realizacji wymogówpodano w uzasadnieniu.

Na koniec warto podkreślić, że wspominane zmiany wejdą w życie 15 marca 2022 r. Czyli w dniu rozpoczęcia naboru wniosków o dopłaty i płatności PROW.

Czytaj również: Zmiany dla rolników 2022 ogłoszone przez rząd uratują rolnictwo?

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 23

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Kama pisze:

    Za krowy na wypasie rolnik dostaje 180zł a ile więcej musi się napracować przy ogrodzeniu pastwisk przy zaganianiu .wiązaniu W oborze też warunki musi spełnić aby dobrostan spełnić To niesprawiedliwe Płatność powinna być jednakową a tak nie jest Ten co trzyma luzem w oborze dostanie 500 do sztuki a ten co codziennie grodzi przegania wiąże l dowozi wodę i krowy żyją w komfortowych warunkach na łonie natury dostanie 180 do szt.Ta ustawę to chyba posłowie pod siebie robili.Ci co mają obory bezuwieziowe To dyskryminacja poprostu

  2. Avatar Hrabia pisze:

    Zgadza się z Kama…nikt na tę 180zl się nie pisze woli krowy w oborze mieć