Dofinansowanie do nawozów. Czy KE zgodzi się na wsparcie rolników?

Chcemy zrobić dopłaty do nawozów, ale nie możemy tego zrobić bez zgody Komisji Europejskiej – twierdzi Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Jak twierdzi, jeżeli KE zgodzi się na wsparcie, to rolnicy otrzymają dofinansowanie do nawozów w wysokości 500 zł do hektara. Minister rolnictwa spotkał się z protestującymi rolnikami z woj. zachodniopomorskiego – co jeszcze ogłosił? 

W czwartek 3 lutego 2022 r. wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk spotkał się z protestującymi rolnikami w woj. zachodniopomorskim. Podczas rozmowy tłumaczył rosnące koszty nawozów azotowych, wskazując, że w nawozach azotowych gaz stanowi 70 proc. kosztów. Jeśli gaz zdrożał wielokrotnie to i nawozy musiały zdrożeć  mówił. Zwrócił również uwagę na pomoc w postaci obniżenia VAT na nawozy.

Rząd wprowadzi dofinansowanie do nawozów tylko za zgodą KE

Planowane wsparcie rządu miałoby wynieść 500 zł do hektara, a na całe wsparcie rząd przeznaczyłby od 3 mld zł do 4 mld zł. Wicepremier Henryk Kowalczyk na spotkaniu z protestującymi rolnikami zapewnił, że pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie, jeżeli KE wyrazi zgodę na takie działanie.

Oprócz tematu dofinansowania rolników, minister rolnictwa wspomniał również o wsparciu zakładów azotowych. Powiedział, że trwają próby umieszczenia zakładów azotowych na liście przemysłów energochłonnych. – Jeśli byśmy to uzyskali, to również jesteśmy w stanie dotować zakłady azotowe, by oni mogli wypuścić te ceny mniejsze – zaznaczył.

Przypominamy, że jeszcze niedawno była realna szansa na to, że gospodarze otrzymają dofinansowanie do nawozów. Z pomocą rolnikom przyszedł bowiem Senat. Jednak Sejm odrzucił poprawki Senatu zgłoszone do ustawy budżetowej na 2022 rok, zakładające dopłaty dla rolników na zakup nawozów. Teraz rząd broni się, że opowiada się za takim rozwiązaniem i takie dopłaty wprowadzi – jednak dopiero gdy uzyska zgodę KE. Na razie decyzji w tej sprawie nie ma.

Postulaty protestujących rolników w woj. zachodniopomorskim

Podsumowując, na razie rolnicy nie mogą liczyć na dofinansowanie do nawozów. Po spotkaniu Henryka Kowalczyka z protestującymi rolnikami z woj. zachodniopomorskiego gospodarze powiadomili, że odwołują protest zaplanowany na 5 i 6 lutego 2022 r.

dofinansowanie do nawozów

Jeżeli KE zgodzi się na wsparcie, to rolnicy otrzymają dofinansowanie do nawozów – podaje resort rolnictwa

fot. Adobe Stock

Przypominamy, że protest rolników rozpoczął się w połowie stycznia, a całą akcję rozpoczęła Zachodniopomorska Rada Województwa NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Zachodniopomorscy rolnicy sprzeciwiali się m.in. różnicowaniu gospodarstw rodzinnych pod względem dostępu do mechanizmów wsparcia UE.

Ponadto gospodarze domagają się również:

  • pilnego wprowadzenia systemu zarządzania ryzykiem w rolnictwie,
  • wprowadzenia tarczy antykryzysowej dla rolnictwa,
  • zamiany zasad definiowania zjawisk suszy,
  • rozwiązania problemu odszkodowań za skutki suszy 2021.

Czytaj również: Zasiłek opiekuńczy KRUS w lutym 2022. Dowiedz się więcej!

Źródło: money, agroFakt.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 36

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

NOWOŚĆ | SU TARROCAPrzeczytaj Nawet 115.3% wzorca wg COBORU

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar marek pisze:

    Rozwiązanie problemów jest proste zlikwidować opłaty klimatyczne na produkcje nawozów a koszt produkcji się obniży .
    Przemysł płaci za emisję rolnicze uprawy ją pochłaniają czyli rekompensata im się należy .