Dofinansowanie do nawozów 2022. Czy będzie zgoda KE?

Wysokie ceny nawozów to jeden z największych problemów, z jakimi borykają się rolnicy. Na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi premier Mateusz Morawiecki ponownie zaapelował do KE o zgodę na dopłaty do nawozów. Czy jest na to szansa?

Rosnące ceny nawozów to problem, który doskwiera rolnikom w ostatnim czasie. To, co najbardziej boli polską wieś, to ceny nawozów – ocenił premier Mateusz Morawiecki . Problemem jest inflacja, a także ciągłe wahania cen. Ze względu na poważny problem na rynku nawozów szef rządu wystosował apel do KE o zgodę na dopłaty do nawozów. Zapewnił również, że rząd zrobi wszystko, aby zminimalizować skutki wysokich cen nawozów.

Jak przypomniał, rząd wprowadził niedawno zerowy VAT na nawozy. Rząd już obniżył VAT z 8 proc. na nawozy do 0 proc. Zdaniem rolników to za mało przy tak gigantycznych podwyżkach za nośniki energii i gazu.

Dofinansowanie do nawozów 2022 – pomoc dla producentów żywności

Według IERiGŻ krajowe ceny nawozów mineralnych poszły w górę, ze względu na m.in.:

 • dynamiczny wzrost ceny gazu ziemnego,
 • wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla,
 • podwyżki cen paliw ropopochodnych,
 • wzrost kosztów zatrudnienia,
 • niekorzystny kurs walutowy.

O wysokich cenach nawozów wypowiedział się również Henryk Kowalczyk na konferencji podsumowującej 100 dni pracy resortu rolnictwa. Zaznaczył, że wysokie ceny nawozów to duże wyzwanie dla rolnictwa. Jednak, aby wprowadzić dopłaty do nawozów, KE musi najpierw wyrazić zgodę na takie działania. Jak mówił:

Jeśli chodzi o nawozy, to bez względu na rodzaje protestów, nie możemy w sposób skuteczny pomóc rolnikom, poprzez dopłaty, ze względu na brak zgody KE. Każda niedozwolona forma pomocy publicznej dla rolników, źle by się dla rolników skończyła. Starania czynimy, ale wszystko jest w rękach KE. Jeśli ta zgoda nastąpi, my jesteśmy gotowi z wprowadzeniem natychmiastowych dopłat.


Przeczytaj również: Program Moje Ciepło – duże dotacje do pomp ciepła


Jak zapewnił minister Kowalczyk, resort rolnictwa jest w stałym kontakcie z fabrykami nawozów, w szczególności nawozów azotowych. Te fabryki umożliwiają (…) sprzedaż bezpośrednią poprzez swoją spółkę dystrybucyjną, stąd też ceny nawozów są na poziomie minimalnym, takim, który pokrywa tylko koszty produkcji zakładów nawozowych dodał.

Czy KE zgodzi się na dofinansowanie do nawozów 2022?

Podczas konferencji wicepremier Kowalczyk poinformował, że resort rolnictwa oczekuje na zgodę KE na uruchomienie dopłat do nawozów. Wniosek o zgodę na dofinansowanie do nawozów złożył premier Mateusz Morawiecki. Przewidywana wysokość środków na dopłaty dla rolników wynosi blisko 3 mld zł, natomiast wsparcie byłoby przyznawane jak w przypadku dopłat do paliwa rolniczego. Rolnicy otrzymywaliby pieniądze na zakup nawozów, które przyznawane byłyby limitowana ilością hektarów.

O decyzji w sprawie dofinansowanie do nawozów, Komisja Europejska poinformuje 2 marca 2022 r.  Ponadto, Komisja Europejska przedstawi zestaw działań, jakie mogą zostać podjęte w sytuacji wysoki cen nawozów – zapowiedział europejski komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Podkreślił również, że sam popiera propozycje polskiego rządu i premiera Morawieckiego. Wierzę głęboko, że dzięki polskiej inicjatywie będzie to rozwiązanie dobre dla rolników całej UE dodał.

Rolnicy czekają na dopłaty do nawozów w 2022 r.

Przypominamy, że temat wprowadzenia dopłat do nawozów budzi wśród rolników duże emocje. Wydawało się, że jest duża szansa na dofinansowanie do nawozów w 2022 roku gdy z taką inicjatywą wyszedł Senat. Propozycja dotyczyła dopłaty dla rolników na zakup nawozów, z kwotą dotacji i subwencji 140.000 tys. zł. Jednak nie znalazła ona uznania wśród większości rządzącej – posłowie nie zgodzili się na wprowadzenie dopłat do nawozów.

Teraz premier i minister rolnictwa tłumaczą, że nie mogą w sposób skuteczny pomóc rolnikom, poprzez dopłaty, ze względu na brak zgody KE. Jak na razie jednak decyzji w tej sprawie nie ma, a wzrost cen nawozów mineralnych to palący problem.

Przeczytaj również: Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podsumowuje 100 dni pracy w resorcie

Źródło: interia.biznes, PAP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 20

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Henryk pisze:

  To oczywiste że się nie zgodzi.

 2. Avatar Piotr pisze:

  To jak ktoś teraz kupi w tym czy przyszłym tygodniu Nawozy to nie otrzyma dofinansowania? ( Zwrotu). ? Niech mnie to ktoś wyjaśni bo nie wiem czy kupować czy czekać do 2 marca . Szkoda byłoby stracić kilka tysięcy złotych.

 3. Avatar andromeda pisze:

  To wielkie oszustwo bo większość zaradnych ludzi kupuję nawozy na przełomie czerwca i lipca. TYLKO jak zwykle dopłaty będą dla miej ogarniętych. No tak ale to wyborcy P… ***** ***

 4. Avatar jurek ogórek wariat pisze:

  sram na nasz rząd! tusk i wojciechowski nic niemogą tylko buty pastowac i liczyc EURO
  wojna idzie i to nuklearna niech tych oszustó wysadzi!
  kase maja dla Ukraińców a nie Polaków!!!!