Dopłaty bezpośrednie 2020 – zmiana zasad i terminu
Dopłaty bezpośrednie 2020, to oczywiście kontynuacja wsparcia dla rolników Unii Europejskiej. Wystarczy spełnić warunki, dopilnować terminów złożenia wniosków i być w kontakcie z ARiMR. Przyjmowanie wniosków o dopłaty drogą elektroniczną, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, ruszyło 15 marca 2020 r.
Co obejmują dopłaty bezpośrednie 2020?
Katalog dopłat w tym roku jest naprawdę spory i jestem przekonany, że wybierzecie coś dla siebie, po prostu nie ma innej opcji. Jeśli odwiedzicie stronę internetową ARiMR, to znajdziecie tam wykaz obejmujący płatności bezpośrednie 2020, z których na pewno skorzystacie. Otwórzcie każdą pozycję katalogu, w zasadzie pewnie wiecie o co chodzi, ale dla przypomnienia podaję za ARiMR katalog obejmujący płatności:
- jednolitą płatność obszarową (JPO),
- z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska (tzw. płatność zazielenienie),
- płatności dla młodych rolników,
- płatność dodatkową (redystrybucyjną),
- płatności związane z produkcją,
- płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego,
- system dla małych gospodarstw.
Dopłaty bezpośrednie 2020 – czy wiecie o zmianie zasad?
ARiMR informuje, że „od 2020 r. w przypadku gruntów będących własnością Skarbu Państwa, państwowej osoby prawnej, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządowej osoby prawnej, płatności bezpośrednie będą przysługiwać rolnikom, którzy, na dzień 31 maja danego roku, mają do tych gruntów tytuł prawny”. Oczywiście możecie to sprawdzić w tym miejscu

Prezes ARiMR, Tomasz Nowakowski, informuje rolników o naborze wniosków
Termin składania wniosku o dopłaty bezpośrednie 2020
Wniosek o przyznanie płatności wraz z wymaganymi załącznikami składa się zazwyczaj w terminie określonym przez Agencję, czyli od dnia 15 marca do dnia 15 maja br. Podobnie jak we wcześniejszych latach, dokumenty te można złożyć w terminie 25 dni kalendarzowych po wyznaczonym terminie składania wniosków, tj. do dnia 9 czerwca 2020 r.
UWAGA!!!
Aktualizacja: Ze względu na panującą sytuację z COVID-19 postanowiono wydłużyć terminy wielu spraw urzędowych. Podobnie jest z dopłatami bezpośrednimi. Jeśli chcecie otrzymać pełne kwoty dopłat bezpośrednich, to musicie zdążyć do 15 czerwca. Niestety od 16 czerwca za każdy dzień opóźnienia potrącony Wam będzie 1% należnej kwoty. Terminem granicznym jest 10 lipca, wówczas to kwota potrąceń będzie bardzo duża. Krótko mówiąc, nie opłaca się spóźniać, straty są zbyt wielkie.

Uwaga na tegoroczne terminy składania wniosków o dopłaty bezpośrednie
W rezultacie za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności. Więcej o obowiązkach rolnika korzystającego z dopłat bezpośrednich pisaliśmy już wcześniej. To jest standard, ale uwaga…
Komunikat z MRiRW w sprawie dopłat bezpośrednich
„Nie znam rolnika, który nie miałby przeprowadzonych zasiewów do 15 maja, ale jeżeli jest takie oczekiwanie rolników to termin na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie zostanie przedłużony” – powiedział minister rolnictwa dla PAP.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski podjął decyzję o przedłużeniu do 15 czerwca 2020 r. terminu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach PROW (dotyczy działania Rolnictwo ekologiczne, działania Dobrostan zwierząt, płatności ONW, Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego oraz premii w ramach działania zalesieniowego).

Oficjalne ogłoszenie na stronach ARiMR
Oczywiście wnioski możecie składać również po 15 czerwca, z tym że za każdy dzień roboczy opóźnienia należna kwota płatności zostanie pomniejszona o 1% (z wyjątkiem przypadków, kiedy opóźnienie jest wynikiem działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności).
Składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie a przesiewanie upraw
Najważniejsze, że do 20 kwietnia do Agencji wpłynęło 217 tys. e-wniosków oraz 157 tys. oświadczeń. W poprzednich latach o dopłaty za pomocą oświadczenia ubiegało się ok. 430 tys. rolników, a ok. 900 tys. przesłało wnioski drogą elektroniczną.
Drugi problem to susza i może się okazać, że część rolników będzie zmuszona do przesiewania swoich upraw, które z powodu braku wody nie wzejdą. Zdaję sobie sprawę, że czym późniejszy siew, tym to ryzyko jest jeszcze większe, ale chcę również pozwolić rolnikom, tym którzy mieliby z jakichś powodów potrzebę późniejszego siania – aby mogli złożyć te wnioski – mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Rolnik rolnikowi…
To już kolejny rok składania wniosków o dopłaty w formie elektronicznej. Niby wszystko wiemy, ale zdarzają się wątpliwości. Gdzie szukać pomocy, gdy biura ARiMR zamknięte? Najprościej wymieniać się doświadczeniami na ogólnie dostępnych forach dla rolników właśnie. Jednym z bardziej popularnych jest Agrofoto. Po pierwsze: znajdziecie tam życzliwych ludzi, którzy z pewnością nie odmówią pomocy. Po drugie zostaniecie anonimowi, gdyż na forum używa się nicków zamiast nazwisk.
Dopłaty bezpośrednie 2020 – nieustające dylematy
Oto pierwszy z brzegu przykład na to, że rolnicy wciąż potrzebują życzliwej pomocy. Rolnik o nicku lukasz1995 pyta: „Witam,chcę założyć konto na e-wniosek i mam problem. Przy rejestracji trzeba podać, ile otrzymałem dopłat w ubiegłym roku. Ja tego tak dokładnie nie wiem, bo rodzice składali o dopłaty. Ktoś miał taki problem?”. Osoba o nicku Gość odpowiada: „Jeśli tata brał w zeszłym roku, to wpisujesz tylko hasło i numer gospodarstwa. Tata już ma założone konto na e-wniosek. Jak nie znasz hasła, a na pewno nie znasz, bo to pracownik agencji robił. To jest ostatnia kwota wypłacona na konto w 2019 z agencji, nie całość dopłat. Jeśli nie było zaliczki, ani reszty dopłat w roku 2019, co rzadko, ale się zdarza, to wpisujesz 0. Niech tata uda się do banku po wyciąg. Skorzystaj z opcji „nie pamiętam hasła” i utwórz nowe hasło”. Tak to działa. Krótko mówiąc, trzeba sobie pomagać.
Wniosek o dopłaty bezpośrednie 2020?
Teraz już chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście definitywnie zadbali o swoje dochody. Zastosujcie się po prostu do instrukcji: pobierz, wypełnij, wyślij! Od 18 maja będą już „normalnie” funkcjonowały biura powiatowe ARiMR, więc w razie problemów wiecie kogo prosić o pomoc. Do dyspozycji będą zapewne także doradcy. Gra jest warta świeczki.
Jak wypełnić e-wniosek o dopłaty bezpośrednie 2020?
Jeśli jeszcze nie wypełnialiście sami e-wniosku, to może już przyszedł na to czas. Kwoty dopłat bezpośrednich nie są małe, ale też nie są nieskończone. ARiMR na swoich stronach zamieściło bardzo szczegółową instrukcję wypełniania tego dokumentu. Można z całą pewnością stwierdzić, że e-wniosek jest dokumentem przyjaznym, który prowadzi Cię za „rączkę”. Ważne jest również to, że reaguje na popełnione błędy. Natomiast sam dokument, podzielony na rozdziały z przejrzystym spisem treści, pozwoli Ci na szybkie wyszukanie pożądanego zagadnienia. Wobec tego zajrzyj do instrukcji jak wypełnić e-wniosek.
Wniosek o dopłaty bezpośrednie 2020 online
Pojęcie „online” nie jest już magicznym słowem i oznacza, że trzeba zalogować się do systemu za pomocą loginu i konta dostępu. Może warto przypomnieć, że konto w aplikacji eWniosekPlus jest przypisane do osoby a nie do gospodarstwa. Jeśli składacie wniosek o dopłaty bezpośrednie pierwszy raz, to musicie założyć własne konto. Nawet jeśli przejęliście gospodarstwo po ojcu, to nie możecie posługiwać się jego kontem. Załatwcie sprawę szybko, bo kwoty dopłat bezpośrednich są naprawdę atrakcyjne, a czasu już jest niewiele. W tym miejscu znajdują się informacje jak założyć konto do e-wniosku.
Być może zainteresują cię podobne artykuły:
Kwoty dopłat bezpośrednich – zaliczki znacznie wyższe niż planowano