Dopłaty do materiału siewnego 2021 – co warto wiedzieć?

Rolnicy mogą już starać się o dopłaty do materiału siewnego 2021. ARiMR ogłosiła nabór wniosków, który potrwa do końca czerwca. Zwrot kosztów możliwy jest w przypadku nasion zbóż, roślin strączkowych, a także ziemniaków.
Dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przyznaje się w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. O zwrot środków w tym przypadku mogą ubiegać się rolnicy, którzy znajdują się w ewidencji producentów lub gospodarstw.
Przeczytaj również: Jak zatrudnić cudzoziemca w gospodarstwie?
Spis treści
Dopłaty do materiału siewnego 2021 – termin naboru wniosków
Jak podaje ARiMR nabór wniosków rozpoczął się 25 maja i potrwa do 25 czerwca 2021 r. Wnioski należy składać do biura powiatowego ARiMR w jeden z następujących sposobów:
- osobiście – dostarczając dokumenty do kancelarii Biura Powiatowego, lub do specjalnie przygotowanej wrzutni,
- przesyłką rejestrowaną – za pośrednictwem wyznaczonego operatora publicznego (Poczta Polska), a także
- poprzez platformę ePUAP.
Ponadto, do wniosku rolnicy muszą obowiązkowo dostarczyć:
- faktury zakupu materiału siewnego wystawione w okresie od 15 lipca 2020 r. do 15 czerwca 2021 r., i/lub
- dokument wydania z magazynu materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany wystawiony w roku w którym materiał siewny został wykorzystany do siewu lub sadzenia.
Zwrot kosztów za nasiona zbóż, roślin strączkowych i ziemniaków
Warto również pamiętać o tym, że dopłaty przyznaje się do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w przypadku roślin uprawnych takich jak:
- zboża – jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna), pszenżyto jak również żyto,
- rośliny strączkowe – bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna,
- ziemniaki (sadzeniaki).
Dopłaty do materiału siewnego 2021 a limit pomocy de minimis
Jak już wspomniano dopłaty do materiału siewnego 2021 przyznaje się w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. Wykorzystanie tego limitu na dzień 25 maja wynosi 253 533 668,64 euro. Stanowi to więc 85,67 % całego limitu przeznaczonego na ten cel.
Warto przy tym przypomnieć, że całkowita kwota pomocy de minimis przyznana jednemu producentowi nie może przekroczyć 20 tys. euro. Dotyczy to okresu 3 lat podatkowych (obrotowych).
Wnioski, a także wymagane załączniki rolnicy mogą pobrać ze strony internetowej ARiMR pod podanym linkiem – Dopłaty do materiału siewnego – wnioski i dokumenty.
Czytaj również: Pomoc dla rolników po klęskach żywiołowych – czy trafi do wszystkich?
Źródło: ARiMR
