Dopłaty rolnośrodowiskowe – stawki do hektara w 2023 r.
Dopłaty rolnośrodowiskowe to płatności, której nie zabraknie również w 2023 r. Rolnicy będą mogli ubiegać się o dopłaty, realizując Interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne, które stanowią kontynuację pakietów z PROW 2014-2020. Sprawdźmy zatem, jakie dopłaty będą dostępne dla rolników w 2023 r.
Dopłaty rolnośrodowiskowe realizowane w 2023 r. zaliczają się do najambitniejszych środowiskowo instrumentów WPR, które promują praktyki przyczyniające się do ochrony siedlisk przyrodniczych oraz zagrożonych gatunków ptaków. Obejmują również działania polegające na ochronie zasobów genetycznych roślin uprawnych, czy też zwierząt gospodarskich. Ponadto w ramach zaplanowanych interwencji możliwa jest ochrona organizmów pożytecznych w tym także zapylaczy oraz ochrona krajobrazu. Do wszystkich tych interwencji MRiRW podało stawki dopłat obowiązujące w 2023 r.
Spis treści
Dopłaty rolnośrodowiskowe — jakie stawki w 2023 r.?
Interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne obowiązujące od 2023 r. to 5- letnie zobowiązania, podczas których rolnicy realizują praktyki rolnicze przyjazne dla środowiska. Producenci za ich realizację otrzymają płatności rolnośrodowiskowe 2023 będące rekompensatą za poniesione koszty i utracone dochody podczas realizacji zobowiązań.
Pierwsza z interwencji, do której przysługują dopłaty rolnośrodowiskowe 2023 to Ochrona cennych siedlisk i zagrożonych gatunków na obszarach Natura 2000 i Ochrona cennych siedlisk i zagrożonych gatunków poza obszarami Natura 2000. Interwencja ta obejmuje wspieranie siedlisk przyrodniczych, a także siedlisk lęgowych ptaków. Stawki dopłat w zależności od siedliska będą odpowiednio wynosić od 912 zł do 1612 zł/ha.
Realizacja kolejnej interwencji pod nazwą Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk na obszarach Natura 2020 pozwala z kolei na otrzymanie dopłat w wysokości 836 zł/ha.
Płatności rolnośrodowiskowe 2023 — zachowanie sadów i pasy kwietne
W 2023 r. producenci mogą zdecydować się również na realizację interwencji: Zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych. W ramach tej interwencji rolnicy mogą otrzymać dopłaty rolnośrodowiskowe 2023 w wysokości 2117 zł/ha.
Jak podaje MRiRW na Interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne składa się również działanie: Bioróżnorodność na gruntach ornych obejmujące zakładanie i utrzymywanie na gruntach ornych śródpolnych, wieloletnich pasów kwietnych, do których przysługuje płatność rolnośrodowiskowa w wysokości 3501 zł/ha.
Interwencję można również zrealizować poprzez zakładanie i utrzymanie na gruntach ornych ogródków bioróżnorodności na powierzchni od 0,1 do 0,5 ha. Do których przysługują dopłaty rolnośrodowiskowe 2023 w wysokości 2342 zł/ha.
Dopłaty rolnośrodowiskowe 2023 — zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych
Interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne w 2023 r. obejmują również działanie pod nazwą: Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie. Stawka płatności w tym przypadku wynosi 1411 zł/ha (w odniesieniu do uprawy rzadkich gatunków lub odmian roślin). Albo 1619 zł/ha (jeżeli uprawa obejmuje wytwarzanie nasion lub materiału siewnego rzadkich gatunków, lub odmian roślin).
Ostatnią interwencją, którą można zrealizować jest Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie. Obejmuje ona dopłaty do określonych ras bydła mlecznego (2738 zł/szt.), a także bydła mięsnego (1752 zł/szt.). Dodatkowo producenci będą mogli również otrzymać płatność rekompensującą koszty udostępnienia samców w celu pozyskania nasienia w wysokości 15131 zł/szt.
Dopłaty rolnośrodowiskowe w 2023 r. przysługują również do wskazanych ras koni, gdzie stawka płatności będzie wynosić od 2185 zł do 5925 zł/szt. Płatności przysługują również do owiec w wysokości 500 zł/szt., świń – 1335 zł/szt., a także kóz – 953 zł/szt.
Czytaj również: Dopłaty do obszarów ONW – stawki do hektara w 2023 r.
Źródło: MRiRW
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
wysokość stawek na 2023 r