Helotropha leucostigma: nowy szkodnik w kukurydzy?

Czy helotropha leucostigma będzie nowym uciążliwym szkodnikiem? Owad znany z terenów bagiennych zasmakował w kukurydzy. Sprawdź, czy jest na Twojej plantacji.

Na razie szkody jeszcze nie są dotkliwe, ale z roku na rok jest ich coraz więcej – gąsienice motyla o nazwie helotropha leucostigma coraz częściej można spotkać na plantacjach kukurydzy.

helotropha leucostigma

Tak wygląda larwa helotropha leucostigma. Fot. prof. Paweł Bereś, IOR-PIB

Kilka lat temu zdarzały się sporadycznie, ale widzę, że z roku na rok jest ich więcej mówi prof. Paweł Bereś z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Rzeszowie Instytutu Ochrony Roślin Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. Szkodnik nawet nie ma polskiej nazwy, do tej pory najbardziej odpowiadało mu środowisko bagien i mokradeł, żerował na irysach, tataraku, turzycach oraz jeżogłówkach. Nie był natomiast notowany na roślinach uprawnych.

Jeśli w pasie brzeżnym uprawy kukurydzy zdarzy się, że roślina zamiera, to warto sprawdzić, czy powodem nie jest larwa helotropha leucostigma.

Zwłaszcza, jeśli pas brzeżny znajduje się w pobliżu rowu melioracyjnego albo innego cieku dodaje prof. Bereś. Taką roślinę warto rozkopać, łodygę przełamać i sprawdzić, co dzieje się w środku. Jeśli wewnątrz łodygi znajdziemy charakterystyczną jasnobrązową gąsienicę z drobnymi czarnymi kropkami – to znak, że jest to larwa motyla o nazwie helotropha leucostigma.

Szkody czynione przez larwy owada nie są w tej chwili znaczne. Jednak jak mówi prof. Bereś może się okazać, że za kilka lat helotropha leucostigma stanie się szkodnikiem masowym.

Tym bardziej dlatego, że występuje powszechnie w naszym kraju, przede wszystkim w lasach i na terenach podmokłych dodaje profesor. Na kukurydzy gatunek występuje lokalnie. Stadium zimującym są jaja. Z jaj złożonych przez samice w poprzednim roku wylęgają się gąsienice, które na kukurydzy żerują od połowy maja do połowy czerwca zasiedlając głównie pasy brzeżne plantacji. Po zakończeniu żerowania schodzą do gleby, gdzie się przepoczwarczają. Wylot motyli nowego pokolenia następuje od połowy lipca.

Czy i jak można się bronić przed nowym szkodnikiem i jak wyglądają uszkodzone rośliny – o tym jutro.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *