Dla naukowców to ciekawe zjawisko, dla rolników – być może – nowy problem. Czy helotropha leucostigma stanie się znaczącym szkodnikiem kukurydzy?
Wiemy już, że jeśli pojedyncze rośliny w pasie brzeżnym uprawy kukurydzy schną i zamierają, to warto roślinę rozkopać, przełamać łodygę i sprawdzić co dzieje się w środku.
– Jeśli zobaczymy jasnobrązową gąsienicę z charakterystycznymi czarnymi plamkami, to sygnał, że jest to helotropha leucostigma – mówi prof. Paweł Bereś z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Rzeszowie Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. – Gąsienica może mieć nawet ponad 2 cm długości. W każdej roślinie jest tylko jedna.
Objawy żerowania gąsienic na kukurydzy są niemal identyczne z uszkodzeniami powodowanych przez szkodniki glebowe.
Z badań prof. Beresia wynika, że gąsienice żerują w łodygach młodych roślin kukurydzy, rozwijających 4 liście właściwe. Do ich wnętrza dostają się przez otwór wygryziony u podstawy łodygi. W jednej roślinie żeruje tylko jedna gąsienica, która doszczętnie wyjada wnętrze łodygi docierając do zawiązków liści i stożka wzrostu.
– Objawy żerowania gąsienic na kukurydzy są niemal identyczne z uszkodzeniami powodowanych przez szkodniki glebowe – dodaje profesor. – Uszkodzone rośliny stopniowo więdną, żółkną, a następnie zasychają. Silnie uszkodzona roślina, pozbawiona rdzenia łodygi zazwyczaj łamie się pod wpływem swojego ciężaru lub warunków pogodowych. Po zniszczeniu jednej rośliny gąsienice migrowały do sąsiednich, które również niszczyły.
Wiedząc o tym, że larwy owada o nazwie helotropha leucostigma mogą żerować w kukurydzy, warto raz w tygodniu prowadzić monitoring roślin na pasach brzegowych uprawy. Progu szkodliwości na razie nie określono. Nie ma też zarejestrowanych preparatów chemicznych zwalczających helotropha leucostigma.
– Pozostają jednak metody agrotechniczne – dodaje profesor. – Wszyscy je znamy: płodozmian, izolacja przestrzenna (od łąk, pastwisk, ugorów, zarośli śródpolnych, lasów, terenów podmokłych), wczesny siew i usuwanie z plantacji chwastów.
Dodaj komentarz