Historia choinki w 100 sekund – wydanie specjalne

Download PDF

Przed świętami niemal w każdym domu pojawia się choinka. Jej wyjątkowy zapach, rodzinne przystrajanie drzewka, a później chwila, gdy znajdujemy pod choinką prezenty – wszystko to buduje magię świąt. Ale czy zawsze tak było? Przed Wami historia choinki w 100 sekund.

Zwyczaj ubierania choinki wywodzi się z ludowych tradycji i wiary w wyjątkowe właściwości wiecznie zielonych drzew. Symbolizują one życie i odradzanie się. Zieleń kojarzy się też z nadzieją. Zazwyczaj ubieramy na Boże Narodzenie świerki i jodły, a także sosny. Ale kiedy zaczęto stroić choinki?

Historia choinki

Pierwszy raz w okresie Bożego Narodzenia choinka pojawiła się w XVI wieku. Tradycja wywodzi się z Alzacji i była bardzo popularna w Niemczech skąd ostatecznie przyszła do nas. Ale zanim to się stało, choinka pojawiła się w domach m.in. Anglików i Francuzów. W Polsce zaczęto ubierać choinki na początku XIX wieku – przede wszystkim w miastach. Na wsi wciąż panowała podłaźniczka – ozdobione gałązki iglaków wieszane pod sufitem. Jedną z tradycyjnych polskich ozdób bożonarodzeniowych był też Diduch – dekorowany snop zboża. Jednak historia choinki pokazuje, że w końcu zapanowała ona również w domach rolników.

Historia choinki

Nie bez powodu na Boże Narodzenie ozdabiamy drzewo iglaste – ma ono swoją symbolikę. Podobnie jak ozdoby choinkowe.

Choinka na wsi

Gdy choinka już przyjęła się na wsi to z jej przyniesieniem do domu wiązało się ciekawe przekonanie. Z samego rana w Wigilię gospodarz szedł do lasu po drzewko. Las uznawano wtedy za inny świat. A „ukradziony” z niego iglak miał przynieść szczęście i powodzenie temu, kto go zabrał.

Dobry biznes?

Jak się okazuje, dziś choinki to dobry biznes dla producentów, dostawców i sprzedawców. W Polsce pewien udział w rynku mają Lasy Państwowe. Leśnicy z Podkarpacia co roku przeznaczają na ten cel około 5 tysięcy drzewek. Ale głównym dostawcą choinek są właściciele plantacji, na których w miejsce wyciętych iglaków za chwilę sadzi się nowe. W Polsce przodują w tym… Duńczycy.

Ale zyski nie przychodzą od razu. Dopiero po 7-10 latach można zacząć zarabiać na choinkach. Tyle bowiem rośnie drzewko. Hodowcy muszą dbać też o odpowiednią wysokość i kształt drzewka, tak aby zadowolić wymagających klientów. Lubimy bowiem, gdy choinka ma w miarę regularne kształty, jest rozłożysta i wysoka na tyle, aby zmieściła się w pokoju. Najczęściej wybieramy więc drzewka o wysokości od 1,6 do 2 metrów.

Historia choinki

Dla większości z nas choinka to piękna tradycja. Ale dla właścicieli plantacji to również dobry biznes.

Jedno drzewo iglaste potrzebuje około 2 mkw, aby dobrze wyrosnąć, łatwo więc obliczyć, że na jednym hektarze możemy zasadzić nawet 5 tysięcy drzewek, które następnie trafią do domów Polaków. Nie jest to więc biznes łatwy. Trzeba być cierpliwym, ale doświadczeni producenci zapewniają, że zyski wynagradzają trudy.

Chcesz wiedzieć więcej o historii choinki? Obejrzyj nasz film.

Wystarczy tylko 100 sekund, aby być na bieżąco!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o