Wielkanoc to najważniejszy czas w roku dla wszystkich chrześcijan. W trakcie, gdy my świętujemy zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, natura budzi się do życia po mroźnej zimie. W specjalnym wydaniu „100 sekund” przypominamy najpiękniejsze tradycje i zwyczaje wielkanocne.
Wieś jest miejscem, w którym polskie tradycje kultywowane są w sposób szczególny. Ludowe obrzędy przetrwały dzięki gospodyniom domowym, przekazującym je z pokolenia na pokolenie. Wyjątkowo bogate i kolorowe są zwyczaje związane z Wielkanocą – przybliżymy je Wam w najnowszym wydaniu „100 sekund”.
Najpiękniejsze tradycje i zwyczaje wielkanocne
Tradycje związane z Wielkanocą są wyjątkowo barwne. Niestety, nie wszystkie z nich zdołały przetrwać do dziś. Choć nadal święcimy palmy i pokarmy, zdobimy jaja i oblewamy się wodą w śmigus-dyngus, niewielu z nas słyszało o pogrzebie żuru czy wieszaniu śledzia.
Ten dawny zwyczaj, związany z zakończeniem Wielkiego Postu, obchodzony był głównie na Kujawach. Tłuczono garnki, w których gotowano żur, a śledzie wieszano na drzewach na znak tego, że przestały panować nad mięsem. Pożegnanie jedzenia kojarzącego się z postem stanowiło symboliczne zamknięcie tego smutnego okresu i rozpoczęcie radosnego świętowania. Ów zapomniany zwyczaj przypomina o tym, jak ważne jest kultywowanie tradycji, które przetrwały do naszych czasów.
Tego nie może zabraknąć w koszyczku
W specjalnym wydaniu „100 sekund” wspominamy także o obowiązkowych elementach święconki. Pozostają one niezmienne, mimo iż zawartość koszyczka wielkanocnego różni się w zależności od regionu.

Choć zawartość koszyczka wielkanocnego różni się w zależności od regionu, obowiązkowe elementy święconki pozostają niezmienne.
Zgodnie z wielowiekową tradycją, nie może zabraknąć baranka z chorągiewką – symbolu Zmartwychwstałego Chrystusa – oraz jajek, znaku życia i płodności. Chleb zapewni nam przetrwanie, natomiast sól zachowa od zepsucia. Ocet upamiętnia Drogę Krzyżową, a chrzan nawiązuje do goryczy Męki Pańskiej. O świątecznym dostatku przypominają wędliny i ciasta.
Wystarczy tylko 100 sekund, aby być na bieżąco!
Dodaj komentarz