Jak dobrze odżywiać rośliny?

Jak dobrze odżywiać rośliny?

Łatwym i dobrym sposobem może być stosowanie mikrogranulatów zawierających niezbędne dla rozwoju roślin pierwiastki.

Pierwsze liście pszenicy ozimej. Wymagają nie tylko ochrony przed chorobami, szkodnikami, czy chwastami, ale także odpowiedniej dawki substancji odżywczych.

Bardzo dobrze wie o tym Robert Herian – właściciel blisko 400 hektarowego gospodarstwa w Małopolsce. Przygotowując pole do zimy używa wielu substancji, które zadbają o kondycję roślin i odpowiednie przezimowanie.

– W naszym gospodarstwie korzystamy z chelatów. Chelaty są formą nawozów bardzo szybką przyswajalną dla rośliny. Niestety problemem podstawowym jest to, że zdarza się, że nie do końca chcą się rozpuszczać. Często na dnie opakowania zostają resztki. I jest z nimi po prostu problem – mówi Robert Herian, rolnik z Morawicy, woj. małopolskie.

Na ten fakt uwagę zwracało wielu rolników. Rozwiązanie znalazła wreszcie firma Intermag, która opracowała specjalną formułę ultragranulatu dla chelatów: miedzi, cynku, manganu, i żelaza.

 Mikrogranula przy styku z wodą rozpada się na szereg mniejszych granul, w związku z tym powierzchnia styku z wodą jest ogromna a co za tym idzie rozpuszczalność natychmiastowa i całkowita – mówi Wiesław Ciecierski, kierownik ds. rozwoju biznesu Intermag sp. z o.o.

Chelatowy ultragranulat to nie jedyny rewolucyjny środek, który na rynek wypuszcza właśnie Intermag. Lista nowości jest dłuższa.

– Nasza gama produktów jest bardzo szeroka, ponieważ mamy nawozy, typowe nawozy, nawozy granulowane też, ale mamy również antystresanty, i mamy bio-stymulatory – dodaje specjalista.

W sumie, w ofercie jest blisko 150 różnych środków. Oprócz roślinnych firma produkuje również szereg specyfików dla zwierząt. Ze specjalistycznych produktów prozdrowotnych, czy naturalnych preparatów przeciwko kokcydiozie u drobiu, korzysta wielu producentów brojlerów i niosek, a także hodowców bydła mlecznego i trzody. Specjaliści Intermagu mają jednak ambitne plany.

– Jeśli chodzi o podstawowy cel to wyeliminowanie antybiotyków i wprowadzenie naszych produktów w zamian, lub działanie synergistyczne z produktami antybiotykowymi – mówi Marcin Majcher, kierownik produktu ds. prozdrowotnych produktów dla zwierząt Intermag.

Innowacyjność i otwartość na potrzeby rolników przynosi efekty. Intermag rozwija się i wciąż zdobywa nowych klientów. Efekt – udział eksportu zbliża się do 50%. Ten rozwój – jak przekonywały podczas corocznej konferencji – władze firmy, nie byłby jednak możliwy, gdyby nie inwestycje.

 Od 2010 r. zainwestowaliśmy ponad 20 mln zł. Pierwszą dużą inwestycją jaką zrealizowaliśmy to zakład produkcji nawozów krystalicznych w Osieku, który uruchomiliśmy pod koniec 2012 r. – opowiada Hubert Kardasz, Prezes Intermag sp. z o.o.

Na tym jednak nie koniec. Na przełomie 2013 i 2014 r. firma uruchomiła zakład produkcji płynnych produktów prozdrowotnych dla zwierząt. W zeszłym roku do użytku oddano nowoczesne centrum logistyczne o powierzchni blisko 7 tys. m². W tym roku przyszedł czas na nową linię, która produkować będzie nawozy płynne i ultragranulat. Prężnie rozwijający się Intermag to powód do dumy, nie tylko dla zarządu.

 Cieszę się, jako burmistrz, że taka firma istnieje w Olkuszu, ponieważ mieszkańcy mają pracę, jak również firma płaci regularnie podatki od nieruchomości, od gruntów – mówi Roman Piaśnik, burmistrz miasta i gminy Olkusz.

Intermag jest jednym z 3 największych producentów nawozów dolistnych w Europie środkowo-wschodniej. Oprócz starego kontynentu, firma sprzedaje swoje produkty w Azji i Afryce. Kolejnymi kierunkami mają być rynki krajów Ameryki Łacińskiej i Północnej. I choć Intermag staje się firmą globalną, nie zapomina o swoich korzeniach.

 Jest to modelowy przykład współpracy nie tylko z mieszkańcami, ale także z samorządem, czy to gminnym, czy powiatowym. Firma angażuje się bardzo chętnie w różne inicjatywy, różne imprezy realizowane, czy to przez stowarzyszenia, czy przez samorząd – Paweł Piasny, starosta powiatu olkuckiego.

Gdzie tkwi tajemnica sukcesu Intermagu? Jak przekonują władze firmy w uczciwym podejściu do klienta i w efektywności.

– Nasze produkty mają udokumentowana skuteczność w licznych badaniach prowadzonych zarówno przez instytuty naukowe, jak i też w badaniach na naszych fermach demonstracyjnych i to skuteczność, która w wielu przypadkach przekracza 10% wzrostu plonu, a więc o ekonomikę się nie boimy, zwrot z inwestycji jest bardzo szybki – mówi Hubert Kardasz, Prezes Intermag sp. z o.o.

„Zwroty z inwestycji” odnotowują też rolnicy korzystający z preparatów Intemagu. Przykładem może być to – należące do Roberta Heriana – pole kukurydzy. Na kilka dni przed zbiorami kolby prezentują się naprawdę nieźle zwłaszcza, gdy porówna się je z wypalonymi na wiór – plantacjami z Wielkopolski.

– Bardzo głęboka susza pokazała, że uprawy, na których stosowany był preparat „Optisil” były zdecydowanie mniej dotknięte tą suszą i wydały całkiem przyzwoity plon w porównaniu z tym, co nie było traktowane preparatem „Optisil” – mówi Wiesław Ciecierski, kierownik ds. rozwoju biznesu Intermag sp. z o.o.

Nic więc dziwnego, że wielu rolników nie wyobraża sobie oprysków bez produktów Intemagu. Nie wyobraża sobie tego także Robert Herian, który właśnie rozpoczyna jesienne zabiegi…

– W dniu dzisiejszym planujemy zabieg herbicydem na pszenicę ozimą będziemy używać środka o nazwie „Exeprt” z firmy Bayer, do tego oczywiści komplet mikroelementów z firmy Intermag – Robert Herian, rolnik z Morawicy, woj. małopolskie.

Produkty Intermagu – dla wielu rolników to synonim skuteczności i nowoczesności. Równie niezbędne w dużym, nowoczesnym gospodarstwie, jak dobrej klasy ciągnik. To inwestycja, która – po prostu – musi się zwrócić.

– Dodatkowo planujemy w najbliższym czasie wzbogacić się o komorę fitotronową, która umożliwi nam ścisłe badania na roślinach i testowanie naszych produktów w takich różnych symulacyjnych warunkach, co de facto zamknie cały cykl rozwojowy tutaj wewnątrz naszej firmy i uniezależni nas od instytucji zewnętrznych – mówi Hubert Kardasz, Prezes Intermag sp. z o.o.

100 sekund – 17.11.2017, m.in. prototyp ELVI

Najnowsze "100 sekund" to garść wiedzy m.in. o produkcji wina, rynku elektrycznych pojazdów i gigantycznej mleczarni na pustyni.

17 listopada 2017

PROCAM współpracuje z Zespołem Szkół Rolniczych w Namysłowie

PROCAM wspiera działalność Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie w ramach Instytutu Praktycznej Agronomii

19 listopada 2017

Ustawa o gospodarstwie rolnym ma obowiązywać już w 2018 r.

Czy w nowym roku będą zmiany prawa w rolnictwie? Minister rolnictwa zapowiada nową ustawę i podsumowuje dwa lata. Co znajdzie się w zapowiadanej ustawie?

21 listopada 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij