Jajka wzięte pod lupę: Eko czy nie?

Jajka wzięte pod lupę: Eko czy nie?

Czym różnią się jajka z chowu wolnego od ekologicznych? Jakie warunki należy spełnić, by móc używać określenia Eko lub bio?

Jajka, szczególnie te ekologiczne, nie mają ostatnio dobrej prasy. A może to sami rolnicy przyczynili się do tego, że zostały one „wzięte pod lupę”?

czy w kurniku ma być ciepło? ; jajka eko

Nioski z wolnego wybiegu żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych, co również przekłada się na ich zdrowie oraz jakość samych jaj.

Zamieszanie zaczęło się z chwilą, gdy opublikowano badania jaj zakupionych od rolników sprzedających je na bazarach i targach oraz od osób hodujących kury, by produkować ekologiczną żywność. Naukowcy z Politechniki Krakowskiej wykryli, że znajdują się w nich szkodliwe dla ludzkiego zdrowia dioksyny, toksyczne substancje mogące powodować zaburzenia gospodarki hormonalnej, a nawet niepłodność.

Warto jednak zwrócić uwagę, że jajka te, choć określane jako Eko, wcale takie nie były, o czym przypomina Joanna Łyska ze Stowarzyszenia Polska Ekologia: – Żadne z przebadanych jaj nie posiadało certyfikatu, a więc mówienie, że pochodziły one od rolników ekologicznych, jest tutaj sporym nadużyciem. Przestrzegamy rolników, by uczciwie sprzedawali swoje wyroby. Tylko jajka z numerem 0 są ekologiczne, 1 oznacza wolny chów, a ten nie musi już być ekologiczny.

Przestrzegamy rolników, by uczciwie sprzedawali swoje wyroby. Tylko jajka z numerem 0 są ekologiczne, 1 oznacza wolny chów, a ten nie musi już być ekologiczny.

Joanna Łyska ze Stowarzyszenia Polska Ekologia

Przypominamy, że w Polsce prawo do przyznawania certyfikatów ekologicznych ma 10 jednostek. Rolnik, który chce, by jego produkty były nazywane ekologicznymi, musi najpierw przejść ściśle określoną procedurę, zanim będzie mógł się legitymować certyfikatem. Zgodnie z przepisami wielkość stada niosek nie może przekraczać 3 tys. szt., a zakupywane tam kurczęta nie mogą mieć więcej niż 18 tygodni. Zwierzęta powinny w dodatku być karmione paszą wyprodukowaną w gospodarstwach ekologicznych. Nie mogą otrzymywać takich substancji jak chemioterapeutyki czy hormony wzrostu.

Natomiast hodowcy kur z wolnego wybiegu nie muszą starać się o certyfikat, ale też nie mogą wobec swoich produktów używać określeń typu Eko czy bio. Nioski z wolnego wybiegu żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych, co również przekłada się na ich zdrowie oraz jakość samych jaj. W ich składzie mogą jednak znajdować się substancje niedopuszczalne w jajkach z gospodarstw ekologicznych.

Synbiotyki w żywieniu drobiu i trzody chlewnej sposobem na zwiększenie odporności zwierząt!

Wycofanie antybiotykowych stymulatorów wzrostu wpłynęło na zmianę sposobu postępowania hodowców. Pojawiły się synbiotyki!

10 marca 2018

Odstrzał dzików = więcej ASF w Polsce?

Odstrzał dzików może wpłynąć na szybsze i łatwiejsze rozprzestrzeniania się ASF w Polsce. Co zrobić, aby nie przynieść wirusa do swojego gospodarstwa?

9 marca 2018

Padły dzik – co zrobić, jak się na niego natkniesz?

Padły dzik jest bardzo dużym zagrożeniem. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio się zachować, kiedy się na niego natkniemy.

6 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij