Jaka odmiana pszenicy ozimej do zasiewu po kukurydzy i burakach?

Trwają zbiory kukurydzy ziarnowej. Po żniwach kukurydzianych wybierając kolejną uprawę rolnicy często decydują się na pszenicę ozimą. Jaka odmiana pszenicy ozimej najlepiej nadaje się do zasiewu po kukurydzy i burakach? Sprawdź!

jaka odmiana pszenicy po kukurydzy

Mateusz Hachuła z RAGT Semences Polska Sp. z o.o.

fot. RAGT Semences Polska

W wielu regionach na dobre rozpoczęły się żniwa kukurydzy ziarnowej. Plony zapowiadają się dobrze a wilgotność zbieranego ziarna jest o klika do nawet kilkunastu  procent niższa niż w analogicznym terminie w roku ubiegłym. Odmiany z późniejszych grup wczesności wysiewanych w północnej części kraju osiągają dojrzałość, ale ich wilgotność jest jeszcze nieco wyższa.

Po zbiorze kukurydzy rolnicy wybierając kolejną uprawę decydują się często na pszenicę ozimą. Jaka odmiana pszenicy ozimej najlepiej się nadaje do zasiewu po kukurydzy i burakach?  Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Mateusza Hachuły z RAGT Semences Polska Sp. z o.o.

Pszenica po kukurydzy i burakach

Zdaniem Mateusza Hachuły, z pewnością warto postawić na odmianę, z którą mamy już doświadczenie z zasiewami po przedplonie kukurydzianym. Jeśli tylko opis odmiany potwierdza nasz wybór możemy przystępować do zasiewów – podkreśla.

– Przygotowanie gleby należy dostosować do warunków jakie zastaniemy na danym polu. Czasami wystarczy płytka uprawa, wymieszanie resztek pożniwnych i wysiew metodą bezorkową. Jednak czasami, jeśli odmiana wytworzyła więcej masy konieczna będzie orka – mówi Mateusz Hachuła. – Wysiew po burakach jeśli chodzi o przygotowanie gleby należy traktować podobnie. Przy zbyt dużej resztek pożniwnych wykonanie orki może być koniecznością – zaznacza.

Jaka odmiana pszenicy ozimej po kukurydzy i burakach?

Pszenica ozima jest gatunkiem, z którym wielu rolników rozpoczyna przygodę w uprawie bezorkowej. Wybór odpowiedniej odmiany będzie z pewnością korzystnie wpływał na powodzenie dalszej uprawy. Odmiany wysiewane po kukurydzy powinny być bardziej odporne na fuzariozy i tolerować wysiewy w terminach opóźnionych i późnych.

Hodowla RAGT na późne siewy kierunkuje wiele odmian. Odmiany RGT Depot, RGT Ritter, RGT Provision i RGT Specialist to nowe odmiany, które bardzo dobrze nadają się na późne siewy – informuje Mateusz Hachuła.

wysiew_pszenicy_po_kukurydzy

Odmiany RGT Depot, RGT Ritter, RGT Provision i RGT Specialist to nowe odmiany, które bardzo dobrze nadają się na późne siewy

fot. RAGT Semences Polska

Odmiana pszenicy po kukurydzy i burakach z hodowli RAGT

jaka odmiana pszenicy po kukurydzy

Po zbiorze kukurydzy rolnicy wybierając kolejną uprawę decydują się często na pszenicę ozimą

fot. RAGT Semences Polska

Jak doradza, nie należy zapominać o odmianach sprawdzonych już w takich warunkach z hodowli RAGT, które na wielu polach po burakach i kukurydzy osiągają najwyższe wyniki plonowania. To znane chyba wszystkim rolnikom odmiany RGT Kilimanjaro, RGT Linus jak również RGT Bilanz.

Na późne siewy można także wybrać RGT Treffer i RGT Ponticus. Te odmiany będą się bowiem dobrze rozwijały w takich warunkach. Doświadczenie z pól produkcyjnych potwierdza te wybory.

Siew pszenicy po kukurydzy i burakach – rolnicy wybierają…

Jaka odmiana pszenicy zdaniem rolników najlepiej się nadaje do zasiewu po kukurydzy i burakach? Czym kierują się gospodarzy przy takim wyborze?

– Podczas trwającego sezonu zasiewów i sprzedaży nasion zbóż ozimych rolnicy wybierali i nadal wybierają odmiany, które wysoko plonowały na polach całego kraju. Dla niektórych z nich wybór odmiany po kukurydzy czy burakach jest prosty. Wybierają odmiany, które się sprawdzają w gospodarstwie – ocenia Mateusz Hachuła.

Późne terminy siewu – konieczność zwiększenia gęstości siewu

jaka odmiana pszenicy po kukurydzy

Jaka odmiana pszenicy najlepiej się nadaje do zasiewu po kukurydzy i burakach? Rolnicy wybierają odmiany, które wysoko plonowały na polach całego kraju

fot. RAGT Semences Polska

Warto również pamiętać, że późne terminy siewu i wiążące się z tym trudniejsze warunki uprawy to konieczność zwiększania gęstości siewu. Hodowla RAGT w katalogu odmian podaje zakresy gęstości wysiewu dla poszczególnych odmian, co wynika z ich charakterystyki. Wynoszą one odpowiednio od 280- 450 szt./m2.

RGT Specialist wyróżnia się najlepszym krzewieniem. To właśnie ta odmiana wymaga nieco niższych norm wysiewu w każdym z terminów agrotechnicznych. Podwyższone normy wysiewu powinny też uwzględniać polową zdolność wschodów. A to istotnie może wpływać na docelową obsadę roślin na m2 a dalej źdźbeł i kłosów – podkreśla Mateusz Hachuła.

Głębokość siewu to element jesiennej agrotechniki, o którym nie należy zapominać wysiewając pszenicę w terminie opóźnionym. Powinna ona wynosić około 3 cm i być w miarę równomierna. Mateusz Hachuła doradza rolnikom również, aby korzystali z zaleceń hodowcy oraz doradców co do przydatności poszczególnych odmian do wysiewania po określonych przedplonach i w różnych terminach agrotechnicznych.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 30

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *