Kukurydza: ile kosztuje suszenie?

Download PDF

Choć ziarno kukurydzy jest coraz bardziej suche, to jednak daleko mu do 14 procentowej wilgotności, która jest preferowana w skupach. Czy opłaca się suszyć dosuszać ziarno?

Kukurydza na ziarno, która jest teraz zbierana ma wilgotność około 28% – mówi Dorota Paczyńska, główny specjalista ds. produkcji roślinnej Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. – Ponieważ ceny są niskie, wielu rolników chce przechować kukurydzę, ale aby to zrobić dobrze trzeba ziarno wysuszyć.

Suszenie ziarna nie jest tanie. Są firmy, które zajmują się tym usługowo. Ceny kształtują się różnie, ale za suszenie tony ziarna w suszarni napędzanej energią elektryczną z palnikiem na olej opałowy trzeba zapłacić co najmniej 100 zł netto. Ale kalkulacja wcale nie jest aż tak prosta, bo tracąc wodę tracimy na masie kukurydzy.

Stracić zawsze zdążę…

Michał Andrzejewski, rolnik spod Szamotuł

Przy zakładanej wilgotności początkowej 30% i końcowej 16% straty masy ziarna wyniosą około 25% – powiedział nam pracownik jednego z punktów usługowych suszących ziarno w Wielkopolsce. – Ale jeśli ktoś chce przetrzymać ziarno, a nie sprzedawać od razu to kukurydzę wysuszyć musi i musi się liczyć z dodatkowym kosztem.

Wysoki koszt dosuszania ziarna potwierdzają także kalkulacje przygotowywane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Tu koszt wysuszenia ziarna z hektara kukurydzy (przy plonie wynoszącym 8 ton suchej kukurydzy z hektara) wyliczony jest na 1228,80 zł według cen z października 2016 r. Kalkulacje przeprowadzone przez WIR wskazują, że przy obecnych cenach uprawa kukurydzy jest nieopłacalna.

Już nie jestem optymistą – mówi Michał Andrzejewski, rolnik spod Szamotuł. – Jeśli do Polski przyjedzie jeszcze więcej ziarna z Ukrainy nikt się nie będzie przejmował tym, że mamy magazyny pełne kukurydzy. Ale skoro teraz kukurydzy nie opłaca się sprzedać, to… stracić zawsze zdążę. Mimo wszystko chciałbym wierzyć, że coś się zmieni na korzyć dla rolników.

Sprawdz notowania cen kukurydzy

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.4 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o